Ekonomi

Kredi taksidini geciktirene ihbar ücreti

Kredi taksidini geciktirene ihbar ücreti Kredi ödemelerini geciktiren tüketiciler Şikayet Portalı Şikayetvar’a gönderdikleri şikayetlerle bankaların kendilerinden talep ettikleri ihbar ücretini şikayet ettiler. Kredi taksidini geciktirene ihbar ücreti detaylar haberimizde…

Kredi taksidini geciktirene ihbar ücreti

Bankadan aldığınız kredi sonrası ödemelerinizi aksattınız ise banka size ödemenizi hatırlatıyor fakat her bir hatırlatma için sizden aylık 50 TL ücret kesiyor. Kredi ödemelerini geciktiren tüketiciler Şikayet Portalı Şikayetvar’a gönderdikleri şikayetlerle bankaların kendilerinden talep ettikleri ihbar ücretini şikayet ettiler. Bu ücrete göre; bankalar ödemesini geciktiren tüketiciye telefon ya da bildirim mektubu ile ulaşıyor ve borcunu hatırlatıyor. Buraya kadar sorun yok asıl sorun bankanın yaptığı bu hatırlatmanın bir bedeli olması. Ayrıca kredi kartı borcunu müşterilerine bildiren bankalar bu hizmetten de 3 TL alıyor. Buna göre aynı bankadan kredi ve kredi kartı alan tüketici borcunu ödemeyi geciktirirse bankaya toplamda 53 TL gibi bir ücret ödemek zorunda.

Her ihbar için 50 tl

“Banka tüketici kredisi gecikmesinden dolayı 200 TL masraf çıkarmış. Bana sadece telefonla’krediniz gecikmeye düştü ne zaman ödersiniz’ diye telefon açtılar ben de örneğin iki hafta içinde öderim dedim ve zamanından bile önce ödedim. Her bir ihbar için 50 TL ücret almışlar, faizi yok. ‘Dosyayı kapatırken de ödeyebilirsiniz’ diyorlar. Oysaki mail ve sms’le bilgi verilmedi ya da böyle bir masraf var deseler hemen ödeme yapabilirdim.”

Taksiti geciktirene ek ücret

“Bankadan tüketici kredisi almıştım. Çalıştığım yerden maaşımı alamamam nedeniyle 2 taksitim gecikti. 372 lira olan taksite 2 ay için 2 kere 30 ar liradan ihbar tazminatı işletmişler. Ayrıca 20 lirada temerrüt faizi var.372 lira 2 ayda 455 liraya çıkmış. Temerrüt faizine itirazım yok ama ihbar tazminatları oldukça yüklü geldi. Bankayla kredi sözleşmesi imzalarken bana bundan bahsetmemişlerdi. tabi bildiğiniz gibi 30 tane imza attırdılar. Acaba tarafıma işletilen ihbar tazminatları yasal mıdır?”

Sms ile borç bildirim ücretli

“Bankadan çektiğim tüketici kredisi ödemelerini iki defa geciktirdiğim için bana Bilgilendirme mektubu ile ihbar masrafları adıyla 50.00TL, Aralık + 50.00 TL Ocak, = 100.00 TL masraf çıkarmışlar (taksit;519.71TL, ödediğim 525.00TL). İki taksiti de 15’er gün gecikmeli ödedim. Bankaya mail attım. Size smsle ve e-maille bildirim yaptık, taksitler gecikince bildirim, ihtar ve ihbar ücreti toplamı, sözleşmede var ödeyeceksiniz diye cevap geldi. Halbuki yemin ederim ne sms ne de mail geldi. Siz de biliyorsunuz ki banka sözleşmeleri genelde 12 sayfadan oluşuyor ve bunu tüketicinin okuyup anlaması için zaman bile tanımayıp sayfaları bir bir çevirip imzalatıyorlar. Zaten gecikme faiziyle taksitlerimi ödemişken, 50 TL’yi ödemek zorunda mıyım?”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica