Ekonomi

SPK tarafından suç duyurusu yapılan çiftlikbank oyunları tehlikeli

SPK tarafından suç duyurusu yapılan çiftlikbank oyunları tehlikeli Bakanlıkların inceleme başlattığı Çiftlik Bank’ın 25 yaşındaki CEO’su Mehmet Aydın şirketi devretti. Ayrıca, Çiftlik Bank’ın medya basın danışmanlığını tiyatro ve sinema oyuncusu Mehmet Çevik’in yaptığı ortaya çıktı. SPK tarafından suç duyurusu yapılan çiftlikbank oyunları tehlikeli detaylar haberimizde…

SPK tarafından suç duyurusu yapılan çiftlikbank oyunları tehlikeli

İstanbul Ticaret Odası’nda yer alan bilgiye göre 15 milyon TL sermayeli “Çiftlik Bilgi İşlem Bilişim Tarım Hayvancılık Ticaret Limited Şirketi” Mehmet Aydın’ın üzerine kayıtlı görünüyordu. Ancak şimdiki kayıtlarda Aydın, şirketin eski ortağı olarak görünüyor.

Kıbrıs bağlantısı

25 yaşındaki Aydın’ın bu şirkette sahip olduğu hissenin tamamı ağabeyi Fatih Aydın’ın Kıbrıs merkezli şirketine devrettiği öğrenildi.

Basın danışmanı tiyatro ve sinema oyuncusu Mehmet Çevik

Ayrıca, Çiftlik Bank’ın medya basın danışmanlığını tiyatro ve sinema oyuncusu Mehmet Çevik’in yaptığı ortaya çıktı. Çevik şirketle ilgili iddialara cevap verirken “Şirketimizin CEO’su bakanlıktan zaten kendisi soruşturma isteyerek iyi niyetli açılımı göstermiştir” dedi.

SPK’dan suç duyurusu

Sermaya Piyasası Kurulu (SPK), Çiftlik Bank hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu duyurdu.

SPK’dan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Çiftlik Bank adı altında www.ciftlikbank.com ve www.ciftlikbank.web.tr adresli internet siteleri ile Çiftlik Bank ile ilişkili olduğu anlaşılan Çiftlik Bilgi İşlem Bilişim Tarım Hayvancılık Tic. Ltd. Şti., Fame Game Hayvancılık Sanayi ve Ticaret AŞ, Çanakkale Dora Gıda İçecek İnşaat Petrol Tarım ve Hayvancılık Turizm Ticaret Limited Şirketi ve Famegame Software Ltd. unvanlı şirketler üzerinden yürütülen faaliyetlerin incelenmesi neticesinde; Çiftlik Bank adlı oyun platformunun internet siteleri ve sosyal medya hesaplarında kullanıcılara yüksek oranlarda getirilerin vaat edildiği, oyun platformunda vaat edilen yüksek oranlı getirinin kaynağı olarak hayvancılık sektöründe yapılan reel yatırımların gösterildiği; ancak söz konusu şirketlerin de zarar ettiği görüldüğünden mevcut üyelere oyun içerisinde yapılması vaat edilen yüksek oranda ödemelerin gerçekleştirilmesinin mümkün olmadığı;

sayısı tam olarak tespit edilemeyen çok sayıda kişiden hayatın olağan akışına uygun olmayacak şekilde yüksek getiri taahhüdü yoluyla para toplanmasının; 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun´un 80 inci maddesi ile kurulması yasaklanmış olan; ‘piramit satış sistemi’nin özelliklerini bünyesinde barındırması ve hileli davranışlar yoluyla sisteme para aktaran şahısların zarara uğratılabileceği; ve ileride büyük mağduriyetlere yol açabileceği hususları dikkate alınarak; konuyla ilgili olarak 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 157 ve 158’inci maddeleri kapsamında Cumhuriyet Başsavcılığına suç ihbarında bulunulmasına; ve 6502 sayılı Tüketici Kanununun 6´ncı ve 80´inci maddeleri kapsamında gereğinin takdir; ve ifasını temin etmek üzere Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bilgi verilmesine karar verilmiştir”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica