Siyaset

Yaşanan çöküş sürecini gözlerden kaçırma gayreti içindeler

Yaşanan çöküş sürecini gözlerden kaçırma gayreti içindeler Toplumda biriken öfkenin, asıl hedefinden saptırılıp, farklı hedeflere yönlendirilmesi yöntemi bir kere daha devreye sokulmak istenmektedir. Yaşanan çöküş sürecini gözlerden kaçırma gayreti içindeler detaylar haberimizde…

Yaşanan çöküş sürecini gözlerden kaçırma gayreti içindeler

Tepkilere Muharrem İnce’de katıldı…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden gündeme getirdiği ”CHP‘nin İş Bankası hisselerinin hazineye devredilmesi”ne ilişkin muhalefetten tepki gelmeye devam ediyor.

“İş bankası hisseleri Atatürk’ün vasiyetidir”

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce tartışmaya sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama ile dahil oldu. İş Bankası hisselerinin CHP‘ye Atatürk’ün vasiyeti olduğunu ve yasal olarak koruma altında bulunduğunu belirten İnce’ye göre bu konunun sıklıkla dile getirilmesi gündemi değiştirme çabası.

Muharrem İnce‘nin, İş Bankası konusunda Twitter üzerinden yaptığı açıklama şöyle:

Yürürlükteki Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 35. Maddesi’ne göre, “herkes mülkiyet ve miras haklarına sahiptir. Bu haklar, ancak kamu yararı amacıyla, kanunla sınırlanabilir. Mülkiyet hakkının kullanılması toplum yararına aykırı olamaz”.

“Anayasa’ya ve altında imzamız olan bir uluslararası sözleşmeye aykırıdır”

Ayrıca, Türkiye tarafından 1950 yılında imzalanan ve 70 yıla yakın bir süredir iç hukukumuzun bir parçası olan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne göre, “her gerçek ve tüzel kişinin mal ve mülk dokunulmazlığına saygı gösterilmesini isteme hakkı” vardır. Yine, Anayasa’nın 134. Maddesine göre, bu maddeyle kurulan “Türk Dil Kurumu ile Türk Tarih Kurumu için Atatürk’ün vasiyetnamesinde belirtilen mali menfaatler saklı olup kendilerine tahsis edilir”. Bu hükümler ve miras hukukumuzun ilkeleri dikkate alındığında, İş Bankası hisseleri üzerinde başlatılan tartışmaların, aslında hukukla garanti altına alınmış temel haklarımıza karşı başlatılan bir saldırı olduğunu görüyoruz. Böyle bir eylem, öncelikle Türk Hukuk sistemi için bağlayıcı hükümleri içeren Anayasa’ya ve altında imzamız olan bir uluslararası sözleşmeye aykırıdır.

“Toplumda biriken öfkenin, asıl hedefinden saptırılıp…”

İş Bankası hisseleri konusunda yeniden başlatılan tartışmanın asıl amacının gündemi değiştirmek olduğu açıktır. Ekonomi ve dış politikada yaşanan çöküşün sonuçlarının gözlerden kaçırma gayreti içindeler. Toplumda biriken öfkenin, asıl hedefinden saptırılıp, farklı hedeflere yönlendirilmesi yöntemi bir kere daha devreye sokulmak istenmektedir. Herkesi Anayasal hakları olan mülk edinme ve miras bırakma hakkına sahip çıkmaya çağırıyorum. Malınız, mülkünüz ve bunları sonradan gelenlere bırakma hakkınız tehdit altındadır. Özellikle, özgür mülkiyet edinme ortamında üreten ve kazanan kesimin, böyle bir ihlal karşısında susması demek, açılan bu yoldan yarın karşılarına çıkacak olumsuzlukları kabul etmesi demektir.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica