Ekonomi

Serbest Geçiş 15 Temmuz Köprüsü’nde başladı

Serbest Geçiş 15 Temmuz Köprüsü’nde başladı.

Ulaştırma Bakanı’nın yaptığı açıklamaya göre, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden serbest geçişler başladı.

Serbest Geçiş 15 Temmuz Köprüsü’nde başladı

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, “15 Temmuz Şehitler köprüsü serbest geçişler bu gece itibarıyla başladı” dedi.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde de otoyol ve köprü geçişlerinde kolaylık sağlayacak Serbest Geçiş Sistemi başladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde Serbest Geçiş Sistemi (SGS) uygulamasının başladığını bildirdi.

Arslan, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde Serbest Geçiş Sistemi çalışmalarını 20 Nisan’da başlattıklarını söyledi.

Çalışmaları 15 Temmuz’da tamamlamayı hedeflediklerini ama daha erken tamamlayarak 30 Mayıs itibarıyla SGS’ye geçtiklerini anımsatan Arslan; “8 Haziran’da saat 20.30 itibarıyla da tüm gişeleri kaldırarak Serbest Geçiş Sistemi’ni tamamen uygulamaya koyduk.” ifadelerini kullandı.

Arslan, çalışmalar neticesinde artık köprüde gişeler nedeniyle yaşanan trafik sıkışıklığının ortadan kalkacağına dikkati çekerek; trafik hızının yavaşlamasının önüne geçecek önemli bir uygulamayı başlatmış olduklarını vurguladı.

HGS etiketi ile OGS cihazını aynı anda okuyabilecek sistemde geçiş ücreti, sürücünün hesabından otomatik düşecek.

Sistem, sürücülerin şerit değiştirmeden geçiş yapmalarını sağlayacak.

Boğaziçi köprüsünün tarihçesi (15 Temmuz Şehitleri Köprüsü)

Boğaziçi Köprüsü
Uzunluk 1.071 metre.
Genişlik 39 metre.
Ayaklar Arası Uzunluk 837 metre.
Yerden Yüksekliği 105 metre.
Gemi Geçiş Yüksekliği 64 metre.
Konum Ortaköy (Avrupa Yakası)
Beylerbeyi/Abdullahağa (Asya Yakası)
Tamamlanma Yılı 1973

Koordinatlar: 41°02′42″N, 29°02′02″E

Boğaziçi köprüsü

Boğaziçi Köprüsü, İstanbul Boğazı üzerinde Ortaköy ile Beylerbeyi semtleri arasında yer alan asma köprü. Avrupa ve Asya kıtalarını ayıran İstanbul Boğazı’ndan karşıdan karşıya geçişi sağlayan ilk köprü. Ortaköy ile Beylerbeyi arasındadır. 29 Ekim 1973’te zamanın cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından hizmete açılmıştır.

iki kule arası uzunluğu 1073 metredir

Boğaziçi Köprüsü’nün yapımına 1970 yılında başlandı ve 29 Ekim 1973 tarihinde tamamlanarak hizmete açıldı. Köprünün toplam uzunluğu 1560 metre, iki kule arası uzunluğu 1073 metredir.Köprünün deniz yüzeyinden yüksekliği 64m.dir. Avrupa ve Asya kıtalarını ayıran Boğaz’dan karşıdan karşıya kolayca geçebilme fikri yüzyıllar boyunca çekiciliğini korudu.

Bilinen en eski Boğaz geçişi M.Ö. 511 yılında gerçekleştirildi. İskit seferine çıkan Pers Kralı Darius’un 700 bin kişilik ordusu; gemilerin yan yana getirilmesiyle oluşturulan yüzer köprü ile Trakya’ya geçti. Mühendisler, Boğaz’ın bir köprüyle geçilmesi konusunda zaman zaman değişik projeler üretse de bunlar tasarı halinde kaldı.

Nuri Demirağ’ın girişimiyle

Örnek olarak 1940 yılında Nuri Demirağ’ın girişimiyle Türk muhendisler ve Amerikalı uzmanlar tarafından boğaz köprüsü projelendirilmiş. Ve bu işe talip olunmuştur ama o zamanki iktidar tarafından “boğaza köprü olmaz, yıkılır” diye bu teklif rededilmiştir. 20. yüzyıl’ın ikinci yarısında İstanbul’un hızla gelişmesi. Ve Avrupa-Asya arasındaki trafiğin artışı Boğaz’a köprü yapılmasını zorunlu hale getirdi.

29 Ekim 1973 yılında tamamlandı

Bunun üzerine Boğaziçi Köprüsü tasarlandı ve 1970 yılında da yapımına başlandı ve 29 Ekim 1973 yılında tamamlanarak hizmete açıldı. Avrupa ve Asya ile sabit bağlantı olarak Türkiye ulaşım ağının çok önemli bir halkasını oluşturan köprüde; o dönemden bugüne beklenen trafik artışı beklenenin çok üstünde gerçekleşti. Köprünün ilk hizmete açıldığı yıl günlük ortalama araç geçişi 32 bin iken; 1987’de bu sayı 130 bine, 2004 yılında ise 180 bine çıktı.1978’den beri yaya trafiğine kapalıdır.

İstanbul Boğaziçi Köprüsü’nün yeni aydınlatma ve ışıklandırma sistemi 22 Nisan 2007 tarihinde düzenlenen tören ve ışık gösterisiyle faaliyete geçirildi.

Boğaziçi Köprüsü’nün aydınlatılmasında kullanılan renk değiştirebilen led armatürler, uzun ömürlü, düşük enerji tüketimine sahip ve çevre dostu olma özelliği taşıyor. Köprünün tamamı 16 milyon renk değiştirebilen led armatürlerle aydınlatıldı.

Yüksek İşler

Dekoratif aydınlatma projesinin montaj işleri birçoğu YTÜDAK kökenli tırmanışçılardan oluşan; “Yüksek İşler – HighWorks”[1] adlı iple erişim çözümleri sunan şirket tarafından gerçekleştirilmiştir. Aydınlatma ekipmanlarının montajı sırasında 236 adet V-askı halatına 2000 adet led ışık modülü ve 7000 metrenin üzerinde kablo sabitlenmiştir. Bu çalışma sırasında 12 iple erişim teknisyeni 9000 metrenin üzerinde dikey ip inişi yapmıştır. Ve bu montaj çalışması Türkiye’de 2007 yılına kadar gerçekleştirilmiş en büyük iple erişim projesidir.

Kaynak: Boğaziçi Köprüsü’nün tarihçesi nedir? https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/212848-bogazici-koprusunun-tarihcesi-nedir.html#ixzz4jWuCvOGl

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica