Genel

Gizli tanık ülkemizde vücuda giren kötü bir virüs gibidir

Gizli tanık ülkemizde vücuda giren kötü bir virüs gibidir Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Brunson davasına ve Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Gizli tanık ülkemizde vücuda giren kötü bir virüs gibidir detaylar haberimizde…

Gizli tanık ülkemizde vücuda giren kötü bir virüs gibidir

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu Cumhuriyete konuştu.

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Brunson davasına ve Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“vücuda giren kötü bir virüs’e benzetti”

Cumhuriyet‘ten Seyhan Avşar’ın haberine göre Kanadoğlu, ülkemizde gizli tanık uygulamasını ‘vücuda giren kötü bir virüs’e benzetti.

“Türkiye’de ise gizli tanıklar belirli davalar için hazırlanmış”

Kanadoğlu,Gizli tanık olayı evrensel ceza hukukunda da var. Ancak gizli tanıkların kötüye kullanılması o ülkelerde önleniyor. Türkiye’de ise gizli tanıklar belirli davalar için hazırlanmış durumda. Bizler bunu Ergenekon ve Balyoz gibi önemli davalarda gördük” dedi.

“Bırakalım ABD’ye gitsin denildi”

Brunson’ın davasında verilen kararı da değerlendiren Kanadoğlu; “Dosya hakkında bir bilgimiz yok. Kanıtlar neler? İddia ile verilen karar arasındaki ilişkiyi bilmeden fikir yürütebilmemiz mümkün değil. 3 yıl ceza verdiler kendisine, içeride de yaklaşık 24 ay kalmış. Bırakalım ABD’ye gitsin denildi. ABD Başkanı Trump’ın sosyal medyadan yaptığı, ‘Çok çaba sarf ettik’ sözleri çok kişinin ve benimde yüreğimi acıttı. Her şey ortada…” dedi.

“Konsolosluğa gireyim de inceleme yapayım diyemez”

Kayıp gazeteci Kaşıkçı meselesine de değinen Kanadoğlu, Türkiye’nin konsolosluk çalışanlarını sınır dışı ederek ve konsolosluğu kapatarak oraya girip inceleme yapabileceğini belirterek “Türkiye şu anki ilişkilerini bozmamak için, uygun bir şekilde hareket ediyor. Bu nedenle konsolosluğa gireyim de inceleme yapayım diyemez” dedi.

“Tüm yurttaşların hayatı tehlikededir demektir”

Bir gazetecinin ortadan kaybolması olayının ancak demokratik olmayan ülkelerde olabileceğini aktaran Kanadoğlu, demokrasi ve insan haklarının askıya alındığı bir ülkede sadece gazetecilerin değil, tüm yurttaşların hayatının tehlikede olduğunu belirtti.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica