Mustafa Göksel

Nuri Alço: “Kötü Adamların En Harika Yardımsever Finalisti”

Nuri Alço: “Kötü Adamların En Harika Yardımsever Finalisti” … “Nuri Alco 2013’te Show Tv’de yayınlanan Benzemez Kimse Sana yarışmasına yarışmacı olarak katıldı…” yorum/haber……

Nuri Alço: “Kötü Adamların En Harika Yardımsever Finalisti”

Arkadaşlar sizlerle 14 Bölümlük muhteşem bir yazı dizisi ile birlikte oldum. Birlikte nice yazı dizilerine diyorum. Yeşilçam ve Türk Sinemamızın kötü adamları yazı dizisinde sizlerle 14. Final bölümü ile sizlerleyim. Bu son bölümde sizlere muhteşem dehşet verici planların kötü adamı fakat sosyal ve güncel hayatında camianın ve çevresinin en yardımsever bir nevi Robin Hood’u duayen bir sanatçı olan Nuri Alço’yu anlatacağım.

Size dünyada gördüğüm birçok ortamlarda birlikte bulunduğum en nadir efendi, yardımsever, cana yakın insanı anlatacağım.

Nuri Alço 26 Nisan 1951 tarihinde Eskişehir de dünyaya geldi Baba tarafı Bulgaristan göçmeni bir ailenin oğludur. Gerçek adı Nurettin İbrahimov’dur. Dedesi kırkpınar Pehlivanı Kel Aliço dur.

Adalet İlkokulu, Devrim Ortaokulu ve Atatürk lisesinden mezun oldu. Liseler arası spor müsabakalarında dereceler aldı. Liseden sonra Askerlik görevine gitti. Acemi Birliğini Erzincan talimgahta yaptı. Usta birliğini de Erzurum Kandillide bitirdi.

Nuri Alço tahsil hayatının ardından kısa bir süre Bankacılık ve belli bir süre Tıbbi İlaç Mümessilliği yapmıştır. Askerliği bitirdikten sonra büyük bir bankanın kendi istihbarat servisinde şef olarak çalıştı. Daha sonra Pfizer ilaç şirketinde Eskişehir, Afyon, Kütahya bölge temsilciliğini yaptı.

Nuri Alço bunun yanında spor ile de uğraştı. Eskişehir’deki Altay spor kulübünde ve Ordu Milli takımında profesyonel olarak voleybol oynadı.

Bu arada girdiği yarışma hayatının dönüm noktası oldu. Bu yarışma sebebi ile İstanbul’da yaşamaya ve yerleşmeye karar verdi.

Ses ve Hayat dergilerinin yarışmalarına katıldı. Dereceye girince ilaç firmasından da ayrıldı zaten. Kelebek, Saklambaç ve Günaydın gazetesinin fotoromanlarında oynadı. Bu sayede üne ulaşan Nuri Alço zamanla kendine özgü şık giyimi ile podyum dünyasının aranan isimlerinden biri oldu. Birçok ünlü markanın da mankenliğini yapmıştır.

Nuri Alço’nun ekranlar ile ve sinema ile tanışmasından önce kariyerinin ilk başlangıcı Gazeteler ile oldu. Usta oyuncu önce Günaydın ve Saklambaç gazetelerinde mankenlik yaptı. Daha sonra 1974 yılında Okan Uysaler’in kendisine rol vermesi ile Yeşilçama geçti. Birkaç filmde küçük rollerde oynayan sanatçı. İlk Profesyonel oyunculuk deneyiminde 1977 yapımı Yönetmenliğini Taner Oğuz’un yaptığı Başrollerini Ünsal Emre ve Sevda Karaca’nın oynadığı ‘Ah Bune Dünya’ filminde Saldun Karakterini canlandırdı.

Nuri Alço kötü karakterlerin en büyük vazgeçilmez ismi oldu. Daha sonra sinemada hep kızları uyuşturucu, Randevuevi vs. Gibi kötü yollara düşüren ve Gazoz ikram ederek gazozlarına ilaç atarak onlara sahip olan kötü karakteri dolayısı ile ileriki uzun yıllarda işin esprisine dökülerek ismi gazozcuya çıkmıştır.

Canlandırdığı kötü adam rolleri ile Türk Sinemasının sayılı isimleri arasına girmeyi başaran Nuri Alco ‘soğuk bir gazoz ister misin?’ repliği ile hafızalara kazındı. Beyaz takım elbisesi ve elinden düşürmediği viskisi ile bazen bir mafya babası, bazen de bir uyuşturucu kaçakçısı veya şebeke başı gibi karakterleri canlandıran başarılı sanatçı Türk Sinemasına elit kötü adam imajını yerleştiren isim oldu.

Hatta bununla ilgili birkaç Gazoz reklamının da yıldızı oldu. Nuri Alço bunun yanında Robdöşambrın üzerine en güzel yakıştığı aktörlerden birisi oldu. Bu robdöşambr birçok yapımlarda onun vazgeçilmezi oldu.

Nuri Alço ilk evliliğini Seksenli yıllarda yaptı ve 1988 de boşandı.

Kadir İnanır ve Cüneyt Arkın’ın mafya veyahut Polisiye filmlerinde genelde konseyin üyelerinden yada uyuşturucu teşkilatı baronlarından biri tiplemeleri ile karşımıza çıktı. Özellikle Cüneyt Arkın’ın başrol oynadığı 1985 yapımı dev bir kadro ile çekilen ‘Katiller de Ağlar’ filminde Canlandırdığı ‘Alcapon Kerim’ karakteri büyük ses getirdi.

Nuri Alço uzun yıllar canlandırdığı kötü karakterlerin ardından 2002-2004 arası çekilen Lise Defteri dizisinde canlandırdığı Ahmet Cevaloğlu karakteri ile serseri haylaz bir öğrencinin ciddi otoriter babasını canlandırmıştır. Hatta usta sanatçı bu rol için şöyle der: Uzun yıllar kızları kötü yola düşüren, bataklığa sürükleyen baron veya baronların teşkilat patronlarının maşası gibi veya tacizci rollerin ardından ilk defa Haylaz Bir Öğrencinin Ciddi babası gibi iyimser bir rolde oynayında bünyaya acayip geldi’ demiştir.

Nuri Alco’nun sinemada canlandırdığı karakterlerden ilham alan bir grup gencin kurduğu NARO (Nuri Alço Revival Organizasyon) adlı organizasyon Nuri Alço’nun adını ve repliklerini İstanbul’un duvarlarına yazarak sanatçının hatırasını canlandırmaya çalıştı. Ayrıca Seyhan Sevinç’in kaleme aldığı ‘Soğuk Bir Gazoz İster misin’ Adlı Eser de sanatçının sinemada canlandırdığı karakterleri, Türk Sinemasının son 30 yılı ve NARO organizasyonunu inceledi.

Kendisi yaşadığı bir gazoz anısını şöyle anlatır: 1987 senesinde Engin Çağlar ve İzzet Günay ile Bursa Uludağ Üniversitesine sinema üzerine gittikleri bir söyleşide programdan 3 gün önce Üniversitenin kafeterya işletme sahipleri Nuri Alço geliyor diye 3 Kamyon gazoz sipariş ederler. Ekip üniversiteye belirlenen gün ve saatte geldiğinde ne görsün bahçede ve içeride Konferans salonunda kimseyi bulamazlar ve kafeteryaya giderler. Bir de ne görsünler kim var kim yok herkes orda kapış kapış gazoz almak için birbirlerini çiğniyorlar. O gün kafeteryacıların 3 kamyon Gazozu bir günde bitirdiklerini öğrenirler. Nuri Alço bunu hoş bir anı olarak bir kaç yerde anlatır.

Nuri Alco 2013’te Show Tv’de yayınlanan Benzemez Kimse Sana yarışmasına yarışmacı olarak katıldı. 27 Haziran 2015 tarihinde rahatsızlanınca acilen ameliyata alındı ve özel bir hastanede anjiyo yapıldı.

O kadar iyilik ve yardımsever bir sanatçıdır ki sanat camiasında veya Bilim Edebiyat vs. Gibi camialarda kimin hastası veya cenazesi vefatı varsa hepsinin yardımına koşarak takdir topladı. Büyük usta sanatçı bir defa kalp krizi geçirdi ve ikinci seferde de yaklaşık 4-5 ay önce Ciğer rahatsızlığı geçirerek kısa bir süre yoğun bakımda ve daha sonra normal odada kalarak taburcu oldu ve dinleniyor. Yaklaşık 1 yıl kadar önce 38 yaşındaki eşi ile dünya evine giren sanatçı ikinci baharını yaşıyor diyebiliriz. 2019 Haziran Ayında 10 yıldır birlikte olduğu ve evlenme teklif ettiği sevgilisi Burcu Sezginoğlu ile hazırlığa girdi ve 2 Temmuz 2020 tarihinde evlendi.

Nuri Alço Temmuz 2020 de Yeşilçam’ın ‘gazoz’ sahneleri ile fenomen olan oyuncusu 69 yaşındaki Nuri Alço 11 yıldır birlikte olduğu ve kendisinden 33 yaş küçük sevgilisi Burcu Sezginoğlu ile evlendi. … Nuri Alço ile genç sevgilisi Burcu Sezginoğlu’nun sessiz sedasız evlendikleri ortaya çıktı.

Bende size Nuri Alco ile ilgili bir anımı anlatayım sevgili okurlar: Türk Sinemasının büyük ustası ve Film yapımcısı Mahmut Hekimoğlu Nuri Alco’nun 40 yıllık eski dostudur. Gençliklerinden beri onların sıkı dostluklarını herkes bilir. Mahmut Hekimoğlu ilk hastalandığında onu İzmir’e götüren ve orada ilk Kanser Hastalığı teşhisi koyulduğunda da yanında olan odur.

Rahmetli Mahmut Hekimoğlu İstanbul’da vefat ettiğinde onu Sakarya’nın Hendek İlçesine bağlı Kalayık köyüne defnetmişlerdi. İstanbul’dan kalkan cenaze dolayısı ile bir sürü eşi dostu arabaları ile Hendeğe geldiler. Bizde Kocaeli İzmit’ ten bir grup arkadaş kendi aracımız ile geldik. Orada kocaman bahçesi içinde 3 katlı bir evdi ailesinin evi.

Bahçede otururken yanyana oturup sohbet ettiğim değerli bir abi Mahmut Hekimoğlu’nun dayısının oğlu olduğunu söyledi. Rahmetliyi mezara indirecek doğru dürüst erkek bulamadıklarını söyledi. Fakat bu kimsesinin olmamasından değil ailede sülalede çoğunlukla herkesin bayan olmasından soyun öyle gelmesinden kaynaklıydı. Cenazesi defnedilirken 40 yıllık en yakın dostu Nuri Alco mezara indirdi ve yine o vardı.

Bu yaptıkları Nuri Alco abimizin sayısız yardım ve hayırlarından sadece bir anı. Kendisi hala daha sanat hayatına ve düzgün projeler geldikçe rol almaya devam ediyor. Bizde Nuri abimize sanat yaşamında başarılar diliyoruz.

Sevgili değerli okurlar bir yazı dizimin daha sonuna geldim. Bu demek değil ki yazarlığımı sonlandırıyorum. Yepyeni bir yazık dizisi ile haftaya sizlerle devam edeceğim. Muhteşem bir yazı dizisi daha geliyor. Şimdilik siz yazı dizimin bu final bölümünü okumaya koyulun. Hepinize bilinçli miraslar alacağınız okumalar diliyorum.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica