Genel

Sardığı yapraklar ilham oldu

Sardığı yapraklar ilham oldu, kendi gibi olanlara gelir kapısı açtı. Oğlunu hayata bağlamak için başladığı yaprak sarma işi Türkiye geneline yayılan Semra Sönmez, kendisi gibi engelli çocukları bulunan 5 anneyi daha bu işe yönlendirdi. Sardığı yapraklar ilham oldu, başkalarını haberdar etti onlarda kazanıyor.

Sardığı yapraklar ilham oldu

Antalya’da beyin felci olan 7 yaşındaki oğlu ameliyat olunca gündelik temizliğe gidemeyen Semra Sönmez; oğlunu hayata bağlamak için sardığı yaprak sarmaları sosyal medya üzerinden satmaya başladı. İl dışından da talep alan anne Sönmez, kendisi gibi engelli çocukları bulunan 5 anneyi de bu işe yönlendirdi. Kepez Çankaya Mahallesi‘nde ikamet eden 44 yaşındaki ev hanımı Semra Sönmez’in ikinci bebeği erken doğumla 510 gram dünyaya geldi. Anne Sönmez, uzun süre yoğun bakımda kalan bebeğini 5.5 ay sonra kucağına alabildi. 8 ay geçmesine rağmen tepkileri bulunmayan bebeğinin durumundan şüphelenen Sönmez, hastanenin yolunu tuttu. 13 aylıkken serebral palsi (beyin felci) teşhisi konulan minik Mehmet Ercan’ın zorlu tedavi süreci de başlamış oldu. Anne Semra Sönmez’in ve doktorların çabasıyla Mehmet, 4.5 yaşında az da olsa konuşmaya ve yürümeye başladı. Eşinden ayrı olan ve hayatın yükünü tek başına omuzlayan Semra Sönmez; çocuğuna en iyi tedavi imkânını sağlayabilmek için gündelik ev temizliklerine gitmeye başladı. Sönmez, bakıma muhtaç olması nedeniyle 8 yaşındaki oğlunu da temizlik işlerine götürüyordu. Küçük Mehmet bir hafta önce Ankara’da kalça leğen kemiği, omurga kas gevşetici ameliyatları oldu ve belden aşağısı alçıya alındı. Sönmez ise oğluna bakabilmek için temizlik işlerini bırakmak zorunda kaldı.

Fizik tedavi odası

Aynı zamanda evini geçindirmesi de gereken Semra Sönmez’in aklına en iyi yaptığı işlerden biri olan yaprak sarma geldi. Pazarlama sorunu yaşayan Sönmez, bir sosyal paylaşım sitesi üzerinden; “Oğlumun geçirdiği ameliyattan dolayı artık temizliğe gidemiyorum. Bu süreçte evde yaprak sarması yapıyorum. Antalya’da olanlar lütfen ulaşsın” diye yardım çağrısı yaptı. Bu çağrıya Antalya protokolü başta olmak üzere onlarca hayırseverden destek geldi. En büyük desteği ise Danimarka’dan gelen bir aile grubu verdi. Kendi aralarında para toplayan Danimarkalı grup, küçük Mehmet’in 10 aylık fizik tedavi masrafını karşılamış oldu. Şimdilerde anne Sönmez’in tek amacı tefrişatı yapılması gereken odayı Mehmet için fizik tedavi merkezi haline getirmek.
13 aylıkken beyin felci teşhisi konulan Mehmet, geçtiğimiz hafta kalça leğen kemiği, omurga kas gevşetici ameliyatları oldu. Belden aşağısı alçıya alınan Mehmet’in en büyük destekçisi annesi…

İl dışından anneler buldu

İl dışından da çok sayıda sarma siparişi aldığını kaydeden Semra Sönmez, “Özellikle, Ankara, İstanbul ve İzmir’den talepler gelmeye başladı. Ama ben oralara gönderemiyordum. Fakat bu işi yapabilecek olan benim gibi çocukları hasta olan ailelerle iletişim kurdum. 4 anne olarak sarma işine devam ediyoruz. Manisa’daki bir annemiz de bizim hammaddemiz olan yaprakları temin ediyor. Böylelikle 5 anne olduk. Beni arayanları diğer illerdeki annelerimize yönlendiriyorum” diye konuştu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica