Siyaset

25 yıl sonra tarihi rekor oyla İstanbul zaferi geldi

25 yıl sonra tarihi rekor oyla İstanbul zaferi geldi23 Haziran 2019 pazar günü sandıklar açıldıktan sonra, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini rakiplerinden AKP adayı Binali Yıldırım‘a yüzde 9 fark atarak yüzde 54,2 gibi bir oranla kazanan Ekrem İmamoğlu, İstanbul yerel yönetiminin zirvesine oturarak tarihe geçti. detaylar haberimizde…

25 yıl sonra tarihi rekor oyla İstanbul zaferi geldi

Millet İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, seçime katılım oranının yüzde 84 olduğu İstanbul seçimlerinde, kullanılan oyların yüzde 54,2’sini almayı başardı. Ekrem İmamoğlu aynı zamanda bu sonuçla 35 yıldır kırılamayan Bedrettin Dalan’ın rekorunu da kırdı. CHP adayı ayrıca Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994’de aldığı yüzde 25,2’lik oy oranını da ikiye katlamış oldu.

Kazanılan seçimi hukuk dışı yollarla iptal edenlere İstanbul seçmeni gereğini yaparak hak ettiği cevabı verdi. Yenilenen seçimi Ekrem İmamoğlu kazandı. İstanbul kazandı, Türkiye kazandı, demokrasi kazandı.

Bu seçim bize bir kez daha gösterdi ki; halkla inatlaşmanın, haktan, hukuktan sapmanın, aklıyla alay etmenin, yalanlarla halkı iradesini hiçe saymanın mutlaka bir karşılığı vardır.

Tarihi rekora tanıklık eden 1980 sonrası İstanbul Belediye Başkanlığı seçim sonuçları…

2019 – Ekrem İmamoğlu: %54,2
2014 – Kadir Topbaş: %47,9
2009 – Kadir Topbaş: %44,7
2004 – Kadir Topbaş: %45,3
1999 – Ali Müfit Gürtuna: %27,5
1994 – Recep Tayyip Erdoğan: %25,2
1989 – Nurettin Sözen: %35,6
1984 – Bedrettin Dalan: %49,7

YSK Başkanı Sadi Güven: “10 Milyon 560 Bin 963 seçmen oylarını kullanmıştır”

YSK Başkanı Güven, 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri sonrasında açıklama yaptı. Güven, 23 Haziran 2019 pazar günü yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçimi sonuçlanmıştır. Cezaevleri ve seyyar sandıklar dahil 31 bin 342 sandıkta oy kullanma hakkına sahip 10 Milyon 560 Bin 963 seçmen oylarını kullanmıştır.

“Sonuçları anında siyasi partilerimizle paylaşıyoruz”

Bugün yapılan seçim sükunet içinde gerçekleşmiştir. Çoğunluğu siyasi parti temsilcilerinden oluşan sandık kurullarınca, sayım ve döküm işlemleri sonucu tutulan sayım döküm cetveli, sandık sonuç tutanakları, İlçe Seçim Kurulu kurullarımıza teslim edilerek ilçe birleştirme tutanakları tanzim edilmektedir. İlçe Seçim kurullarımız, bu tutanakları tarayarak sisteme eklemektedirler. Sisteme girilen sonuçlar de resmi formatı sayım döküm cetvelleri ve sandık sonuç tutanakları, Yüksek Seçim Kurulu’na geldiği andan eş zamanlı olarak seçime katılan siyasi partilerle paylaşılmaktadır. Bununla da yetinmeyip seçim sonuçlarının ilanı ile birlikte 2014 yılından bugüne kadar internet sitemizde ıslak imzalı olarak tüm vatandaşlarımızın erişimine sunulmaktadır, bu dünyada ilk yapılan bir işlemdir” dedi.

“En kısa sürede sonuçlar açıklanacak”

“Seçim sonuçlarının en kısa sürede vatandaşların incelemesine açılacaktır” diyen Güven, “Yüksek Seçim Kurulu ekseriyeti siyasi partinin üyelerden oluşan sandık kurulları ile İlçe Seçim kurullarına gelen sonuçları alt alta koyup toplamak suretiyle, seçim sonuçlarını ilan etmektedir. Bu seçim sonuçlarında en kısa zamanda açıklayacağız, yayın yasağı kalkmadan seçim sonuçları ile ilgili açıklama yapan televizyon kanallarının sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunulmasına ve Radyo Televizyon Üst Kurulu’nca gereğince işlem ifası hususunda ihbarda bulunmasına karar verilmiştir” ifadelerini kullandı.

“İtiraz süresi sonunda hak edene mazbatası verilecek”

19 bin 910 sandığın tarandığı bilgisini veren Güven, “Belirttiğim gibi sandık sonuçları bizim sisteme düştüğü andan itibaren aynı saniyede seçime katılma hakkına sahip veri alma imkanı bulunan siyasi partilerimiz ile eş zamanlı olarak da paylaşılmaktadır. Biz hangi anda hangi veriye sahip isek, seçime katılan partiler aynı anda aynı veriye sahiptirler. Şu an itibariyle henüz rakamlar netleşmediği için resmi rakamları sizlerle paylaşamıyorum. İleriki saatlerde veya yarın rakamları sizlerle paylaşacağız. Önceki seçimlerde de bunu belirttim, Yüksek Seçim Kurulu itiraz süresi bittiğinde mazbatayı hak edene teslim edecektir” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica