Ekonomi

Yürüyen Cam işçileri hedefe kilitlendi

Yürüyen Cam işçileri hedefe kilitlendi Paşabahçe Kırklareli Cam Fabrikası’ndaki işlerinden atılınca İstanbul’a yürüyüş başlatan işçiler, valiliğin yasak kararının ardından Lüleburgaz’a döndü. İşçiler otobüslerle İstanbul’a gidecek. Yürüyen Cam işçileri hedefe kilitlendi detaylar haberimizde…

Yürüyen Cam işçileri hedefe kilitlendi

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde işten çıkarıldıktan sonra İstanbul’a yürümek için yola çıkan, ancak valiliğin yürüyüşü yasaklaması üzerine bir akaryakıt istasyonunda beklemeye başlayan cam işçileri İstanbul’a otobüsle gitme kararı aldı.

Lüleburgaz’ın Büyükkarıştıran beldesinde kurulu bulunan Paşabahçe Kırklareli Cam Fabrikası’nda çalışan 90 işçi, fırının kapatılması işten çıkarıldı. Lüleburgaz’da 17 gün hak arayışında bulunan işçiler sonuç alamayınca geçen cuma günü kendilerine destek veren aileleri ve sendikacılarla birlikte toplam 120 kişi ile Şişecam’ın İstanbul Tuzla’daki genel merkezine yürüyüş başlattı. Ancak Kırklareli Valiliği yürüyüşü yasakladı. Bunun üzerine işçiler, geçen cumartesi gecesi Lüleburgaz’da bir akaryakıt istasyonunda bekleme kararı aldı.

Şirket yönetiminden bazı işçilere Eskişehir önerisi

Çok sayıda jandarma ve çevik kuvvet işçilerin iki gündür beklediği akaryakıt istasyonunun yakınına sevk edildi. İşçiler, Şişecam Fabrikası yönetiminin bugün kendileri için düzenleyeceği toplantının sonucunu bekledi. Yönetim, eylem yapan işçilere Eskişehir fabrikasında çalışmak için başvuru yapmalarını, uygun görecekleri kişileri yeniden işe alacaklarını bildirdi. Bunu kabul etmeyen işçiler, akaryakıt istasyonundaki bekleyişlerini tamamlayıp Lüleburgaz’a dönme kararı aldı.

Oturdukları masaları ve sandalyeleri toplayan işçiler otobüslerle ilçeye döndü. İşçiler adına konuşan Aydın Şahin, fabrikanın teklifini kabul etmediklerini ve yarın otobüslerle İstanbul Tuzla’ya giderek fabrika genel merkezi önünde basın açıklama yapacaklarını söyledi.

“İş, Aş, Adalet” sloganıyla

Şahin, şu bilgileri verdi: “En başından beri söylemiştik, hiç bir şekilde muhatap alınmıyorduk. 17 günün sonucunda bir yürüyüşe başladık. Yürüyüşümüzün niyetini daha önce de paylaşmıştık. Sesimizi daha yüksek şekilde Şişecam’a duyurmak için yürüyüş başlattık. Bu yürüyüşün ikinci gününde engelleme ile karşılaştık. Bu engelleme esnasında da Şişecam yönetim kurulunun üst düzey bizimle ilgili olarak bir görüşme yapacağına ilişkin bilgi aldık. Ve o toplantının sonucunu beklemeye başladık. Bugün o toplantının sonucu saat 17.00″ye doğru bizlere geldi. Yine aynı katı ve dayatmacı tutumlarını devam ettirdikleri Eskişehir’e gitmemiz konusunda başvuruların değerlendirme konusunda bir teklif bu. Daha önce uygulanan teşvik işten ayrılmak için artı ücret teklifini yenilediler. Halen 90’da 90 garantisi bile yok. Bizde bu sebeple arkadaşlarımız ile son değerlendirmeyi yaptık. Lüleburgaz’dan çıkışımızda olduğu gibi ‘iş, aş, adalet’ sloganıyla İstanbul Tuzla’yı hedef koymuştuk. Şişecam Genel Merkezi’nin önünde, bunu orada gerçekleştirmek için yarın bütün dostlarımız ve çocuklarımızla, bize destek olan herkesle birlikte otobüslerle Tuzla’ya harekete geçiyoruz.”

İşten çıkarılan 90 işçi, yarın Lüleburgaz’dan otobüslerle İstanbul’a gideceklerini belirtirken, akaryakıt istasyonundaki güvenlik güçleri de toplanarak alandan ayrıldı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica