Siyaset

Metiner, Gökçek için ‘Bir Melih gider bin Melih gelir’

Metiner, Gökçek için ‘Bir Melih gider bin Melih gelir’ Metiner, Davutoğlu içi ‘sen sus’ ve Gökçek için, sen de çekil ifadelerini kullandı! Metiner, Gökçek için ‘Bir Melih gider bin Melih gelir’ detaylar haberimizde…

Metiner, Gökçek için ‘Bir Melih gider bin Melih gelir’

AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner, partisinin Konya milletvekili ve eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Kerkük için sunduğu 10 maddelik çözüm önerisi için “Partimizin politikalarını liderimiz ortaya koymuştur. Hiçbir AK Partili milletvekilinin bunun dışında seçenekler sunmaya hakkı yoktur” dedi. İstifası gündemde olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek için ise “Bir Melih gider, bin Melih gelir” ifadelerini kullandı.

AKP’li Metiner düzenlediği basın toplantısında, Davutoğlu’nun Kerkük’le ilgili attığı önerilerinin sorulması üzerine, şunları kaydetti:

“Ahmet Davutoğlu eski genel başkanımız ve Başbakanımızdır ama an itibariyle partimizin bir milletvekilidir. Partimizin politikalarını liderimiz ortaya koymuştur. Hiçbir AK Parti’li milletvekilinin bunun dışında seçenekler sunmaya hakkı yoktur. Eski ünvanına dayanarak hiç kimsenin yapması doğru değildir. Kendi kişisel fikirlerini elbette söyleme hakkına sahiptir ama Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu politikaların dışında hiçbirimizin, hiç bir AK Parti’li milletvekilinin bir şey söyleme hakkı yoktur.”

‘Barzani’nin varlığından rahatsızlık duymuyoruz’

Kerkük başta olmak üzere Peşmerge’nin elindeki şehirlerin Irak ordusu tarafından ele geçirildiğini belirten Metiner, Barzani yönetiminin 2014’teki sınırlarına geri çekildiğini bildirdi.

Metiner, AKP hükümeti olarak ne Suriye’nin kuzeyindeki Kürtlerin kazanımından ne de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani’nin varlığından rahatsızlık duyduklarını söyledi. Metiner, Barzani yönetimi ile herkesten daha fazla ve önce işbirliği yaptıklarını, Erbil hükümetini hiçbir zaman Bağdat hükümetine ezdirmediklerini vurguladı.

‘Haşdi Şabi zihniyetindeki güruhun…’

Mehmet Metiner, şöyle devam etti:

“Kerkük’te sadece Peşmerge bayraklarının dalgalandırılmasına karşı çıkmamız söz konusu değil, Haşdi Şabi zihniyetindeki güruhun da Kerkük’te tek başına iktidar olmasından rahatsızlık duyarız. Bölgeyi ateş topuna çevirmek isteyen emperyalist güçlerin değirmenine su taşıyacak her girişim Türkiye’nin ulusal güvenliği için de tehdit oluşturur.

‘Şehirleri KÜRT-TÜRK diye tanımlayamayız’

Kerkük için ‘Türkmen şehri’ diyenler de ‘Kürt şehri’ diyenler de dillerine dikkat etmelidir. Şehirlerin etnik temelli tanımlanması yanlıştır. Bunu Türkiye’ye de uyarlarsak; İstanbul ne kadar Türk ise Diyarbakır da o kadar Türk’tür, İstanbul ne kadar Kürt ise Diyarbakır da o kadar Kürt’tür. Şehirlerimizi Türk-Kürt, Sünni-Şii ekseninde tanımlayamayız. Türkiye hepimizin ortak vatanıdır, sadece Türklerin devleti ve vatanı değildir, Kürtlerin de bu ülkede yaşayan bütün unsurların da vatanıdır. Devlet ve bayrak, Kürtlerin de devleti ve bayrağıdır. Mezhepçi bakış açısını bu ülkeye yapılacak en büyük kötülüktür.”

‘Darbe başarılı olsaydı Barzani çoktan gitmiş olacaktı’

Metiner, Barzani’nin, PKK ile iş birliğine gitmesi halinde kendi ipini çekmiş olacağına dikkati çekerek, “Bu gelişmeler Barzani’nin iktidarını da sonlandıracak gelişmelerdir, göreceksiniz. 15 Temmuz’da darbe başarılı olsaydı, Barzani çoktan gitmiş olacaktı. Erdoğan’ın dostluğunu ve uyarılarını çok fazla önemsemesi gerekiyordu. 1975 tecrübesinden ders almamış olacak ki hala ABD’den, uluslararası koalisyondan medet umuyor. Baba Barzani’ye yapılanın aynısı Mesud Barzani’ye de yapılabilir” dedi.

‘Kılıçdaroğlu, bir kez olsun CHE gibi dik dur’

Metiner, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, “Bir kez olsun dik dur, Che Guevara gibi dik dur, Deniz Gezmiş edebiyatı yapıyorsun, Bolivya Dağlarında Che Guevara edebiyatı yapıyorsun, bir kez dik dur Kemal Bey, dik dur. Suriye’nin kuzeyinde terör örgütüne tırlar dolusu silah yardımı yapan Amerika, emperyalizm eleştirisi yap. Varsa yoksa Erdoğan, ‘Hükümetimiz ne yaparsa yanlış, Amerika, Almanya, AB ülkeleri ne yaparsa doğru.’ İnsan kendi ülkesine bu kadar mı kıyıcı olur?” sözleriyle seslendi.

‘Bir Melih Gider, Bin Melih Gelir’

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in istifa süreci ilgili soru üzerine ise Metiner, AKP’li belediye başkanlarının, parti aday gösterildikleri için seçilen belediye başkanları olduğunu bildirdi.

Mehmet Metiner, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerekli gördüğünde belediye başkanlarıyla ilgili her türlü tasarrufta bulunabileceğini iddia ederek, “Kendi aramızda otururuz, konuşuruz, istişare ederiz. Deriz ki ‘bu saatten itibaren senin olmaman olmandan daha iyidir.’ Belediye başkanı arkadaşım da der ki ‘eğer ben partime, bu davaya zarar veriyorsam, bir Melih Gökçek değil, bin Melih Gökçek feda olsun.’ Biz AK Parti’li yiğitler böyle düşünürüz. Biz makamlarımıza tutunan insanlar değiliz. Melih Gökçek, kendisi ve Ankara için en doğru kararı verecektir.” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica