Genel

Türkiye ile ABD çatışabilir

Türkiye ile ABD çatışabilir New York Times, 19 Ocak’ta yayınladığı başyazıda, ‘ABD ile NATO müttefiki Türkiye arasında karanlık bir çatışma ihtimali ortaya çıkarıyor’ ifadelerine yer verdi. Türkiye ile ABD çatışabilir detaylar haberimizde…

Türkiye ile ABD çatışabilir

Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) komutasında 30 bin kişilik bir ‘sınır gücü’ kurulması konusunda ABD’den karmaşık mesajlar geldiğini belirten New York Times, ABD askerlerinin, NATO müttefiki Türkiye ile çatışma olasılığının ortaya çıktığını belirtti.

Gazete Duvar‘ın aktardığına göre, “Suriye artık Trump’ın savaşı” başlıklı başyazıda şu ifadelere yer verildi:

“Suriye’yi de listeye ekledi”

“Başkan adayı olduğu sırada yabancı ülkelerdeki savaşlar, özellikle de Suriye konusunda uyarıda bulunmuştu. Başkanlığının üzerinden bir yıl geçtikten sonra ise Afganistan ve Irak’ı kapsayan açık uçlu ihtilaflar listesine Suriye’yi de ekliyor…”

“Kötü düşünülmüş bir plan”

“Geçen ay itibarıyla, Suriye’de yaklaşık 2 bin Amerikan askeri vardı. Bir yıl öncesinden 500 kişi fazla olan bu askerler, mühendislik birimleri ile IŞİD’le mücadelede yerel milislerle birlikte savaşıp onları eğiten Özel Operasyon birimlerinin bir bileşimi. Şimdi belirsiz bir süre boyunca orada bulunacakları açığa çıkmışken, bu sayının artmayacağını ve misyonun daha da uzamayacağını kim söyleyebilir? Suriye karmaşık bir sorun. Fakat bu plan da kötü düşünülmüş, askeri eylemlere fazla bağımlı ve hüsn-ü kuruntuyla hazırlanmış görünüyor…”

“Hedefler ulaşılmaz olabilir”

“Fakat Suriye’deki hedefler öylesine kapsamlı ki ulaşılamaz olabilir; bu da Amerikan askerlerinin ebediyen orada kalmasına yol açabilir. Tillerson’ın çerçevesini çizdiği üzere yönetim, IŞİD ve El Kaide’nin ‘kalıcı bir yenilgiye uğramasını’, Suriye’nin ‘bir daha hiçbir zaman’ teröristler için bir sığınak olmamasını hedefliyor. Aynı zamanda Suriye’deki iç savaşın Devlet Başkanı Beşar Esad’ın olmadığı, istikrarlı bir ülke üretecek bir siyasi süreçle çözülmesini istiyor.”

“Eskiden öncelik IŞİD’di, Şimdi İran”

“Tillerson daha fazla diplomasi çağrısı yaptı ama ABD’nin değil, BM’nin liderliğini istiyor. Güçleri Esad’ın zor durumdaki rejiminin kurtulmasına yardım eden İran’ın Suriye’deki varlığını güçlendirmesini ve İsrail ile diğer ülkeleri tehdit etmesini engellemeyi umuyor. Eskiden öncelik IŞİD’i yenilgiye uğratmaktı. Tillerson’ın söylediğine göre şimdi Washington aynı zamanda, bölgedeki İran nüfuzunun azalmasını da garanti altına almayı hedefliyor.”

“Türkiye ve ABD Çatışabilir”

“Kürtleri düşman olarak olarak gören Türkiye sınır ötesi harekât tehdidinde bulundu. Tüm bunlar, Amerikan askerlerinin NATO müttefiki Türkiye ile çatışması konusunda karanlık bir ihtimali ortaya çıkarıyor. Demokrat Senatör Tom Udall, Bay Satterfield’e ‘Bu durum nasıl sonu olmayan bir savaşa dönüşecek?’ diye sordu. Satterfield, siyasi klişelerle yanıt verdi. Amerikan halkı gerçek bir yanıtı hak ediyor.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica