Ekonomi

Milletin anasına küfreden yandaşa ‘ÇED gerekli değildir’ kıyağı bakanlıktan

Milletin anasına küfreden yandaşa ÇED gerekli değildir kıyağı bakanlıktan Cengiz Holding, 3’üncü havalimanına malzeme üretmek için istediği 24 hektarlık araziyle yetinmedi. Holding, “ÇED gerekli değildir” kararı aldırdığı alanın 3 katı fazlası için izin istedi. Milletin anasına küfreden yandaşa ÇED gerekli değildir kıyağı bakanlıktan detaylar haberimizde…

Milletin anasına küfreden yandaşa ÇED gerekli değildir kıyağı bakanlıktan

İstanbul’da yapımı süren 3. havalimanı projesine hammadde yetmiyor. Cengiz- Mapa-Limak-Kolin-Kalyon ortaklığı ile kurulan İGA Havalimanı A.Ş, 3. havalimanına malzeme üretmek amacıyla kurulması planlanan maden ocağını 3 katına çıkarıyor. Alanda patlatma yöntemiyle çalışılacak. Projeye Göktürk Göleti Tabiat Parkı kuş uçuşu 600 metre mesafede yer alıyor.

Ormanlık alanda kumtaşı çıkarma isteği bitmiyor

İnşaat şirketlerinin, 3. havalimanına malzeme ihtiyacı gerekçesiyle Işıklı ve Ağaçlı köylerinde ormanlık alanda kumtaşı çıkarma isteği bitmiyor. Şimdi de taş ocaklarının kapasite artışını yapmak için başvurular yapılıyor.

24 hektarlık arazi yetmemiş, üç katına çıkarmak için rapor çıkartmış

İGA Havalimanı AŞ, 3. havalimanı projesine malzeme üretmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Işıklar köyündeki ormanlık alanda 24 hektarlık arazi için “ÇED gerekli değildir” kararı aldı. Şirket sahadan malzeme alımı yapmaya başladı ancak tesisi henüz kurmadı. Şirket, şimdi de 24 hektarın yetmediğini belirterek bakanlığa kapasite artışı istemiyle yeni bir başvuru yaptı.

1 adet olarak planlanan tesis sayısı da 4 adede çıkarılmak isteniyor

“ÇED Gerekli değildir kararı” aldığı alanın 3 katı fazlası için izin istedi. Toplam 99,26 hektarlık ruhsatlı alanın tamamında malzeme üretimi yapılması planlanıyor. Alanda patlatma ve açık işletme yöntemi kullanılacak. Ayrıca 1 adet olarak planlanan ve henüz kurulmayan tesis sayısı da 4 adede çıkarılmak isteniyor. Projenin inceleme ve değerlendirme toplantısı 12 Eylül’de gerçekleşecek.

Tabiat Parkı’na kuş uçuşu 600 metre uzaklıkta

Proje alanı Çiçekçiler Mahallesi’ne 1 km, Göktürk’e 2 km, Işıklar köyüne ise 3 km uzaklıkta. Proje kapsamında üretilen malzemenin tamamı 3. havalimanında kullanılacak. Ocağın havalimanı inşaatının tamamlanmasının ardından faaliyetine son verileceği belirtildi. Proje alanına en yakın korunan alanı kuş uçuşuyla 600 metre mesafede yer alan Göktürk Göleti Tabiat Parkı.

Devletin yönetiminde bulunanların engellemesiyle bu güne kadar bu zat için hiç bir işlem yapılmaması çok garip. Hiç bir işlem yapılamadığı gibi birde ballı kaymaklı işlerin tek müteahhidi konumunda bulunuyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica