Raporlar

Gizli Tanığı dün Cemaat kullandı bugün Hükümetin yargısı kullanıyor

Gizli Tanığı dün Cemaat kullandı bugün Hükümetin yargısı kullanıyor YARSAV eski Başkanı Mustafa Karadağ, Brunson‘un bırakılmasını ve ‘gizli tanık‘lığı değerlendirdi. Gizli Tanığı dün Cemaat kullandı bugün Hükümetin yargısı kullanıyor detaylar haberimizde…

Gizli Tanığı dün Cemaat kullandı bugün Hükümetin yargısı kullanıyor

ABD’li Rahip Brunson’ın bırakılmasını değerlendiren YARSAV eski Başkanı Mustafa Karadağ, “Bir gizli tanık beyanıyla tutuklanıyor, aynı gizli tanığın beyanını değiştirmesiyle bırakılıyor. Türkiye’de gizli tanık müessesinin bir garabet haline dönüştüğünü de söylemek gerekir. Dün cemaat kullanıyordu bugün hükümet yargısı” dedi.

“Gizli tanık ifade değiştirdi, her şey değişti”

Türkiye’de 20 yıl yaşayan ABD’li Rahip Andrew Brunson, “Casusluk ve FETÖ üyeliği” iddialarıyla 2 yıl tutuklu kalmıştı. 25 Temmuz’da ev hapsine alınan ve Türkiye ile ABD arasında gerginlik nedeni yapılan Brunson’a, dördüncü kez çıkarıldığı mahkemede 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verilmişti. Gizli tanıkların ifadelerinin değişmesi üzerine Brunson’ın ev hapsi ve yurt dışı yasağı kaldırılmış, cezaevinde yattığı süre göz önüne alınarak çıkışına izin verilmişti.

“Türkiye’de yargı bağımsız değildir, bunun algısı yaratılıyor”

Tutuksuz yargılamanın esas alınması gerektiğini savunan Mustafa Karadağ, Brunson hakkında verilen kararın bu noktadan ele alınmasının yanlış olacağını söyleyerek, sözlerine şunları ekledi: “Özellikle son dönemde Türkiye’de her şeyin hukuk ile şekillendirilmesi yöntemi nedeniyle söylenecek sözler var. İktidar tarafından sürekli yargı bağımsızdır deniliyor. Evet, zaten yargının bağımsız olması gerekir. Bunu sık sık dile getirirsek aslında bağımsız olmayan yargının bağımsız olduğuna dair algı yerleştirme operasyonu olduğu doğuyor ki nitekim de öyledir.”

Bir mahkeme kararının bu kadar spekülasyon meselesi olarak tartışılmasının yanlış olduğunu vurgulayan Karadağ, bunun bir iktidar tarafından yapılmasını da doğru bulmadığını söyledi.

“Birisi için ‘tutuklayın’ deniliyor bir bakıyorsunuz birkaç gün sonra tutuklanmış”

Türkiye’de tüm muhaliflerin, yargı eliyle cezalandırıldığına dikkat çeken Mustafa Karadağ, “Birisi için ‘tutuklayın’ deniliyor bir bakıyorsunuz birkaç gün sonra tutuklanmış. Birinin bırakılması gerektiği söyleniyor bir bakıyorsunuz birkaç gün sonra bırakılmış” diye belirtti.

“Kimse Yargı kendi başına hareket etti diyemez”

Alman vatandaşı gazeteci Deniz Yücel’in bırakılma sürecini hatırlatan Mustafa Karadağ, şunları söyledi: “Deniz Yücel tahliyesi elbette olumluydu, tahliye edilmesi gerekiyordu. Ama dönemi hatırlayalım; Merkel ile yapılan görüşmeler, Alman Dışişleri Bakanının yaptığı açıklamalar arkasından Almanya’nın hazır bir uçak bekletmesi, tahliye kararı ardından alelacele özel uçakla götürülmesi. Brunson olayının bu kadar gündeme alınması ve bir gün önceden yandaş gazetelerin işte ‘yargı kararına uyalım’ başlıkları atması, Brunson’ın bırakılması ardından doların düşmesi ama bir taraftan da düştüğü yerde kalması. Yani artık Türkiye’de hiç kimse ‘Yargı kendi başına hareket etmiştir’ diyemez.”

“Gizli Tanık yöntemi bir garabet haline gelmiştir”

Brunson’ın gizli tanık beyanlarıyla tutuklandığını anımsatan Mustafa Karadağ, “Aynı gizli tanığın beyanlarıyla bırakıyorsunuz. Bu vesileyle Türkiye’de gizli tanık müessesinin bir garabet haline dönüştüğünü de söylemek gerekir. Gizli tanık uygulaması 2007’den beri kullanılan bir yöntem netice olarak o zaman bunu cemaat yargısı kullanmıştı bugün ise hükümet yargısı kullanıyor. Hukuken güvenilirliği olmayan bir delille karar verdiğinizde geleceğiniz yer Brunson olayıdır. Tahliye olur, yattığı gün kadar ceza belirlenir, tahliye kararı verilir verilmez alelacele uçağa yetiştirilir. Türkiye için iyi bir şey değildir. Yargının güvenirliğinin yitirilmesine sebep olmuştur” ifadelerinde bulundu.

“Türkiye’de yargı siyasi partileşiyor”

Türk yargısının artık giderek siyasallaştığını belirten Mustafa Karadağ, son olarak sözlerini; “Yargının da hukukunda bir siyaseti vardır ama Türkiye’de artık partilileşiyor. Daha önce de defalarca söyledik. Siyasi partilere üye olan savcı, hâkimlerin meslekten ayrılmaları ya da uyarılmalarına dair hem Anayasa’da hüküm olmasına, Hakimler Savcılar Kurulu yönetmeliğinde yer almasına rağmen, siyasi partilerde görev almış, avukatların yargıç yapılması bize yeterince bir şey ifade ediyor. Yargıçların soruşturmaya tabi tutulmaları, haklarında disiplin cezaları verilmesi, AKP ile 2014’te işbirliği yapan ama az biraz bağımsız durmayı ar meselesi yapan yargıç ve savcıların görev yerlerinin değiştirilmesi artık Türkiye’deki yargının siyasi iktidarın kontrolünde olduğu izlenimini veriyor. Ne yazık ki göğsümüzü gere gere Türkiye’de yargı bağımsızdır, diyemiyoruz” diyerek tamamladı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica