Ekonomi

Palyatif tedbirler hanemize eksi yazmaya devam ediyor

Palyatif tedbirler hanemize eksi yazmaya devam ediyor TL mevduatta vergi düşürülürken döviz mevduatta artırıldı. Kararın TL’deki değer kaybını engellemesi beklenmezken 3 milyar liralık vergi kaybı olacak. Palyatif tedbirler hanemize eksi yazmaya devam ediyor detaylar haberimizde…

Palyatif tedbirler hanemize eksi yazmaya devam ediyor

Ekonomistler TL’deki değer kaybının bu tür adımlarla engellenmesi mümkün değil diyor…

TL’deki değer kaybının önüne geçmek için hükümetten bütçe açığını artıracak bir adım geldi. Resmi Gazete’de dün yayımlanan Cumhurbaşkanı kararnamesine göre, TL mevduattan alınan vergi düşürülürken, döviz mevduattan alınan vergi artırıldı. Karar sonrasında TL döviz karşısında sınırlı düzeyde değerlenirken, ekonomistler TL’deki değer kaybının bu tür adımlarla engellenmesinin mümkün olmadığını vurguladı.

“Yeni vergi oranları 31 Ağustos’tan itibaren ve 3 ay için geçerli olacak”

TL mevduatta tüm vadelerde yüzde 10 vergi indirimi yapıldı. Vergi oranları 6 ay vadeli TL mevduatta yüzde 5’e, 12 ay vadeli TL mevduatta yüzde 3’e, 12 aydan uzun vadeli TL mevduatta yüzde 0’a çekildi. Vergi oranları 6 aya kadar vadeli döviz hesaplarında yüzde 18’den yüzde 20’ye, 12 aya kadar vadeli döviz hesaplarında yüzde 15’ten yüzde 16’ya çıkarıldı. Dövizde 12 aydan fazla vadeli hesaplar için vergi yüzde 13 olarak bırakıldı. Yeni vergi oranları 31 Ağustos’tan itibaren ve 3 ay için geçerli olacak.

“Yeni düzenleme sonucu üç ayda TL hesaplarda 3.6 milyar liralık vergi kaybı olacak”

Bankalarda 20 Ağustos itibarıyla vadeli TL hesaplarda 793 milyar lira, vadeli döviz hesaplarında 697 milyar lira bulunuyor. Haberturk.com’dan Rahim Ak’ın hesaplamasına göre, yeni düzenleme sonucu üç ayda TL hesaplarda 3.6 milyar liralık vergi kaybı olacak, döviz hesaplarda ise 680 milyon liralık ek vergi geliri sağlanacak. Sonuçta üç ayda yaklaşık 3 milyar liralık vergi kaybı olacak.

“750 lira yerine 250 lira vergi ödenecek”

100 bin lira mevduatı olan vatandaş 3 ayda şimdiye kadar 750 lira vergi ödeyip cebine net 4 bin 250 lira koyarken, önümüzdeki 3 ayda 250 lira vergi ödeyecek ve cebinde net 4 bin 750 lirası kalacak.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica