Ekonomi

Mesleki eğitim konusunda hükümetlerimiz başarısız oldu

Mesleki eğitim konusunda hükümetlerimiz başarısız oldu Ekonomi Bakanı Zeybekci, hükümetin mesleki eğitim konusunda başarısız olduğunu söyledi. “Halimiz kötü bugün maalesef” diyen Zeybekci, maliye ve muhasebe yüksekokulu mezunlarına “Yok kardeşim devlette böyle bir kadro, boşuna bekleme” diye seslendi. Mesleki eğitim konusunda hükümetlerimiz başarısız oldu detaylar haberimizde…

Mesleki eğitim konusunda hükümetlerimiz başarısız oldu

Zeybekçi, MÜSİAD toplantısında konuştu

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, memleketi Denizli’de Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) düzenlediği toplantıda konuştu. Mesleki eğitim konusunda başarısız oldukları itirafında bulunan Bakan Zeybekçi, şunları söyledi:

“sen ağa ben ağa ineği kim sağa”

“Halimiz kötü bugün maalesef üniversitelerimizden mühendisler mezun ediyoruz, bu mühendislerimizi ne bir atölye görmüş ne bir inşaat görmüş ne bir fabrika görmüş ne de eline bir anahtar alıp bir makineye veya inşaata, demire dokunmuş mühendislerimiz var. Buna bize şöyle derler ‘sen ağa ben ağa ineği kim sağa’ her taraf mühendis. Hakikaten bununla ilgili kendimizi başarısız görüyorum.”

“5 milyon insan KPSS’ye giriyor”

“Allah bize akıl vermiş bu akıl ile bu sisteme yöneterek Türkiye’de mesleki eğitimi üretim sektörlerine yani bizim ihtiyaç duyduğumuz alanlara bir mesleki eğitimi kanalize edemedik. Laf yetiştirme zamanı değil iş yetiştirme zamanı artık, iş yetiştirmemiz lazım. Benim fabrikam dahil olmak üzere bütün fabrikaların tamamında işçi aranıyor şu anda, usta aranıyor, tekniker aranıyor. Diğer taraftan 5 milyon insan KPSS’ye giriyor, ne için? Devlete atanmak için. Bir şeyi yanlış yapıyoruz.”

“işte bunlarda atanma ve kadro bekliyor”

Konuşmasında işletme, iktisat ve 2 yıllık maliye, muhasebe mezunlarının kadro taleplerine değinen Zeybekci, şunları söyledi: “Birbirimizi alkışlamak ve pohpohlamaktan da vazgeçelim artık. Yanlış yapıyoruz, hoş geliyor iyi geliyor bazı şeyleri söylemek. Geçtiğimiz günlerde bir milletvekilimiz 2 yıllık Maliye, Muhasebe Meslek Yüksekokulu mezunları ile daha doğrusu dernek üyeleriyle bir araya gelmiş. Bununla ilgili bana söylüyor ‘işte bunlarda atanma ve kadro bekliyor.’ Yok kardeşim devlette böyle bir kadro. Bu milletin kaynaklarını ve imkanlarını emanetçisi olarak söylüyorum devlette böyle bir kadro yok.”

“400 bin tane işletme iktisat mezunu kadro bekliyor”

“Bu ülke Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği o muasır medeniyetler seviyesine yürüyecek ise bırak namerde, merde dahi muhtaç olmayacak günlere yürüyecek ise bunu özel sektör eli ile yapacak devlet eliyle değil. Ben de işletme iktisat mezunuyum. Mail adreslerimize ve Twitter’dan geliyor ‘400 bin tane işletme iktisat mezunu kadro bekliyor’ diye. Yok kardeşim kadro bekleme boşuna, özel sektöre gideceğiz.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica