Ekonomi

Rusya bankalarından 8 Milyar doları hesap sahipleri çekti

Rusya bankalarından 8 Milyar doları hesap sahipleri çekti Ağustos ayında Sberbank, VTB, Gazprombank, Promsvyazbank ve Rosselhozbank’tan 8,3 milyar dolar tutarında döviz çıkışı gerçekleşti. Rusya bankalarından 8 Milyar doları hesap sahipleri çekti detaylar haberimizde…

Rusya bankalarından 8 Milyar doları hesap sahipleri çekti

“Bankacılık sistemi mudilerin kaygılarından kaynaklanan bir ‘dedolarizasyon’ sürecine girdi”

Rusya hükümeti Batı yaptırımları sonrası ekonominin dolar bağımlılığını azaltmak için önlem hazırlığındayken, bankacılık sistemi mudilerin kaygılarından kaynaklanan bir “dedolarizasyon” sürecine girdi. Başka bir deyişle, Ülkenin en büyük devlet bankaları döviz müşterilerinde “kan kaybetmeye” başladı.

6,3 Milyar dolar çıkışı kurumsal…

Ağustos ayında Sberbank, VTB, Gazprombank, Promsvyazbank ve Rosselhozbank’tan 8,3 milyar dolar tutarında döviz çıkışı gerçekleşti. Söz konusu miktarın 2 milyar dolarlık kısmı bireysel, 6,3 milyar dolarlık kısmı ise kurumsal müşterilere ait.

Sberbank’tan çıkış 1 Milyar dolar…

Bireysel müşteriler açısından en büyük para çıkışı toplamda 1 milyar dolar ile Sberbank‘tan oldu. Kurumsal müşterilere ait hesaplardan çıkan döviz miktarının en yüksek olduğu banka ise 2,5 milyar dolar ile VTB.

Paranın büyük kısmı yastık altına çekildi…

Merkez Bankası’nın verileri, devlet bankalarından çıkan dövizin küçük bir kısmının Citibank VBPP ve Raiffeisen Bank gibi yabancı bankaların şubelerine gittiğini gösteriyor. Paranın büyük bir kısmı ise tahminlere göre yastık altında ya da yurt dışına çıkartıldı.

Ağustos ayında 6,6 Milyar dolar çekildi…

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in verilerine göre ise, Rusya’da geçen ağustos ayında kamu bankalarından 6,6 milyar dolar tutarında mevduat çekildi. En fazla mevduat kaçışı Sberbank‘tan (2,9 milyar dolar), VTB‘den (2,6 milyar dolar) ve Gazprombank‘tan (1 milyar dolar) oldu.

Açıklama endişe yarattı…

Analistler döviz mudilerinin bu davranışını dövize karşı yaptırım korkusuyla açıklıyor. VTB başkanı Andrey Kostin döviz hesaplarındaki paraların sahiplerine ruble olarak ödenebileceği yolunda bir açıklama yapmıştı.

Rublenin zayıflığı tespitler arasında…

Raiffeisen Bank’ın konuyla ilgili raporunda, ihracatçıların da yurt dışında kazandıkları dövizi bu nedenden ötürü ülkeye getirmekten kaçındığı ve bunun sonucunda yüksek seyreden petrol fiyatlarına rağmen rubledeki zayıflığın sürdüğü tespiti yer alıyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica