Ekonomi

Trump AB ve 6 ülkeye çelik vergisini geçici olarak durdurdu

Trump AB ve 6 ülkeye çelik vergisini geçici olarak durdurdu ABD Başkanı Trump, çelik ve alüminyum ithalatında yapılan vergi artışından AB üyeleri ve 6 ülkeyi muaf tutma kararı verdi. Çin’e ise 50 milyar dolarlık ek gümrük vergisi uygulanacak. Trump AB ve 6 ülkeye çelik vergisini geçici olarak durdurdu detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Trump AB ve 6 ülkeye çelik vergisini geçici olarak durdurdu

ABD Başkanı Donald Trump’ın Avrupa Birliği (AB) üyeleri ile 6 ülkenin çelik ve alüminyum ithalat için yeni gümrük vergileri uygulanmasını geçici olarak durdurma talimatı verdi. Trump, Çin’e ise 50 milyar dolarlık ek gümrük vergisi uygulama kararı aldı.

“Daimi bir çözüm bulunması için görüşmeler…”

BBC Türkçe’nin haberine göre, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer; ABD Başkanı Trump’ın, daimi bir çözüm bulunması için görüşmeler devam ettiği gerekçesiyle, bazı ülkelerden yapılan çelik ve alüminyum ithalatına yeni vergi uygulanmamasını istediğini açıkladı.

Trump’ın verdiği talimata göre AB üyesi ülkeler ile Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Meksika ve Güney Kore’ye de ek gümrük vergilerinin geçici olarak durduruldu.

“Çin’in ABD’deki yatırımlarını kısıtlama kararı aldı”

Trump, ülkesinin fikri mülkiyet haklarına uymadığı gerekçesiyle Çin’e 50 milyar dolarlık ek gümrük vergisi uygulama ve Çin’in ABD’deki yatırımlarını kısıtlama kararı aldı. ABD medyasında yer alan haberlerde, gümrük vergisi oranının Çin’in ABD ekonomisine verdiği zarar doğrultusunda belirlendiği ifade edildi.

ABD’nin en fazla ticaret açığı bulunan ülkeler sıralamasında 2017 yılı verilerine göre başı Çin çekiyor, ikinci sırada ise Meksika bulunuyor. ABD’nin Çin ile olan ticaret açığı, 375 milyar doları buluyor.

“Çin gümrük tarifeleri paketi kuracak”

Trump’ın Çin’e karşı başlatma kararı aldığı hamle gereğince, ABD Ticaret Temsilcisi Bob Lighthizer yeni bir Çin gümrük tarifeleri paketi kuracak. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin de ABD’nin teknolojisini ve mülklerini Çin’in yatırımlarını kısıtlama amaçlı bir plan yapacak.

“AB’nin muaf tutulması istenmişti”

Trump, ABD’ye düşük maliyetli çelik ve alüminyum mal satan devletleri damping yapmakla suçluyordu. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Washington’un çelik ve alüminyum ürünlerine getireceği ek gümrük verilerinden AB’nin muaf tutulması çağrısında bulunmuştu.

ABD’nin Cuma günü yürürlüğe girecek yeni düzenlemesi çelikte yüzde 25, alüminyumda yüzde 10 vergi artırımı öngörülüyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica