Genel

Onur Hamzaoğlu konuşmak istedi jandarma engelledi

Onur Hamzaoğlu konuşmak istedi jandarma engelledi Tutuklu HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu, annesinin cenazesine katıldı. Hamzaoğlu’nun konuşması jandarmalar tarafından engellendi. Hamzaoğlu’nun konuşmasına izin verilmemesini eleştiren HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli “Ona bu muameleyi layık görenler bugün bir kez daha utanmalıdır” dedi. Onur Hamzaoğlu konuşmak istedi jandarma engelledi detaylar haberimizde…

Onur Hamzaoğlu konuşmak istedi jandarma engelledi

Tutuklu olan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, annesi Saliha Hamzaoğlu’nun cenazesine katıldı. Cenazede konuşan Hamzaoğlu, “Çocuklar ölmesin dediği için Deran bebekle birlikte hapse atılan Ayşe öğretmenin olduğu bir ülkede ben ne diyebilirim ki” dedi. Bu sırada jandarmalar, Hamzaoğlu’na konuşmasına izin vermedi.

Annesi Tedavi görüyordu

Türk Tabipleri Birliği üyesi (TTB) ve Toplum ve Hekim Dergisinin Editörü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun 80 yaşındaki annesi Saliha Hamzaoğlu, bir süredir Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi görüyordu.

Saliha Hamzaoğlu, cuma günü yaşamını yitirdi

Hamzaoğlu’nun tutuklanmasından bir süre sonra hastaneye kaldırılan Saliha Hamzaoğlu, cuma günü yaşamını yitirdi. 17 Şubat’tan beri Sincan Cezaevi’nde bulunan Hamzaoğlu’nun annesini ziyaret etme isteğini reddeden savcılık, avukatlarının başvurusu üzerine cenaze törenine katılmasına izni verdi.

Jandarma eşliğinde cenaze…

Cenaze törenine jandarmalar eşliğinde getirilen Onur Hamzaoğlu, alkışlarla karşılandı. Cenazeye HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ve HDP milletvekilleri Sibel Yiğitalp ve Ali Atalan, KESK Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ve TTB Başkanı Raşit Tükel ile çok sayıda kişi katıldı.

“Çocuklar ölmesin dediği için Deran bebekle birlikte hapse atılan Ayşe öğretmenin olduğu bir ülkede ben ne diyebilirim ki…”

Güzelyalı Hacı Ahmet Tatari Camiinde kılınan ikindi namazının ardından Saliha Hamzaoğlu için cenaze namazı kılındı. Cenaze töreni sırasında gazetecilerin sorularına yanıt vermek isteyen Hamzaoğlu’nun konuşması jandarma tarafından engellenmek istendi. Kısa bir açıklama yapan Hamzaoğlu, “Çocuklar ölmesin dediği için Deran bebekle birlikte hapse atılan Ayşe öğretmenin olduğu bir ülkede ben ne diyebilirim ki” diye konuştu.

Sezai Temelli: “Hamzaoğlu’na bu muameleyi layık görenler utansın”

Cenazeye katılan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Taziye kabullerinin bile jandarma eşliğinde yapıldığı, ailenin bile yanına yaklaşmasına izin verilmediği çok kötü bir fotoğraf şu anda gördüğümüz” dedi.

“Bu durumu bu onurlu insana layık görenleri kınıyoruz”

Hamzaoğlu’nun annesini görmek için yaptığı izin başvurusunun reddedildiğini hatırlatan Temelli, “Zaten hukuk garabeti bir nedenden dolayı tutuklu. Hem annesini göremedi hem de annesinin cenazesine katılma yöntemine bakıyorsunuz, hazin bir tabloyu hep birlikte izliyoruz. İşte Türkiye’nin gelmiş olduğu nokta bu. Buradan bir kez daha bu durumu bu onurlu insana layık görenleri kınıyoruz” şeklinde konuştu.

“Onur Hamzaoğlu bütün yaşamını halk sağlığına adamış bir insandır”

Hamzaoğlu’nun konuşmasının engellenmesi sorulan Temelli, “Özgürlük alanlarını yok eden, bütün özgürlükleri kısıtlayan bu iktidar, bu anlarda bile aynı akılla aynı yöntemle şiddetine devam ediyor. Onur Hamzaoğlu bütün yaşamını halk sağlığına adamış bir insandır ve ona bu muameleyi layık görenler bugün bir kez daha utanmalıdır” diye cevap verdi.

Akın Birdal: “Yaşananlar akla, vicdana ve insanlığa sığmıyor”

İHD Onursal Başkanı ve eski milletvekili Akın Birdal da, Onur Hamzaoğlu’na ve tutuklanan HDK üyelerine, Barış Akademisyenleri’ne yaşatılanların akla, vicdana ve insanlığa sığmadığını söyledi.

Cenaze namazının ardından Saliha Hamzaoğlu’nun cenazesi Zeytinalanı Urla Mezarlığında toprağa verildi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica