Ekonomi

Merkez Bankası yılın son faiz kararını yüzde 24’te sabit bıraktı

Merkez Bankası yılın son faiz kararını yüzde 24’te sabit bıraktı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, gösterge faiz oranında değişiklik yapmadı. Para Politikası Kurulu Toplantısından sonra yapılan açıklamaya göre haftalık repo faizi yüzde 24,00 seviyesinde sabit bırakıldı. Merkez Bankası yılın son faiz kararını yüzde 24’te sabit bıraktı detaylar haberimizde…

Merkez Bankası yılın son faiz kararını yüzde 24’te sabit bıraktı

PPK toplantısından sonra yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini göstermektedir. Dış talep gücünü korumakla birlikte finansal koşullardaki sıkılaşmanın da etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlama devam etmektedir.

Enflasyon düşene kadar sıkı para politikasına devam edilecek…

İthal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon görünümünde bir miktar iyileşme gözlenmekle birlikte fiyat istikrarına yönelik riskler devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

“…ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir”

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica