Ekonomi

Politika kurullarına atanan 76 kişinin alacağı maaşlar

Politika kurullarına atanan 76 kişinin alacağı maaşlar Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki 9 ayrı kurula 76 isim atandı. Kurulda görev alan isimlerin aylık 11 bin 794 lira maaş alacakları iddia edildi. Politika kurullarına atanan 76 kişinin alacağı maaşlar detaylar haberimizde…

Politika kurullarına atanan 76 kişinin alacağı maaşlar

Cumhurbaşkanı kararıyla, Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki 9 ayrı kurula 76 isim atandı. Aralarında Orhan Gencebay, Burhan Kuzu, Yiğit Bulut, Mehmet Ali Yalçındağ’ın da bulunduğu isimlerin aylık 11 bin 794 lira maaş alacakları iddia edildi.

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Politika Kurullarına yapılan atamaları değerlendirdi.

Toker’in “Her paydaşa’ kurul üyeleri dahil mi?” başlığıyla yayımlanan yazısının bir bölümü şöyle:

“Rejim değişir değişmez yayımlanan ilk kararnamede…”

“Memur maaşları hesaplanırken, Maliye’nin yılda iki kez belirlediği bir aylık katsayı rakamı kullanılıyor. Sonuna da “TL” eklerseniz, Cumhurbaşkanlığı’na bağlı dokuz kurula atanan her bir üyeye ödeyeceğimiz maaşın tutarına ulaşıyorsunuz. Formül, 1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nden. Rejim değişir değişmez yayımlanan ilk kararnamede (m.35) bu tutarın, işin önemi ve süresine göre değişebileceği söylenmiş.

Evet, dün sabah duyup okuduğumuz ilk haber buydu. “Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı”nın açıklandığı gün olan dün, 1 no’lu kararnamede tanımlanmış 9 politika kuruluna 76 kişinin atama kararı da yayımlandı.

SADAT kurucusu da kurulda yer aldığı için maaş alacak…

Aralarında SADAT AŞ’nin kurucusu, eski Başkanı, şimdiki Cumhurbaşkanı Başdanışmanı emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi’nin, Orhan Gencebay’ın, Burhan Kuzu’nun, Yiğit Bulut’un, Mehmet Ali Yalçındağ’ın bulunduğu listelerde yer alan sivil asker bürokrat, şarkıcı, akademisyen, siyasetçi 76 isme ödenecek maaşlar için Cumhurbaşkanlığı bütçesine her yıl yeterli miktarda ödenek konulacak.

Bütçeden en az 11 milyon TL

Şimdi basit bir hesap yapalım…

Her ne kadar, miktarın artabileceği yazsa da biz kararnamede tanımlanan çarpma işlemindeki “gidiş yolu”na bakalım. Cumhurbaşkanı’na bağlı çalışacak olan dokuz kuruldaki her bir üyenin yıllık maaşı 141 bin 528 TL ediyor. 76 kurul üyesinin Cumhurbaşkanlığı bütçesine bir yıllık maliyeti ise 10 milyon 756 bin TL (Bu tutar yalnızca maaşlara ilişkin).

Güya bakanlık sayısı azaltıldı…

Yani 2019 bütçesine kurul üyelerinin maaşı için en az 11 milyon TL ödenek eklenmesi gerekiyor. Öte yandan bakanlık sayısını azaltmakla övünüp, “mali disiplin” havası yayarken, “alan çakışması” yaşanacağı kaçınılmaz (ki kararnamede bu ihtimal var bile) dokuz kurul tasarrufu eksen alan “topyekun mücadele”nin neresinde konumlanıyor?

Bu kurullar politika önerileri geliştirecekse bakanlıklar ne güne duruyor? “Yürütme hızlanacak” diye kurulan sistemin yeni bürokrasiyle ağırlaşmayacağının garantisi nedir?”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica