Genel

Konuştuğumuz üniversiteler bize kapansın diye mücadele etmedik

Konuştuğumuz üniversiteler bize kapansın diye mücadele etmedik Eski başbakan ve AKP Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, iki hafta önce Marmara Üniversitesi’nde vereceği konferansın iptal edilmesini üstü kapalı bir biçimde eleştirdi. Konuştuğumuz üniversiteler bize kapansın diye mücadele etmedik detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Konuştuğumuz üniversiteler bize kapansın diye mücadele etmedik

Eski başbakan ve AKP Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, iki hafta önce Marmara Üniversitesi’nde vereceği konferansın iptal edilmesini üstü kapalı bir biçimde eleştirdi.

Pazar günü İzmir’de Konyalılar Federasyonu’nun etkinliğine katılan Davutoğlu, “Biz tüm mücadeleyi 28 Şubat’ta konuştuğum üniversite kürsülerinin kendi iktidarımızda bize kapanması için yapmadık. Bütün bu yaşadığımız her şey bize yeni sınamalarla karşı karşıya kalacağımızın işaretidir. Bu sınamalarda hepimize düşen görev bu sınavların neresinde olursak olalım hep beraber omuz omuza olmaktır” dedi.

28 Şubat’ta öğretim üyesi olarak görev yapmıştı

Marmara Üniversitesi Sosyal Araştırmalar Öğrenci Topluluğu, Davutoğlu’nun ‘Duruş’ adlı yeni kitabıyla ilgili olarak 27 Kasım 2017’de bir konferans düzenleyeceğini duyurmuştu. Konferanstan dört gün önce Marmara Üniversitesi yönetimi konferansı iptal etmişti.

Ahmet Davutoğlu, 28 Şubat sürecinde Marmara Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmıştı.

Marmara Üniversitesi, Ahmet Davutoğlu’nun konferansını iptal etmişti

Marmara Üniversitesi Sosyal Araştırmalar Öğrenci Topluluğu, Davutoğlu’nun ‘Duruş’ adlı yeni kitabıyla ilgili olarak ‘Bilgiden Bilince Ahlaktan Davranışa’ başlıklı bir konferans düzenleyeceğini duyurdu.

“Bilim, İrfan ve Erdemin koşulsuz her alanda ruhlara nakşetmesi ümidiyle…”

27 Kasım tarihinde yapılacağı açıklanan bu konferans bugün iptal edildi. Öğrenci topluluğu Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Fakültemizde 27 Kasım 2017 de icra edeceğimiz Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu Hoca ile DURUŞ KONUŞMALARI “Bilgiden Bilince Ahlaktan Davranışa” adlı konferans elimizde olmayan sebeplerden dolayı iptal edilmiştir. Bilim, İrfan ve Erdemin koşulsuz her alanda ruhlara nakşetmesi ümidiyle…” denildi.

“Güvenlik gerekçesiyle iptal ettiler”

Hürriyet’in aktardığına göre, Davutoğlu’na yakın bir kaynak iptal kararını doğrularken şu ifadeleri kullandı:

“Normalde bu konferansa izin verilmişti. Bunun üzerine hocaya yakın kişiler de üniversite yetkilileriyle temasa geçtiler. Ancak bu noktada güvenlik gerekçe gösterilerek konferans iptal edildi. Son tahlilde bu üniversite yönetiminin inisiyatifiyle oldu. Hoca gençlere hitap eden ‘Duruş’ kitabıyla ilgili bir konuşma yapacaktı. Öğrenci topluluğu uzun süredir davet ediyordu, hoca da kitap çıkınca kabul etti. Hoca daha önce, 28 Şubat zamanında bu üniversitede öğretim üyeliği yapmış biri, şimdi bu üniversitede konuşamıyor.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica