Genel

Suudi Arabistan Kaşıkçı cinayetini itiraf ederek duyurdu

Suudi Arabistan Kaşıkçı cinayetini itiraf ederek duyurdu Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın konsoloslukta çıkan arbedede öldüğünü belirten açıklamada geçen ‘elle arbede’ ayrıntısı dikkat çekti. Suudi Arabistan Kaşıkçı cinayetini itiraf ederek duyurdu detaylar haberimizde…

Suudi Arabistan Kaşıkçı cinayetini itiraf ederek duyurdu

Reuters, Suudi yetkililere göre Cemal Kaşıkçı’nın cesedinin yerel bir işbirlikçiye teslim edildiğini iddia etti.

Suudi Arabistan Büyükelçiliğinden Cemal Kaşıkçı’nın ölümüyle ilgili açıklama yapıldı.

“Suudi Arabistan Krallığı yetkili kaynaklarının açıklaması” şeklinde belirtilen yazılı açıklama şu şekilde:

“Suudi vatandaşı Cemal Kaşıkçı’nın kaybolması davasını Suudi Arabistan Krallığı Yüksek Makamları yakından takip etmiş, konu ile ilgili gerçeklerin ortaya çıkarılması için gerekli işlemler başlatılmıştır. Bu çerçevede ve tüm gerçeklerin ortaya çıkarılmasını teminen krallık, 6 Ekim’de soruşturma başlatmak ve Türk meslektaşlarıyla işbirliği yapmak üzere Türkiye’ye güvenlik ekibi göndermiş akabinde Suudi Arabistan krallığı ile kardeş Türkiye arasında ortam güvenlik komisyonu kurularak Türk güvenlik yetkililerinin başkonsolosluk ile başkonsolos rezidansına girişine izin vermiştir. Bu bağlamda, Kral Salman Bin Abdülaziz’in talimatı doğrultusunda başsavcılık tarafından Türk tarafının ortak güvenlik grubuna bildirdiği bazı şüpheliler hakkında olay ile ilgili bilgilerin veya ilişkilerinin olup olmadığının tespiti için soruşturma başlatılmıştır ki bu arada daha önce güvenlik makamlarına iletilen bilgiler vatandaşımız Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluk binasından ayrıldığına işaret etmekteydi”

“Şüpheliler arasında cereyan eden görüşme istenilen yönde gerçekleşmedi”

“Çok açık ve net bir şekilde olayın aydınlatılması ve gerçeklerin ortaya çıkarılmasının gerekliliği doğrultusunda devletin verdiği talimatları yerine getirmek amacıyla başsavcılığın başlattığı ön soruşturmanın neticesinde; Cemal Kaşıkçı’nın ülkesine dönebileceğine dair bazı bulguların bulunduğundan şüphelinin, Cemal Kaşıkçı ile görüşmek üzere İstanbul’a gittiği tespit edilmiştir. Ön soruşturmaların neticesinde Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğunda bulunduğu sırada; kendisiyle şüpheliler arasında cereyan eden görüşmenin istenilen yönde gerçekleşmediği; ve olumsuz bir şekilde geliştiği belirlenmiştir. Bunun sonucunda Cemal Kaşıkçı ile şüphelilerin bazıları arasında kavga çıkmış; ve elle arbede meydana gelerek olay büyümüş ve vatandaş Kaşıkçı’nın vefat etmesine neden olmuştur”

“Olaya karışan suçluların tümü cezalandırılacaktır”

“Bu olayın şüpheliler akabinde şüpheliler olayı kapatarak örtbas etmeye çalışmıştır. Bu olay çerçevesinde gözaltına alınan 18 Suudi vatandaşıyla yapılan soruşturmalar devam ederken; Suudi Arabistan krallığı olay neticesinde yaşanan bu acı gelişmelerden dolayı derin üzüntü duyduğunu belirtmektedir. Ayrıca Suudi ilgili makamlarının bu olayla ilgili gerçeklerin kamuoyuna açıklanacağını; ve olaya karışan suçluların tümünün cezalandırılması için Suudi Arabistan’da bulunan ilgili mahkemelere intikal ettirileceğini vurgular”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica