Genel

Reza Zarrab davasında yeni gelişmeler var

Reza Zarrab davasında yeni gelişmeler var ABD’de tutuklu yargılanan Reza Zarrab davasında son gelişme; Zarrab’la birlikte tutuklu yargılanan Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın avukatları, jürili ana duruşma için “15’e yakın şahitleri olacağını” açıkladılar. Reza Zarrab davasında yeni gelişmeler var detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Reza Zarrab davasında yeni gelişmeler var

Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın avukatları, dün görülen duruşmada ana davanın ne zaman görüleceği ele alındı. Hakim Richard Berman daha önce jürili ana dava için 30 Ekim tarihini koymuştu. Ancak, yeni iddianame ile AKP’li eski Bakan Zafer Çağlayan başta olmak üzere yeni isimlerin de davaya dahil edilip, haklarında tutuklama kararı çıkarılması üzerine, avukatlar “savunmalarını hazırlamak üzere ek süre” istediler.

“Şahitlerimiz var…”

Mehmet Hakan Atilla’nın avukatları, ek süreyi “ana dava için şahitler belirlemek için istediklerini” söylediler. Avukatlar, daha önce bir kez Türkiye’ye gidip görüşmelerde bulunduklarını, ancak bir kez daha gitmeye ihtiyaç duyduklarını ifade ettiler. Atilla’nın avukatları, ana duruşmaya 15 kadar şahit sunabileceklerini de belirttiler.

“Tutuklanma korkusu ile gelemeyebilirler…”

Davayı açan New York Güney Bölge Federal Savcılığı, avukatların “şahitlerimiz olacak” çıkışı üzerine, bu şahitlerin isimlerini istedi. Ancak avukatlar, “şahit listesinin ancak Türkiye’ye yapmayı planladıkları ziyaretten sonra kesinleşeceğini” belirttiler.

Bunun üzerine Hakim Berman da, en geç 30 Ekim’e kadar şahit listesinin mahkemeye sunulmasını istedi. Avukatların, şahitler konusunda bir “kaygılarını” daha dile getirdiler; “Şahitlerin, ABD’ye girişte tutuklanma ihtimalleri olabileceğini” belirterek, mahkemeden çapraz sorguların “tele konferans yoluyla yapılması” için düzenleme yapılmasını istediler. Hakim Berman bu konuda kesin kararını ise daha sonra vereceğini açıkladı.

Jürili dava 27 Kasım’da görülecek

Duruşma sonunda Hakim Berman, jürili ana dava için 27 Kasım tarihini belirledi. Ancak bu tarih konusunda da, yine avukatlar ve savcılık ile istişarede bulunacağını bildirdi.

ABD’de İran’a yönelik Amerikan yaptırımlarını delmek, banka dolandırmak ve kara para aklamak suçlamalarıyla bir yıldan fazladır tutuklu bulunan İran asıllı Türk iş adamı Reza Zarrab, Türkiye’de kazanmaya devam ediyor.

Zarrab’ın al erkek safkan atı Dayım Benim 4 Eylül’de Bursa’da düzenlenen Yunus Emre koşusunda birinci olarak Sarraf’a 110 bin TL kazandırdı. 27 Ağustos’ta ise İstanbul’da yarıştı, Kenan Atan koşusunda birinci oldu, 75 bin TL ikramiye kazandırdı. Zarrab iki senede yalnızca “Dayım Benim” isimli attan 1 milyon 320 bin TL kazandı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica