Ekonomi

Konut kredileri maksimum aylığı geçmemeli

Konut kredileri maksimum aylığı geçmemeli. Satın alınacak taşınmazların banka tarafından ipotek altına alınıp konutun değerinin büyük bir oranına karşı verilen kredi türü olarak tanımlanan konut kredisi faizleri bankadan bankaya değişiklik gösteriyor. 30 yıla kadar uzatılabilen konut kredisi vadeleri tamamen ödendiğinde konuttaki ipotek kaldırılıyor. Konut sahibi olmak isteyen ancak peşin alım için yeterli sermayesi olmayanlar için cazip. Bankaların sunduğu çeşitli konut kredileri teklifleri ile uzun vadede hayallerindeki eve kavuşabiliyor. Peki konut kredi faiz oranları neye göre belirleniyor? Tüm hesaplamalar sonucunda yeni mağduriyetlerin yaratılmaması için, Konut kredileri maksimum aylığı geçmemeli.

Konut kredileri maksimum aylığı geçmemeli

Konut kredisi faizleri alırken bankaların faiz oranları incelenmeli

Ev sahibi olmayı kolaylaştıran konut kredileri ile insanlar daha rahat ve kendi bütçesine göre seçebileceği vade seçenekleri ile ev satın alabiliyor. İlgili kanunun gerekliliklerine uymak şartıyla her banka konut kredisi faizleri için farklı bir faiz oranı belirliyor. Faiz oranları bankadan bankaya değişiklik göstereceği için konut kredisi almadan önce bankanın faiz oranlarını incelemek önem taşıyor. Bankalar, konut kredisi faiz oranlarını sözleşmede belirtmek şartı ile sabit ya da değişken oranlı olarak ya da her iki yöntemi de kullanarak taksitlendirme yapabiliyor.

Değişken ve sabit faiz oranlarında taksitlendirme nasıl yapılır?

Sabit faiz oranlarının belirlendiği sözleşmelerde, sözleşmede yer alan faiz oranı tarafların rızası olmadan değiştirilemiyor. Faiz oranının değişken olarak belirlendiği sözleşmelerde ise sözleşmede belirlenen maksimum aylık taksit tutarını aşmamak koşulu var. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenen referans endekslerden en düşük olanı baz alınarak değiştirilebiliyor.

Vade sayısı konut kredisi faiz oranlarını ne şekilde etkiliyor ve taksit tutarı neye göre belirleniyor?

Konut kredisi geri ödemeleri 3 aydan 360 aya yani 30 yıla kadar taksitlendirilebiliyor. Daha kısa dönemli vadelerde faiz oranı oldukça makul seviyelere inerken taksitler daha büyük meblağlara ulaşıyor. Bankalar taksit tutarını toplam gelirinizin yarısını aşmayacak şekilde taksitlendirme yapılmasına izin veriyor. Örneğin; ailenizin aylık geliri 5.000 TL ise aylık taksit ödemenizin 2.500 TL’yi aşmayacak şekilde vadelendirilmesi sağlanıyor.

Güncel konut kredisi faizleri ne durumda?

Bankalar, 10 yıl vadeli konut kredisi için %0,88 ile %1,19 arasında değişen oranlarda konut kredisi faiz oranları belirliyor. Bu da 100.000 TL kredi çektiğinizi varsayarsak geri ödemesi için en uygun faiz oranı ile en yüksek faiz oranı arasında 25.000 TL dolaylarında bir fark oluşturuyor. Yani %0,88 faiz oranıyla aldığınız 100.000 TL’lik bir kredinin geri ödemesi için 10 yılda 163 bin TL civarı bir toplam maliyet ortaya çıkarken %1,19 faiz oranıyla aldığınız kredinin geri ödemesi için ortaya çıkan toplam maliyet tutarı 189 bin TL’nin üzerine çıkıyor. Bazı bankalar, vade süresi uzadıkça faiz oranında artış yaptığı gibi vade süresi kısaldıkça da faiz oranı daha makul seviyelere indiriyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica