Genel

Kurtarılan bölgelerin kontrolü konusunda Türkiye ile hemfikiriz

Kurtarılan bölgelerin kontrolü konusunda Türkiye ile hemfikiriz ABD Savunma Bakanı Mattis, Suriye’de IŞİD’den alınan bölgelerin kontrolünün kimlere bırakılacağı konusunda ABD ile Türkiye’nin hemfikir olduğunu söyledi. Kurtarılan bölgelerin kontrolü konusunda Türkiye ile hemfikiriz detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Kurtarılan bölgelerin kontrolü konusunda Türkiye ile hemfikiriz

“IŞİD’den alınan bölgelerin yerel halka bırakılması konusunda hemfikir olduk”

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Türkiye ile Suriye’de IŞİD’den alınan bölgelerin yerel halka bırakılması konusunda hemfikir olduklarını söyledi.

“Tam hemfikir olduğumuz alanlar da çok”

Sputnik’in aktardığına göre Mattis, şu ifadeleri kullandı: “Türkiye ile kurtarılmış bölgelerin kontrolünün o bölgelerin yerellerine bırakılması gerektiği konusunda hemfikiriz ve Türkiye ile kontrolü ele alan yereller ve diğer tüm kışkırtıcı, yoldan çeviren ve dikkati dağıtan konular veya her alan konusunda Türkiye ile çalışacağız. Tam hemfikir olduğumuz alanlar da çok.”

“Türkiye ABD ile müttefiktir”

Fransa, İtalya ve İspanya’nın Türkiye ile çalıştığını hatırlatan Mattis, Türkiye’nin ABD ile müttefik olduğunu dile getirdi.

“Birçok konu hakkında birlikte çalışma konusunda mutabık kaldık”

Mattis, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun iki ülke arasındaki önemli birçok konu hakkında birlikte çalışma konusunda mutabık kaldıklarını belirtti.

“Bu konuda kararlıyız”

Türkiye ile ABD’nin PYD’nin Menbiç’teki varlığı ve ABD’nin PYD’ye desteği konusunda Türkiye ve ABD’nin bir mekanizma kurup kurmayacağına ilişkin soru üzerene Mattis, “Bunların tamamını çözdüğümüzü söyleyemem. Bu da şu demek, bunlar üzerinde çalışıyoruz. Bu konuda kararlıyız” diye konuştu.

“Mekanizmalar işleyecek”

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, bu mekanizmaların Afrin’de nasıl işleyeceği konusunda da çalışılması gerektiğini de kaydetti.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica