Bilim-Teknoloji

Tek adam rejiminin uygulaması dekanı görevden aldırdı

Tek adam rejiminin uygulaması dekanı görevden aldırdı Görevden alınan RTEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Şaban Şimşek, basın toplantısı düzenledi. Şimşek, “Görevime sonlandırma yapmışlar kanunlarda böyle bir şey yok. Ya hukuku bilmiyorlar ya da bizim rektörlük çok densiz” diye konuştu. Tek adam rejiminin uygulaması dekanı görevden aldırdı detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Tek adam rejiminin uygulaması dekanı görevden aldırdı

Rize’de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şaban Şimşek, görevden alınması hakkında açıklama yaptı. Hiçbir gerekçe olmadan görevden alındığını söyleyen Şimşek, “Mevzuatta böyle bir şey yokken bunu yaptılar. Görevime sonlandırma yapmışlar, kanunlarda böyle bir şey yok. Ya hukuku bilmiyorlar ya da bizim rektörlük çok densiz” dedi.

RTEÜ Tıp Fakültesi Dekanlığı görevinden alınan Prof. Dr. Şaban Şimşek, 53 Gazeteciler Derneği’nde basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevlendirildiğini belirten Şimşek, hiçbir gerekçe olmadan görevden alındığını söyledi.

Şimşek, “Bana ‘Üniversitemize zarar vermeyelim istifa ederseniz bu sıkıntıları aşarız’ diye sözlü ifadede bulundular. Ben de bunun gerekçe olamayacağını ortada somut bir durumun olmadığını ve beni Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görevlendirdiğini, görevden alacak olan kişinin de onun olduğunu söyledim. ‘Onun böyle bir direktifi var mı?’ diye sorduk, ‘Evet’ dediler. Biz de ‘Bu konu kendi tasarrufumuzdadır’ diyerek oradan ayrıldık” diye konuştu.

“Bu bir infazdır”

Görevden alınmasının kanunsuz olduğunu belirten Şaban Şimşek, şunları söyledi:

“Aradan 24 saat sonra rektör yazıları yazmış, YÖK’e gitmiş, aynı gün yazı yazılmış, ertesi gün Rize’ye ulaşmış ve bize tebliğ edilmiştir. Yani alelacele görevden alındık. Bu bir idari infazdır. Böyle kanunsuz, usule ve adaba uymayan bir şey olamaz. Kanunda yazan şey adaba uymuyorsa yapmamak lazım. Böyle bir idam gerçekleşti. Şimdi arkasını dolduramıyorlar. Böyle durumlarda atamalar üniversiteden üniversiteye atamalar olur. Biz buraya gelirken Cumhurbaşkanımızın isteği ile buraya geldim. Emir büyük yerden olunca İstanbul’dan görevimi bırakarak Rize’de hizmete başladım. Şimdi ise burada kalmamam için her şeyi yaptılar. Burada görev süremi bitirdiler. Mevzuatta böyle bir şey yokken bunu yaptılar. Maalesef ülkemizde maalesef böyle çekememezlik var. Görevime sonlandırma yapmışlar kanunlarda böyle bir şey yok. Ya hukuku bilmiyorlar ya da bizim rektörlük çok densiz. Uzman doktor olarak İstanbul’a döneceğiz. Ama yine dönemiyoruz. Hiçbir gerekçe olmadan görevden beni alıyorlar.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica