Genel

Terörist IŞİD’lilerle evli 300 Türk kadın sınır dışı ediliyor

Terörist IŞİD’lilerle evli 300 Türk kadın sınır dışı ediliyor Savaşın bitmek bilmediği Suriye’den bütün Ortadoğu’ya sıçrayan IŞİD konusunda yeni bir gelişme yaşandı. Irak hükümeti Musul’un IŞİD’in elinden alınmasının ardından gözaltında tutulan örgüt militanlarının eşlerini sınır dışı edeceğini açıkladı. Terörist IŞİD’lilerle evli 300 Türk kadın sınır dışı ediliyor detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Terörist IŞİD’lilerle evli 300 Türk kadın sınır dışı ediliyor

13 farklı ülkeden 509 kadının ve 813 çocuğun sınır dışı edilecek

BBC’nin AFP’ye dayandırdığı haberde 13 farklı ülkeden 509 kadının ve 813 çocuğun sınır dışı edileceği aktarıldı. AFP’ye konuşan Ninova Vilayet Konseyi Başkan Yardımcısı Nurettin Kablan, Musul yakınlarındaki Tel Keif’te tutulan IŞİD militanı eşlerinin Bağdat yakınlarındaki bir kampa nakledileceğini ve sınır dışı işlemlerinin yapılacağını söyledi.

IŞİD militanlarıyla evli söz konusu 509 kadından 300’ünün Türkiye vatandaşı

Kablan, IŞİD militanlarıyla evli söz konusu 509 kadından 300’ünün Türkiye vatandaşı olduğunu da belirtti. Kablan, “Bu ikinci sınır dışı dalgası. İki ya da üç dalga daha olacak” diye konuştu. Gözaltındaki kadın ve çocukların durumuyla ilgili bilgi almaya çalışan sivil toplum kuruluşu Norveç Mülteci Konseyi de gözaltındakilerin Türkiye, Azerbaycan, Rusya ve Tacikistan vatandaşı olduklarını söyledi.

Fransa vatandaşı IŞİD militanları Irak’ta yargılanacak

IŞİD militanlarının aileleri konusunda ne yapılacağı Irak hükümeti için önemli bir tartışma konusu olmuştu. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Drian, Fransa vatandaşı IŞİD militanlarının Irak’ta yargılanacağını söylemiş, bu militanların aileleri konusundaysa dosya bazında karar verileceğini açıklamıştı. Irak hükümeti, Musul’un Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) elinden alınmasının ardından gözaltında tutulan örgüt militanlarının eşlerini sınır dışı etmeye hazırlanıyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica