Sağlık

Parkinson hastalığını önleyen mucize besin Balıklar

Parkinson hastalığını önleyen mucize besin Balıklar Somon, uskumru ve sardalya gibi yüksek omega 3 içeriğine sahip balıklar, hücrelerin korunmasında etkilidir. Birçok çalışma meme, prostat ve bağırsak kanserlerinde koruyucu etki gösterdiğini kanıtlamaktadır. Parkinson hastalığını önleyen mucize besin Balıklar detaylar haberimizde…

Parkinson hastalığını önleyen mucize besin Balıklar

“Balık yemenin bilişsel sağlık üzerinde etkileri var”

Bugüne kadar yapılan araştırmalar, balık yemenin bilişsel sağlık üzerinde olumlu etkilerinin olduğu teorisini destekliyor. Omega yağ asitlerinin, balıkların bilişsel sağlık üzerindeki olumlu etkisinin kaynağı olduğu düşünülüyor ancak bu bilimsel olarak kanıtlanmış değil.

Pek çok balık türünde…

Yapılan son araştırmaya göre ise, pek çok farklı balık türünde bulunan parvalbumin proteini, Parkinson hastalığıyla ilişkilendirilen bazı protein yapılarının oluşmasını engellemeye yardımcı oluyor.

“Amiloyit, ‘Parkinson proteini’ olarak da anılıyor”

Vücutta doğal halde bulunan “alfa-sinüklein” adlı proteinin, kalın yassı şekilde bükülerek amiloyit adı verilen anormal kümeler oluşturduğunda, Parkinson hastalığının ortaya çıkmasında rol oynadığı biliniyor. Hatta bu protein “Parkinson proteini” olarak da anılıyor.

Chalmers Teknik Üniversitesi’nden araştırmacılar…

İsveç’teki Chalmers Teknik Üniversitesi’nden araştırmacılar, parvalbumin proteinlerinin, alfa-sinüklein ile birleşerek amiloyit adı verilen kendi kümeleşmiş gruplarını oluşturabildiğini buldu.

“Hastalığın ortaya çıkmasına yol açan…”

Parvalbumin, böylece alfa-sinüklein proteinlerinin birleşmesini engelleyerek, hastalığın ortaya çıkmasına yol açan anormal amiloyitler oluşturmalarını engelliyor.

“Parkinson proteinini topluyor…”

Çalışmanın lideri Pernilla Wittung-Stafshede, “Parvalbumin, Parkinson proteinini topluyor ve kendisi kümelenerek, onun kümelenmesini engelliyor” diyor.

Yılın dönemlerine göre oran değişiyor…

Parvalbumin proteini pek çok balıkta bulunuyor ancak oranları yılın dönemlerine göre farklılık gösterebiliyor.

“Balık, normalde yaz sonunda çok daha besleyicidir”

Araştırmacılardan Nathalie Scheers, “Balık, artan metobolik faaliyetlerinden ötürü normalde yaz sonunda çok daha besleyicidir. Balıklar yaz aylarında güneş gördükten sonra parvalbumin oranlarında artış olur, bu yüzden sonbaharda balık tüketimini artırmak iyi olabilir” diyor.
BBC Türkçe

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica