İGF

Sivas’ta çevre sempozyumu

Sivas’ta küresel ısınmayla birlikte yaşanan iklim değişikliği, insan müdahalesi sonucu doğal dengenin bozulması ve beraberindeki çevre kirliliği gibi konulara dikkat çekmek üzere çevre sempozyumu düzenlendi.

SİVAS (İGFA) – Yerel ve bölgesel sorunların tespiti ve çözümü noktasında uygulanması gereken eylem planlarını değerlendirmek üzere gerçekleştirilen çevrim içi sempozyum, Cumhuriyet Üniversitesi işbirliğinde birçok üniversiteden alanında uzman akademisyenlerin katılımıyla iki gün boyunca devam etti.

Toplantıda söz alan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas’ın küresel ısınma ve iklim değişiklikleri eylem planının hazırlanması ve uygulanmasına yönelik hazırladıkları ‘Küresel Isınmayla Mücadeleye Sende Destek Ol’ projesini anlattı. Başkan Bilgin, “Çayboyu Güneş Enerji Santrali Kurulum projesi başta olmak üzere, çöpten enerji üretimi, AB Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, AB Dairesi ile IPA 2 kapsamında hayata geçirdiğimiz Sivas Kızılırmak Sol ve Sağ Sahil Şeridi Kolektör Hattı yapımı projesi kapsamında 32 km’lik kolektör hattının yapımına başladık. Bu proje ile Kızılırmak’a direk deşarjın engellenmesini sağlayarak, havza içerisinde canlı ekosistemi ve su kirliliğini engelleyecek önlemler almaktayız” dedi.

Kızılırmak Atık Su Kolektör Hattı Projesi kapsamında düzenlenen sempozyum, protokol konuşmalarının ardından; Su ve Atık Su Arıtımı, Atık ve Çamur Yönetimi, Yenilenebilir Enerji ve Çevre başlıkları altında üç farklı oturum halinde gerçekleştirildi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica