Genel

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 almasında NATO’dan tavır değişikliği

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 almasında NATO’dan tavır değişikliği Türkiye’nin Rusya’dan S-400 almasıyla ilgili Çek askeri uzman Martin Koller, İttifak’a üye ülkelerin sistemi kopyalamak isteyebileceği yorumunu yaptı. Türkiye’nin Rusya’dan S-400 almasında NATO’dan tavır değişikliği detaylar haberimizde…

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 almasında NATO’dan tavır değişikliği

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 almasından rahatsızlık duyan NATO’nun son günlerde tavır değişikliğine gitmesine ilişkin açıklamada bulunan Çek askeri uzman Martin Koller, İttifak’a üye ülkelerin sistemi kopyalamak isteyebileceği yorumunu yaptı.

Sputnik’in haberine göre, NATO, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 savunma sistemleri satın almasından rahatsızlık duydu. Ancak önceki gün NATO Askeri Komitesi Başkanı Çek General Petr Pavel, kararını kabul etmekten başka seçenekleri olmadığını söyledi. U.S. News’a konuşan Pavel, Bu duruma çok pragmatik bir şekilde yaklaşmaları gerektiğini ifade etti.

Sputnik‘e konuşan Çek askeri uzman Martin Koller, NATO’nun Türkiye’nin S-400 kararı ile neden barıştığı konusunda değerlendirmede bulundu.

“Türkiye’nin NATO üyeliği çok gülünç gözüküyor”

Rusya’nın güneyden vurulmasına olanak verdiğinden Türkiye’nin NATO için çok önemli bir partner olduğunu belirten Koller şunları söyledi: “Bu tartışmasız bir gerçek. Aksi takdirde Türkiye gibi Müslüman bir ülke NATO’da olamazdı. Coğrafi konumu ve ulusal yapısı bakımından Türkiye, NATO için yabancı konumda. Tarihsel açıdan da NATO’nun, Avrupa’nın kuzeybatısını Varşova bloğundan koruması gerekiyordu. Bu bağlamda Türkiye’nin NATO üyeliği çok gülünç gözüküyor.

Rusya, Türkiye’ye S-400 verirse büyük ihtimalle sistemi kopya etmek isteyen NATO ülkeleri de ona ulaşabilir. Sözgelimi Çekya’nın Tamara sistemleri. Bu sistemleri yalnızca kopyalamak için edinmiştik, ancak yapamamıştık. Diğer taraftan Rusya için böyle bir anlaşma faydalıysa bu ellerinde daha modern sistemleri olduğunu da gösterir.”

“S-400, Patrıot’tan daha etkili”

Koller, Ankara’nın ABD’nin Patriot sistemleri yerine S-400’ü tercih etmesi ile ilgili de “Uzman değerlendirmelerine göre S-400’ler, Patriot sistemlerinden daha etkili. Görünüşe göre de ABD, Türkiye’ye sistemin modernize edilmiş versiyonunu vermek istemiyor. 20-25 yıl önce S-300’lerin Patriot’lardan daha etkili olduğu değerlendirmesi yapılmıştı” ifadelerini kullandı.

“Türkiye, kendi çıkarlarını düşünüyor”

Koller, Türkiye’nin bu kararı ile Rusya’ya yönelik yaptırımları ihlal etmesine ilişkin “Türkiye, şimdilerde ABD’yi de AB’yi de memnun edebilecek konumda değil. Zira bölgesel bir güç haline geliyor ve kendi çıkarlarından endişe duyuyor. Türkiye, bir zamanlar Mustafa Kemal Atatürk’ün güçlü elleriyle yönetilen ve şimdi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en az o kadar güçlü elleriyle yönetilen bir ülke ve birinin avcunda olma veya başkalarının çıkarlarına hizmet etmenin peşinde değil” yorumunda bulundu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica