Genel

Nuriye Gülmen için savcı ilk kez tahliye istedi

Nuriye Gülmen için savcı ilk kez tahliye istedi Savcı, Nuriye Gülmen’in kaçma şüphesi olmaması ve delilleri karartma ihtimali olmaması gerekçesi ile adli kontrolle serbest bırakılmasını istedi. Nuriye Gülmen için savcı ilk kez tahliye istedi detaylar haberimizde…

Nuriye Gülmen için savcı ilk kez tahliye istedi

İşlerine iade talebiyle 264 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen’in tutuklu, öğretmen Semih Özakça ile ihraç edilen öğretmen Acun Karadağ’ın tutuksuz yargılandığı davanın 5’inci duruşması bugün Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başladı. Duruşmayı CHP Milletvekilleri Ali Haydar Hakverdi, Mahmut Tanal, Hilmi Yarayıcı, Ali Şeker ile Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, KESK Eş Başkanları, akademisyen Baskın oran ile Veli Saçılık izledi. Numune Hastanesi, sağlık durumu nedeniyle Gülmen’in duruşmada hazır edilemeyeceğini bildirdi. Özakça ve Karadağ’ın katıldığı duruşmaya Gülmen ise tutulduğu Numune Hastanesi’ndeki mahkum koğuşundan SEGBİS aracılığıyla bağlandı.

Nuriye Gülmen için savcı ilk kez tahliye istedi

Duruşmada yaşananları anlık olarak cumhuriyet.com.tr‘den takip edebilirsiniz…

CANLI BLOG

12.30: Saat 14.00’a kadar duruşmaya ara verildi.

12.20: Tanık Pelin Tuştaş: Nuriye’yi yakından tanırım. Örgütle ilişkili bir şey olmadığını biliyorum. İkimiz de Eğitim-Sen’liyiz. Birçok problem yaşadık, her şeyi konuşurduk. Bu nedenle kesinlikle böyle bir şey olmadığını biliyorum.

Nuriye Gülmen için savcı ilk kez tahliye istedi

12.00: CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi tanık olarak dinleniyor:

Olayların tamamı hakkında fikrim var. 15 Temmuz dan sonra çok ciddi sayıda idari tasarrufla ihraç olunca birçok mağdur yaratıldı. CHP olarak bu konuda bir komisyon kurduk.

Acun ve Nuriye iki öğretmenimiz rahatlıkla meclise girdi ve dertlerini anlattılar. Komisyona başvurduklarını ve sonuç beklemediklerini, bir kamuoyu oluşturmak için eyleme başvuracaklarını söylediler. Yüksel’de oturma eylemine başlayacaklarını söylediler. Oturma eylemine başlayacakları, seslerini duyuramazlarsa açlık grevine başlayacaklarını, gözaltına alınacaklarını eylem yasağı olduğunu, gözaltı sürecinde yanlarında olursak daha az hak ihlali yaşanacağını söylediler.

Nuriye Gülmen için savcı ilk kez tahliye istedi

Mümkün olduğunca gözaltı takibine gittik, bunlar suçsuz dedik, siyasi sorumluluğumuzu yerine getirdik. Oturma eyleminden sonuç alınmayınca başta söyledikleri gibi açlık grevine gittiler, şahidim, ilk günden bu güne kararlı olduklarını biliyorum.

11.30: Avukat Murat Yılmaz savunma yaptı: Esas hakkındaki savunma için süre ve kovuşturmanın genişletilmesi talebimiz var. Savcının talebini olumlu karşılıyoruz ama geç kalınmış bir taleptir. İki celse arasında olumlu olumsuz bir değişiklik olmadığı için keyfi tutulduğunu anlıyoruz. Geçen celsenin çözümü daha bugün Uyap’a yüklendi. Dolayısıyla inceleme şansımız olmadı. Bu çözümler alınmadan bizim esas hakkında savunma yapmamız mümkün değil. Mahkeme 7 nolu ara kararında müdafileriyle uygun saatlerde görüşme kararı verdi. Savcılık, biz bu talebin nereye gideceğini anlamadık dedi, işi yokuşa sürdü.

Nuriye Gülmen için savcı ilk kez tahliye istedi

Yine koridorda ve kısa süreli olarak görüş yaptırıldı. Ayrıca cumartesi ve pazar da görüşmek istedik ama savcı tarafından reddedildi, hem de hükümlüler için geçerli olan yasa dayanak gösterilerek. Sizi aşan bir irade var. Savcılık sizi takmıyor. Başhekim ben savcıya sorarım, mahkeme kararını dinlemem diyor. Eğer anayasa uygulanıyorsa, CMK uygulanıyorsa mahkeme kararları kesinlikle uygulanmalıdır. Ama buna rağmen Numune Hastanesi ve Savcılık bunu dikkate almıyor, kararlarınızı dikkate almıyor. Tutuklu olduğu için müvekkille vekaletnamesiz görüş yapabiliriz. Bize vekaletname ve yetki dayatıyorlar. Sunuyoruz. Ertesi gün tekrar vekaletname ve yetki dayatılıyor. Mahkeme kararlarınız, savcılık eliyle, hastane eliyle, jandarma eliyle uygulanmıyor. Hiç kimse mahkemenin üstünde değil.

Nuriye Gülmen için savcı ilk kez tahliye istedi

“Savcı mütalaasını burada hazırlamadı”

Fatih Solak’ın beyanından sonra bize sormadan savcıya sorup mütalaa istediniz. Halbuki delillerin ortaya koyulması ve tartışılması gerekiyordu. Mütalaaya karşı beyanlarımızı sormadınız. Bu açık bir usule aykırılık, usul ihlal edilmiştir. Savcı mütalaasını burada hazırlamadı. Dolayısıyla Fatih’in ne söylediğinin, Nuriye’nin ne söylediğinin, bizim ne söylediğimizin önemi yok. Savcılık hazır gelmiş. İtirafçı beyanları hakkında tanıkların Nuriye Gülmen hakkında iftira atmakta yararı yok dediniz. Bu şahıslar itirafçıdır, dolayısıyla iftirada menfaatleri var.

Nuriye Gülmen için savcı ilk kez tahliye istedi

Reza Zarrab göndermesi

İktidar Reza Zarrab davası hakkında bunun siyasi dava olduğunu, itirafçılık hususunun zorla Türkiye’ye zarar vermek için yapıldığını, Reza Zarrab’ın kullanıldığını söyledi. Beyanları aynen ondan alıyorum. Bunu neden okudum? Biz bunu çok dikkate aldığımızdan, ABD yargısını çok sevdiğimizden değil. Bekir Bozdağ diyor ki itirafçıların beyanlarına itimat edilemez. Biz de bu konuda Berk Ercan ve Fatih Solak’ın beyanlarında menfaatleri olduğunu söylüyorum. Peki Berk Ercan’ın yararı nedir? Berk Ercan 30 Ekimde tahliye oldu. Uzun namlulu silahlarla yakalanan, örgüt üyeliğinden ceza alan Berk Ercan buna rağmen tahliye oldu. İşte menfaat budur. Polis tutanaklarına göre protestoya 15 bin kişi katılmış. 58 kişi yargılanıyor. Peki bu dosyalarsa Nuriye’nin patlayıcı yaptığına, attığına, polise direndiğine ilişkin bir şey var mı? Yok. Resimleri sunuyorum, en önde pankartı tutuyor.

Nuriye Gülmen için savcı ilk kez tahliye istedi

Bizim de bazı tanıklarımız var. Bunlardan biri CHP milletvekili Ali Haydar Hakverdi. Nuriye 9 Kasımda işi için eyleme geçmeden Hakverdi ile görüşüyor, bilgi alışverişinde bulunuyor. Vekil bilgi sahibidir. Dinlenmesi gerekmektedir, talep ediyoruz.

11.10: Duruşmaya SEGBİS sistemiyle katılan Nuriye Gülmen de tahliyesini istedi. Gülmen, cezaevi koşullarının ağır olduğunu ve savunma yapabilmek için koşulların sağlanmadığını söyledi. Gülmen şöyle konuştu:

Nuriye Gülmen için savcı ilk kez tahliye istedi

Sizden tahliyem ile bir lütuf beklemiyorum, sadece hukukun gereklerini yerine getirmenizi istiyorum.

11.00: Duruşma başladı. Savcı, Nuriye Gülmen’in kaçma şüphesi olmaması ve delilleri karartma ihtimali olmaması gerekçesi ile adli kontrolle serbest bırakılmasını istedi.

10.10: Duruşma öncesi konuşan Semih Özakça “Tarihsel olarak umutluyuz. Emekçiler her zaman kazanır. Umudumuzu yitirmek için hiçbir nedenimiz yok. Nuriye hocayı da oradan alabiliriz. Umut edelim” dedi.

Nuriye Gülmen için savcı ilk kez tahliye istedi

10.00: Semih Özakça ile eşi Esra Özakça, öğretmen Acun Karadağ, sosyolog Veli Saçılık duruşma için Sincan Cezaevi’ne geldi. Nuriye ve Semih Özakça’ya destek olmak için milletvekilleri, avukatlar ve çok sayıda yurttaş da Sincan Cezaevi önüne geldi.

Ne olmuştu?

KHK ile ihraç edildikten sonra açlık grevine başlayan, ardından tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ile öğretmen Semih Özakça’nın yargılandığı davanın 4’üncü duruşmasında, Semih Özakça’nın elektronik kelepçe şartıyla tahliye edilmesine, Nuriye Gülmen’in ise tutukluluğunun devamına karar verilmişti.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica