Siyaset

Siyasi rehine pozisyonum AİHM kararıyla kesinleşti

Siyasi rehine pozisyonum Tutuklu Selahattin Demirtaş, AİHM‘in kendisi hakkında ‘serbest bırakılsın’ kararının ardından ilk açıklamasını yaptı. Demirtaş, hukuken değil siyasi sebeplerle tutuklu olduklarının altını çizdi. Siyasi rehine pozisyonum detaylar haberimizde…

Siyasi rehine pozisyonum …

Tutuklu bulunan HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için AİHM’nin verdiği ‘serbest bırakılması’ kararının ardından Demirtaş, cezaevinden avukatları aracılığıyla açıklama yaptı.

“En büyük umut kaynağım da halktır, halkın mücadelesidir”

Demirtaş AİHM kararıyla birlikte siyasi rehine pozisyonunun hukuken tescil edildiğini dile getirdiği açıklamasında “Hukuk ve adalet mücadelemiz her koşulda devam edecektir. Haklı bir mahkeme kararı olmadan iki yıldır burada tutuluyor olmama rağmen demokrasiye, barışa ve adalete olan inancımı asla kaybetmedim. Bu konuda en büyük umut kaynağım da halktır, halkın mücadelesidir” dedi.

“Yasa dışı karar veren bütün mahkemelerin ihlalleri AİHM kararıyla kesinleşmiştir”

Selahattin Demirtaş’ın Edirne cezaevinden 20 Kasım 2018’de yaptığı açıklamanın tamamı şöyle:

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği bu kararla birlikte, siyasi rehine pozisyonum hukuken tescil edilmiş oldu. İlk günden beri söylediğimiz gibi, HDP’ye yapılan operasyon, tutuklanmamız ve yargılanmamız hukuki değil, siyasi gerekçelerle yapılıyordu.

Yargılandığım davalar ve isnatlar tümden çökmüştür. AYM dahil, bizim hakkımızda bu süre zarfında yasa dışı karar veren bütün mahkemelerin çok ağır ihlaller yaptığı, AİHM kararıyla kesinleşmiştir.

Siyasetin yargı üzerinde kurduğu yeni vesayet, hem demokrasi hem toplumun geleceği açısından büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Maalesef ki, yürütmenin başı sıfatıyla açıklama yapan Cumhurbaşkanı halen ve bu mahkeme kararına rağmen hukuku, kanunu ve Anayasa’yı tanımayacağını ifade edebilmektedir. Bu benim şahsımla ilgili bir mesele değil, AİHM kararında temsil edildiği gibi bütün Türkiye toplumu ve demokrasi açısından çok vahim bir durumdur.

Hukuk ve adalet mücadelemiz her koşulda devam edecektir. Haklı bir mahkeme kararı olmadan iki yıldır burada tutuluyor olmama rağmen demokrasiye, barışa ve adalete olan inancımı asla kaybetmedim. Bu konuda en büyük umut kaynağım da halktır, halkın mücadelesidir.

Son derece önemli ve ciddi sonuçlar içeren bu mahkeme kararını, zorlu bir hukuki mücadele neticesinde ortaya çıkaran bütün avukat arkadaşlarıma, partim HDP’ye ve dayanışma içerisinde olan bütün halkımıza en içten teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica