Genel

Mehmet Altan tahliye olduktan sonra ilk açıklamasını yaptı

Mehmet Altan tahliye olduktan sonra ilk açıklamasını yaptı İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, Mehmet Altan’ın tahliyesine karar verdi. Mehmet Altan tahliye olduktan sonra ilk açıklamasını yaptı detaylar haberimizde…

Mehmet Altan tahliye olduktan sonra ilk açıklamasını yaptı

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılan Mehmet Altan’ın tahliyesine karar verdi. Altan akşam saatlerinde tahliye edildi.

Altan yaklaşık 1 buçuk yıldır tutuklu bulunuyordu…

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi,15 Temmuz darbe girişimini önceden bildikleri iddiasıyla yargılanan Mehmet Altan, Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın da aralarında bulunduğu tutuklu 6 sanığa yerel mahkemece verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarına ilişkin istinaf başvurularını dosya üzerinden inceledi.

Ceza Dairesi, hazırladığı tensip tutanağında, sanığın başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesinin, Mehmet Altan’ın kişi hürriyeti ve güvenliğinin ihlal edildiğine karar verildiği hatırlatıldı.

AYM kararıyla…

Bu kararın kesin olduğu vurgulanan tutanakta, Anayasa gereğince Anayasa Mahkemesinin kararlarının yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağladığı aktarıldı. Tutanakta, Anayasa Mahkemesinin Kuruluş ve Yargılama Usulleri Hakkındaki Kanun gereğince hak ihlali tespit edildiğinde bunun ortadan kaldırılması gerektiğinin de bağlayıcı nitelikteki olduğu kaydedildi.

Tutanakta, bu gerekçelerle tutuklu sanık Mehmet Altan’ın tahliye edilmesine karar verildiği belirtildi.

Adli kontrol şartıyla…

Mehmet Altan’ın başka suçtan hükümlü ve tutuklu değilse salıverilmesi için ilgili cezaevi idaresine yazı yazılması kararının yer aldığı tutanakta, Altan hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulurken, haftanın bir günü ikametinin bağlı bulunduğu zabıta amirliğine imza vermek suretiyle adli kontrol altına alınması karara bağlandı.

Duruşma 21 Eylüle ertelendi…

Sanıklar Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı, Yakup Şimşek ve Şükrü Tuğrul Özşengül’ün ise tutukluluk hallerinin devamına hükmedilirken, 21 Eylül’e duruşma günü verildi.

Beraat kararı onandı…

Öte yandan ceza dairesi tutuksuz sanık Tibet Murad Sanlıman hakkında “silahlı terör örgütüne bilerek veya isteyerek yardım etme” suçundan verilen beraat kararını onadı.

“Gözaltına bile alınmamam gerekirdi”

Mehmet Altın tahliyenin ardından yaptığı açıklamada “11 Ocak’ta bir şekilde Şahin Alpay’ı da bırakmadılar beni de bırakmadılar. İnşallah bir normale dönüşün, hukukun demokrasiye dönüşün başlangıcı olur. Gözaltına bile alınmamam gerekirdi.” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica