Siyaset

MHP’den Yalçın; ‘gerçekler ortaya çıkarsa Davutoğlu mahcup olur’

MHP’den Yalçın; ‘gerçekler ortaya çıkarsa Davutoğlu mahcup olur’ MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, 7 Haziran seçimleri sonrası yaşanan koalisyon görüşmelerine atıfta bulunarak ‘Davutoğlu gerçekler ortaya çıkarsa mahcup olur’ dedi. MHP’den Yalçın; ‘gerçekler ortaya çıkarsa Davutoğlu mahcup olur’ detaylar haberimizde…

MHP’den Yalçın; ‘gerçekler ortaya çıkarsa Davutoğlu mahcup olur’

MHP lideri Bahçeli’nin, Kerkük üzerine bir açıklama yapan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na grup toplantısında sert sözlerle yüklenmesi ardından başlayan ve karşılıklı açıklamalarla süren polemikte yeni gelişme CNN Türk’te yayınlanan ‘Gece Görüşü’ programında yaşandı. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, programda yaptığı açıklamada Davutoğlu’nu sert sözlerle eleştirdi ve koalisyon görüşmelerine atıfta bulunarak ‘Davutoğlu gerçekler ortaya çıkarsa mahcup olur’ dedi. Daha sonra programa bağlanan ve koalisyon görüşmelerine AKP adına katılan heyette yer alan Faruk Çelik ise ‘O görüşmelerde MHP çok keskin ve net bir tavırla koalisyonda olmayacaklarını belirtmişti’ dedi.

CNN Türk canlı yayınında Hande Fırat’ın sunduğu ‘Gece Görüşü’ programında MHP ile Ahmet Davutoğlu arasında yaşanan ve haftaya damga vuran polemik de konuşuldu. Konu hakkında çok önemli açıklamalara imza atıldı.

Davutoğlu ve MHP arasındaki polemik konusunda AKP’ye yakın gazetecilerden Nevzat Çiçek, MHP kulislerinde tartışmanın arka planı olarak “Kerkük değil koalisyon görüşmeleri görülüyor” dedi. Çiçek, MHP kulislerine göre meselenin Cumhurbaşkanı Erdoğansız bir siyaset meselesi olarak görüldüğünü belirtti.

Programın bir diğer konuğu gazeteci Gürkan Hacır ise Davutoğlu’na yakın kaynaklarla görüştüğünü, bu kaynaklara göre yaşanan polemik için eski Başbakan’ın ‘Bu zillet (hor görülme) durumu beni çok üzüyor. Bunu hak ettiğimi düşünmüyorum’ dediğini aktardı. Hacır, Davutoğlu’nun bu sözlerle kendi partisine de sitemde bulunduğunu belirtti.

Semih Yalçın: “gerçekler ortaya çıkarsa Davutoğlu mahcup olur”

Bu sözlerden sonra reklam arasına giden programa telefon eden MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, 7 Haziran seçimlerinden sonra gerçekleşen koalisyon görüşmelerinde dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından kendilerine koalisyon teklifi yapılmadığını söyledi. Yalçın ayrıca önemli bir iddiada da bulunarak Davutoğlu’nun koalisyon teklifi yapmayıp suçu MHP’ye atmayı planladığını bunu da seçim meydanlarında kullandığını söyledi. Yalçın ayrıca yine Davutoğlu’na sert sözlerle yüklenerek ‘Gerçekler ortaya çıkarsa, defterler açılırsa Davutoğlu mahcup olur, zorda kalır’ dedi.

Görüşmelere katılan Faruk Çelik bağlandı

Bu açıklamanın ardından o dönem koalisyon görüşmelerine AKP adına katılan AKP Şanlıurfa milletvekili Faruk Çelik programa telefonla bağlandı; Ve canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Çelik, koalisyon görüşmelerinde amacın hükümet kurmak olduğunu ancak MHP’nin koalisyona yanaşmadığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında ağır cümleler kullandığını söyledi.

Çelik şunları söyledi, “Sayın Davutoğlu ile birlikte CHP ve MHP ile yaptığımız görüşmelerde ana amaç hükümet kurmaktı. Koalisyon kurma amacıyla partilere gidildiğini çok net söylüyorum.

O gün o toplantıda MHP Genel Başkanı’nın tutumu, AK Parti’ye bakışı çok farklıydı. Nitekim çok ağır cümlelerde kullandılar Cumhurbaşkanımız hakkında.

Sayın Başbakan Davutoğlu da de gerekli cevabı verdi. Ayrıca MHP bize koalisyona kapalı olduklarını, CHP ile bir koalisyonu değerlendirmemizi tavsiye ettiler.

O gün MHP koalisyondan yana tavır içinde değildi. MHP çok net, keskin bir tavırla kendilerinin koalisyonda olmayacaklarını belirtti ve bize CHP‘yi adres gösterdiler.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica