Sağlık

Şarbonlu hayvanların öğütülerek denize salındığı ortaya çıktı

Şarbonlu hayvanların öğütülerek denize salındığı ortaya çıktı Yurt genelindeki şarbon skandalının yankıları sürerken, İstanbul’da denizin ortasında demirleyen bir gemide yer alan hastalıklı hayvanların öğütülerek denize salındığı ortaya çıktı. Skandalı İleri Haber’e bildiren HAYTAP Başkanı Avukat Canpolat, “Geminin yerini ve konumunu da tespit ettik, hayvanlar öğütme makinesinde öğütülüp oradan da denize atılıyor. Konuya ilişkin çalışma başlattık” dedi. Şarbonlu hayvanların öğütülerek denize salındığı ortaya çıktı detaylar haberimizde…
İlerihaber – İzel Sezer / @izelsezer

Şarbonlu hayvanların öğütülerek denize salındığı ortaya çıktı

İstanbul’da Ahırkapı açıklarında (Zeytinburnu’ya 1 mil, Bakırköy’e 2 mil mesafede) demirlemiş Rahmeh isimli Panama bandıralı hayvan taşıma gemisinde şarbon hastalığından telef olan hayvanlar, iddialara göre öğütücüden geçirilip denize atılıyor.

Söz konusu skandalı İleri Haber‘e anlatan HAYTAP (Hayvan Hakları Konfederasyonu) Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat, gemide telef olan hayvanların denize atılmasına ve aynı gemideki hayvanların bazılarının ise çeşitli limanlara yanaşıp buradan piyasaya sürüldüğüne ilişkin iddiaları anlattı.

“Geminin konumunu tespit ettik”

Geminin tespitine ilişkin detayları aktaran Şenpolat, “Bu geminin orada olduğunu biliyoruz fakat içine girmek mümkün değil. Hayvanların da geminin içinde olduğunu ve Mersin’den geldiğini biliyoruz. Geminin yerini ve konumunu da tespit ettik. Şarbon nedeniyle, zaten başından beri bu gemilerin Türkiye’ye bu şekilde gelmesine de karşıyız, veteriner hekim olmadan bu hayvanların Türkiye’ye girme şekline de karşıyız” dedi. Şenpolat, olaya ilişkin çalışma başlattıklarını sözlerine ekledi.

“Hayvanlar öğütücüden geçirilip denize atılıyor”

Skandala ilişkin “Çeşitli bağlantılarımızdan ve gönüllülerimizden aldığımız habere göre ölen hayvanlar öğütme makinesinde öğütülüp oradan da denize atılıyor” diyen Şenpolat; “Ahırkapı açıklarında başka gemide çalışan mürettebat da sinekten, kokudan şikayetçi. Bu olayı onlar da görmüşler” ifadeleriyle çeşitli görgü tanıklarının olduğunu da aktardı.

“Aynı gemideki hayvanlar piyasaya sürüldü”

“Tahminlerimize göre gemi buraya gelmeden önce yükünün bir kısmını Bandırma ve İzmir’de boşaltmış durumda; henüz elimizde kanıt yok fakat boşaltılan yükün çok büyük ihtimalle piyasaya verildiğini düşünüyoruz” diyen Şenpolat; aynı olayın Samsun’da da gerçekleştiğini söyledi.

“Bu hayvanların Türkiye’ye hiç gelmemesi gerekiyordu”

Hayvanların kontrolsüz şekilde Türkiye’ye getirilmesine tepki gösteren HAYTAP Başkanı; “Şimdi şarbon patladı diye insanlar konuşuyorlar fakat daha önce de söyledik; bu hayvanların Türkiye’ye hiç gelmemesi gerekiyordu” dedi.

“Soruşturma dahi yok…”

Kontrolsüz et tüketimini eleştiren Şenpolat, “İnsanların bu kadar sağlıksız koşullar olmasına rağmen hala et tüketimine yönelmesine; Türkiye’de et tüketiminin son derece kontrolsüz bir şekilde yapılması ve hayvan taşımacılığının bu kadar kötü yapılması nedeniyle karşıyız” ifadelerini kullandı.

Konuya ilişkin herhangi birine ne soruşturma ne de kovuşturma açılmadığını bildiren HAYTAP Başkanı Avukat Şenpolat, yetkilileri sorumluluk almaya davet etti.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica