Siyaset

Yerli ve milliysen bunun cevabını vereceksin

Yerli ve milliysen bunun cevabını vereceksin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Sevgili Erdoğan, çocuklarının, dünürünün, eniştenin, kardeşinin, eski özel kalem müdürünün, yurt dışında, vergi cennetinde bir şirkete milyonlarca dolar para gönderdiklerini biliyorum. Sen misin yerli ve milli, ben miyim?” dedi. Yerli ve milliysen bunun cevabını vereceksin detaylar haberimizde…

Yerli ve milliysen bunun cevabını vereceksin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu. Taşeron işçilerin sorunlarına değinen Kılıçdaroğlu, “Taşeron işçiler kadro alana kadar takipçisi olacağız. Taşeron işçilik modern kölelik sistemi. Taşeron işçilik sistemi çalışma yaşamını kuralsızlaştırmaktadır. Tıpkı bugün Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yaşadığı gibi. Taşeron işçilik sistemi iş cinayetlerini arttırmaktadır. Son Taşeron işçi kadro alana kadar mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Kadro vereceğiz diye söz veriyorlar ortada daha bir şey yok. Ama kadro verilirken kişinin kimliğine, inancına, yaşam tarzına, siyasi görüşüne bakılarak kadro verilmeyecek kim olursa taşeron olarak çalışıyorsa kadro almayı hak ediyor demektir.

Yerli ve milliysen bunun cevabını vereceksin

Aylardır çalışma yapıyorlar nasıl kadro vereceğiz diye? Çok basit ararsın Türk-İş Genel Başkanının, Hak-İş Genel Başkanı’na, DİSK-İş Genel Başkanı’na ‘ben bunlara kadro vermek istiyorum ne dersin?’ ne diyorsun dersin. Onlar sana 10 saniyede anlatır. Ama oyalıyor, kandırıyorlar nasıl uyuturuz arayışı içindeler. Kapalı kapılar ardına bir şeyler yapıyorlar. Sandık gelecek ‘kadro bekledim vermedin’ şimdi ben hakkımı arıyorum diyeceksiniz” diye konuştu.

“Asgari ücret, önümüzdeki dönemde en az net 2 bin lira olmalı”

Kılıçdaroğlu, “Asgari ücret net bin 500 lira olsun dediğimde kıyameti koparmışlardı. Şimdi 2 bin lira olsun diyorum. Asgari Ücret, önümüzdeki dönemde en az net 2 bin lira olmalı. Faiz lobisinden, ranttan alacağız Asgari Ücretliye vereceğiz. Bu rota Türkiye’yi felakete götürür. Bunların yatacak yeri yok. Milleti perişan ettiler. Bu milletin yakasından düşmek zorundalar düşmüyorlar milleti felakete sürüklüyorlar” dedi.

“Demokrasi askıda ekonomi tam bir felaket. Eğitim politikasından hiç kimse memnun değil”

Kılıçdaroğlu, “Rayından çıkmış bir Türkiye var. İç politikada, dış politikada felaket bir tablo var. Ekonomi tam bir felaket. Eğitim politikasından hiç kimse memnun değil. Yürütme, yasma, yargı askıya alınmış durumda. Bir anlamda Demokrasi askıya alınmış durumda” dedi.

Yerli ve milliysen bunun cevabını vereceksin

“Memleket, kanun hükmünde kararnameler ile bir kişinin iradesi ile yönetiliyor”

Kılıçdaroğlu, “Memleket, Kanun Hükmünde Kararnameler ile bir kişinin iradesi ile yönetiliyor. Bu anlayış, yapı Türkiye’yi taşıyamaz. Hukuk da askıda” dedi.

“Gücünü saraydan alan yargı yargı değildir. Sarayın kölesidir”

Kılıçdaroğlu, “Aşağıdaki mahkemeler yani siyasi otoritenin emrinde olan mahkemeler, ne AYM ne Yargıtay’ı hiç kimseyi dinlemiyor. Güçlerini hukuktan değil saraydan alıyorlar. Gücünü saraydan alan yargı, yargı değildir. Sarayın kölesidir. Bunlar bu ülkeye hakkı hukuku adaleti getiremezler” dedi.

“Ağan, dayın, paşan, paran varsa tamam bir de kayınpederin varsa dışardasın”

Kılıçdaroğlu, “‘FETÖ ile mücadele ediyoruz’ diyorlar. Hangi FETÖ ile mücadele ediyorsun? Gazeteciler, milletvekilleri, öğretim üyeleri, askeri öğrenciler hapiste. Asıl darbe girişiminde bulunanlar keyif içinde yaşıyorlar. Ağan, dayın, paşan, paran varsa tamam bir de kayınpederin varsa dışardasın” dedi.

“Gazeteciler 3 kez müebbetle yargılanıyorken meclis’i bombalama emri veren bir kez müebbetle yargılanıyor”

Kılıçdaroğlu, “Gazeteciler 3 kez müebbetle yargılanıyorken Meclis’i bombalama emri veren bir kez müebbetle yargılanıyor. Böyle adalet olur mu?” dedi.

“Bütün göçmen kardeşlerim sonuna kadar sizin yanınızdayız”

Kılıçdaroğlu, “Geçenlerde birisi göçmenler için çok ağır bir ifade kullandı yandaş bir televizyon kanalında. İster Türkiye’de ister Bosna’da olsun, Yunanistan’da Bulgaristan’da olsun bütün göçmen kardeşlerime ve soydaşlarımıza buradan selam sevgi ve dostluklarımızı gönderiyorum. Sonuna kadar sizin yanınızdayız. Ve onlara Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözü ile seslenmek istiyorum: Muhacir diye küçümsenenler tarihin yazdığı savaşta en geriye kalanlar, düşmanla sonuna kadar dövüşenlerdir. Muhacirler kaybedilmiş ülkelerimizin milli hatıralarıdır” diye konuştu.

Yerli ve milliysen bunun cevabını vereceksin

“Sarayın iradesi ile olduğu kanısındayım. Binali Yıldırım söylerse o sözünde durur”

Kılıçdaroğlu, “Binali Yıldırım, vergi cenneti haberleriyle ilgili soruşturma yapılabileceğini söyledi. Biz ‘araştırma önergesi vereceğiz’ dedik. ‘Gerekirse soruşturma da verebiliriz’ dedik. Arkadaşlarımız bir araştırma önergesi verdi ama bu önerge AK Parti milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Sayın Binali Yıldırım’a sesleniyorum; AK Parti gurubunun bu önergeyi reddetmesi sizin mi yoksa sarayın iradesi ile mi? Ben sarayın iradesi ile olduğu kanısındayım. Çünkü Binali Yıldırım bir şey söylerse o sözünde durur diye düşünüyorum. AK Parti gurubunun bu önergeyi reddetmesi başlı başına bir ayıp” ifadelerini kullandı.

“Sen misin ben miyim yerli ve milli çıkacağız milletin önüne”

Kılıçdaroğlu, “Dolar bozdurun diye bağırıyorlar. Dolarları oraya gönderiyorsun. Vatandaşın cebinde yok Dolar. Asıl sen getir dolarları burada bozdur. Ahlaki de değil ayrıca. Söz veriyorsunuz sonra kaçıyorsunuz. Sevgili Erdoğan; çocuklarının, dünürünün, eniştenin, kardeşinin eski özel kalem müdürünün yurt dışında vergi cennetlerinde bir şirkete milyonlarca dolar para gönderdiklerini biliyor musun? Sordum tık yok. Bunun cevabını bekliyorum, sen misin ben miyim yerli ve milli çıkacağız milletin önüne. Benim, çocuklarımın, dünürümün, yedi göbek sülalemin bir dolar hesabını bulursan gel bana söyle kusura bakma diyeceğim. Yerli ve milli isen bunun cevabını vereceksin” diye konuştu.

Yerli ve milliysen bunun cevabını vereceksin

“Bilinçli olarak faizi indirmiyorsun çıkar bir KHK faiz sıfır olmuştur de”

Kılıçdaroğlu, “İstediğin kadar CHP, ey Kılıçdaroğlu de. Ben sana basit Bilal’e anlatır gibi anlattım. Her zaman soracağım, yerli ve milli bırak bu ayakları. Kaç milyon dolar paran var? Önce onları çıkar. Bu paralar nerede? Sevgili Erdoğan yine bağırıyor. Vay efendim diyor, ‘Faiz lobisine çalışıyorsunuz başka bir şey yok. Bu ülkede finans sektörü götürüyor parayı bu kadar yüksek faizle kredi verirseniz yatırım olmaz’ diyor. Öyle anlaşıyor ki memleketi Fransızlar yönetiyor bizim haberimiz yok. 15 yıldır bu ülkeyi sen yönetmiyor musun? Öyle ki kızdığın adamı ‘atın içeri diyorsun’ atıyorlar. Şu ihaleyi buna ver diyorsun. Ne kanunu, ihalesi. Bilinçli olarak faizi indirmiyorsun çıkar bir KHK faiz sıfır olmuştur de. Kimden şikayet ediyorsun? MB’den şikayet ediyor atamayı sen yaptın. Trump’ın imzası mı var? Yok. Sen masum bir adam değilsin memleketi felakete sürüklüyorsun. Bak dolar aldı başını gidiyor” açıklamasında bulundu.

“Dolar, Euro aldı başını gidiyor millet sizin palavralarınıza artık kanmıyor bıktı”

Kılıçdaroğlu, “Bütün ekonomi kararlarını bunlar alıyor, faiz bunlar yüzünden yükseliyor. Dolar, Euro aldı başını gidiyor. OHAL’i kaldırın diyoruz, bütün yetki bende olacak diyor. Bu memlekete gelen bütün felaketlerin bütün sorumlusu sensin arkadaş. Bütün bu ekonomik tabloda CHP yüzünden olacak diyecekler ama diyemiyorlar. Millet sizin palavralarınıza artık kanmıyor bıktı” dedi.

Yerli ve milliysen bunun cevabını vereceksin

“Rıza Sarraf için niye telaşa kapılıyorsun?”

Rıza Sarraf davasına ilişkin Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Sıra Rıza Sarraf’a geldi. Bu çok önemli bir adam biliyorsunuz. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Dışişleri Bakanı gitti ABD’ye iade edin diye tık yok. Sonra 2 kez nota verdiler. Rıza Sarraf için neden bu kadar çok telaşa kapılıyorsun? Ben merak ediyorum bu Kuzey Irak’ta bizim askerlerin başına çuval geçirildiğinde nota verildi mi, verilmedi.

Rıza Sarraf suç ortağı da onun için. Şimdi ağlıyorlar bu milli dava diye

Rıza Sarraf suç ortağı da onun için. Sarraf’ın devlet protokolünde yeri vardı. İran, Zencani ile Sarraf’ı yargıladı, İran’ı zarara uğrattınız dedi. Biz dosyanın üstünü kapattık. Şimdi ağlıyorlar bu milli dava diye. Hırsızlığın, yolsuzluğun millisi olur mu? Bizi kandıramazlar. Biz neyin ne olduğunu biliyoruz. Kimin köşeyi döndüğünü biliyoruz. Kimin ayakkabı kutularında para topladığını da gayet biliyoruz. İkinci birisi daha var fesli deli Kadir. Atatürkçü mü oldu ne oldu?”

“Bu iki soruya açık net cevap bekliyorum. Gözlerinden öperim sevgili Erdoğan”

Kılıçdaroğlu, “30 milyar doları Suriyelilere harcadık diyorlar. 30 milyar doları nerede ne zaman harcadın? Bu iki soruya açık net cevap bekliyorum. Gözlerinden öperim sevgili Erdoğan” dedi. Cumhuriyet

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica