Sağlık

Yüzde 74 bu enfeksiyonu taşıyor

Yüzde 74 bu enfeksiyonu taşıyor Kronik sinüzit ve rinitin tedavi edilmezse beyin iltihabı ve zeka geriliğine neden olabileceğinin, bilimsel olarak kanıtlandığını biliyor musunuz? Yüzde 74 bu enfeksiyonu taşıyor detaylar haberimizde…

Yüzde 74 bu enfeksiyonu taşıyor

Burundan sağlıklı bir şekilde geçen hava, koku moleküllerini burun çatısına taşıyor ve koku almamızı sağlıyor. Bu yüzden burun tıkanıklığına yol açan sebepler koku almayı da etkiliyor. Koku duygusu, aynı zamanda tat duyusunun yüzde 70’ini oluşturuyor. Dolayısıyla koku alamayan kişi tat da alamıyor. O yüzden nezle-grip olduğumuzda ağzımızın tadı kaçıyor. Sağlıklı bir burun; sağlıklı bir sinüs, sağlıklı bir boğaz, sağlıklı bir kulak için de gerekli. Çünkü burun sadece içinden geçen havayı ısıtıp soğutmuyor, kurutmuyor ya da nemlendirmiyor; aynı zamanda dağıtıyor da… Bu sayede kulağın havalanmasını sağlıyor. Böylece kulak zarının iki tarafındaki basınç dengeleniyor. Basınç dengelenince ideal duyma gerçekleşiyor. Burnun sağlıklı olması, ağzımızın kapalı kalmasını sağlıyor. Ağız kapalı olunca burundan hava ideal şekilde ciğerlere geçtiği için boğaz enfeksiyonlarına daha az yakalanıyoruz.

Sağlıklı nefes alamamak kilo sorunundan kalp damar sorununa kadar bütün vücuda etki ediyor. Burun o kadar önemli ki adeta ana şartel. Bu nedenle kulak problemi ile gelen hastaya da boğaz problemi ile gelen hastaya da “önce burun” diyoruz.

Baştan başlayalım… Yüzde 74 bu enfeksiyonu taşıyor

Burun tıkanıklığı kişinin yaşam konforunu bozuyor. Burun tıkanıklığı şikayetiniz varsa apnesi yoksa (uykuda tıkanma, isterseniz beyin iltihabı riski ile hayatınızın sonuna kadar böyle yaşayabilirsiniz. Ama yaşam konforu için;

– Daha iyi uyumak için,
– Daha dinç uyanmak için
– Daha az hastalanmak için,
– Daha iyi tat almak için,
– Daha iyi koku almak için,
– Daha iyi cinsel hayat için,
– Sağlıklı yaşlanmak için

Bunların ötesinde ciddi bir beyin iltihabı /enfeksiyonu riskiniz var tabiki…

Risk çok büyük… Beyin iltihabı vakalarında patlama yaşanıyor. Otrivine illiadin ve diğer damlaların bağımlılığı dünyada akıl almaz hızla yayılıyor. Dünya sağlık örgütleri bu spreylerin yerine doğal yöntemlerin tercih edilmesi için ciddi bir mücadele başlattı.

Burun tıkanıklığı mutlaka tedavi edilmelidir. Çoğu zaman burun tıkanıklığının tedavisi günde 15, 20, 25 dakika en fazla 3 seans sürüyor. Bu kadar kolay şekilde çözebileceğiniz bir problem yüzünden niye yaşam kalitenizi düşüresiniz ki? Yavaş yavaş gelişen veya çocukluktan bu yana varolan burun tıkanıklığını kişiler algılayamıyor. Hiç görmeyen birinin ışığın ne olduğunu bilmemesi gibi bir şey bu…

“burun spreyi bağımlılığı…” Yüzde 74 bu enfeksiyonu taşıyor

Çeşitli burun spreyleri ve damlaları burun etlerini anında büzüştürerek burnun açılmasını sağlar. Hastalar çoğu kez bu tip damlaları uzun süre kullanmanın doğru olmadığının farkındadır, fakat rahat bir nefes almanın çekiciliği onları burun damlası bağımlısı haline getirir. Hastalar bilmelidir ki, burun damlası ve burun spreyi bağımlılığı çözümü olan bir durumdur. Bu durum eğer altta ciddi düzeyde burun içi anatomik bir bozukluk yoksa çoğu kez “bıraktırma tedavisi” ile düzelir. Bu süreçte burun spreyi bağımlısı hastayı düzenli kontrollere çağırmak ve burun içerisindeki düzelmeyi endoskopik olarak takip etmek çok önemlidir. Yani bu bir kez ilaç verilerek tedavi edilebilecek bir durum değildir. ABD de yapılan araştırmaya göre küçük yaşta burun spreyi bağımlılığı, uyuşturucu bağımlılığını %60 üzerinde bir oranda arttırdığı ile ilgili bir çalışma bulunuyor. Risk çok büyük ve bütün toplumları tehdit ediyor.

Çocuklarda sağlıklı gelişimi bozuyor

Tıkanıklık sebebiyle sıvıyı dışarı atamayan burundaki akıntı, sinüslere girerek sinüzite, burnun arkasına akarak yutakta, gırtlakta ve akciğerlerde enfeksiyonlara, bazen de kalp hastalıklarına neden olabilir. Tıkanıklık aynı zamanda kulaktan boğazın arka bölümüne açılan kanalın tıkanmasına ve orta kulak iltihabına sebebiyet verebilir.

• Tıkanıklığın derecesine göre hasta ağzı açık uyur ve horlar. Tüm gece boyunca ağızdan solumaya bağlı, boğaz kuruluğu, ağız kokusu, dilde paslanma, tat duyusunda azalma, gıcık ve öksürük krizleri ortaya çıkar.
• Yeteri kadar hava solunamadığı için kalp üzerine fazla yük biner ve kalp fazla çalışır. Bu da uzun dönemde kalpte ritim bozukluklarına, kalp yetmezliğine ve yüksek tansiyona sebep olabilir.

-Çocuklarda sık görülen geniz eti problemleri de burun tıkanıklığına neden olur mu? Geniz eti, çocuklarda en önemli burun tıkanıklığı sebeplerindendir. Çocuklarda burun tıkanıklığı farklı sebeplerle erişkinlerden daha önemlidir:

“Zeka gelişimi için de oksijen…”

* Yüz gelişiminin düzgün olabilmesi için çocuğun burnundan nefes alması gerekir. Çocuk ancak burnundan sağlıklı bir şekilde nefes aldığında alt ve üst çene birbirine doğru şekilde temas eder ve bu sayede dişler simetrik gelişir.
* Çocukta zeka gelişimi devam eden bir süreçtir. Zeka gelişimi için de oksijen, oksijen için de nefesin ideal olması, yani burundan alınması gerekir.
* Burnundan nefse alamayan çocuk derin uyuyamaz. Çocuklarda derin uyku sırasında vücut büyüme hormonu salgılar. Solunum problemi yaşayan çocuk derin uyuyamaz. Çünkü uyku derinleştikçe hava yolundaki tıkanma da artacaktır.
* Burun tıkanıklığı iştahı da etkiler. Burnunuz tıkalı iken lokma çiğneyemezsiniz. Nefes problemi olan çocuk yemek yemek istemez. Geniz eti bademcik ameliyatlarından sonra çocukların iştahının artmasının sebebi rahat nefes almaya başlamalarıdır.

Bazen biz doktorlar ameliyat gerekiyor dediğimizde anne babalar biraz daha büyüsün diyebiliyor. Anne babalara “Kendi burnunuza bir parça pamuk koyun ve o pamukla yaşamaya çalışın, çocuğu böyle bir duruma mahkum ediyorsunuz”

Burun tıkanıklığı kişinin ancak kendi başına geldiği zaman ne kadar sıkıntılı olduğunu anladığı bir süreç. Nezle-grip olduğunuzda ne uyuduğumuz uykudan, ne yediğimiz yemekten bir şey anlayabilirsiniz. Bunu sürekli yaşamak büyük bir risk barındırıyor.

“Burun tıkanıklığı varsa iyi uyuyamazsınız”

“Akıl sağlığını korumak için de burun tıkanıklığını dikkate almak gerekir” diyen Op. Dr. Ümit Filiz, basit bir burun tıkanıklığı diyerek geçiştirebileceğimiz durumun psikolojik durumumuzu adım adım nasıl etkilediğini şöyle açıklıyor: “Burun tıkanıklığı varsa iyi uyuyamazsınız, iyi uyuyamazsanız sinirli olursunuz, sinirli olursanız insanlarla iletişiminiz kötü olur, dikkat dağınıklığı yaşarsınız, bu yüzden örneğin işinizle ilgili çok önemli bir detayı atlarsanız, bu da kendinizi daha kötü hissetmenize yol açar. Burun tıkanıklığı devam ettiği sürece akşam olur ve yine iyi uyuyamazsınız, sabah yine kötü uyanırsınız ve bu böyle devam eder gider…”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica