Sağlık

Kolay ve en güzel Patates püresi evde yapılır

04Kolay ve en güzel Patates püresi evde yapılır Yapımı kolay gözükse de yemeği hazırlarken püf noktalarını bilmek çok önemli. İşte en güzel patates püresi nasıl yapılır? sorusunun yanıtı ve her yemeğin yanında rahatlıkla kullanabileceğiniz patates püresi tarifi… Kolay ve en güzel Patates püresi evde yapılır detaylar haberimizde…

Kolay ve en güzel Patates püresi evde yapılır

Patates püresi ilk bakışta kolay bir yemek gibi görünse de, aslında çok dikkatli hazırlanması gereken bir yemektir. Patates pürenizin mükemmel bir lezzette olması için uygulayabileceğiniz bazı ipuçları var. İşte o ipuçları ve en leziz patates püresi tarifi….

Patates püreniz istediğiniz gibi olmuyorsa sizi patates püresi yapımındaki önemli 10 ipucuna dikkat etmeye çağırıyoruz.

Patates Püresi için gerekli malzemeler

4 Adet Orta Boy Patates,
1 Su Bardağı Süt,
1 Yemek Kaşığı Tereyağı,
Tuz.

Patates Püresi nasıl yapılır?

Ön Hazırlık:

4 adet orta boy patates yaklaşık 500 gr. ağırlıktadır.

Patatesleri yıkıyoruz ve uygun büyüklükte olmayan iri patatesleri ortadan iki’ye bölüyoruz.

Haşlanması;

Patatesleri tencere içerisine koyalım ve üzerini kapatacak miktarda soğuk su ilave edelim. Ocak ısısı yükseltelim.

Tencere kaynamaya başladıktan sonra kapağı kapatalım. Ocak ısısını en düşük ısı konumuna getirelim ve 30 dakika pişirelim.

30 dakika süre bitiminde patateslerimiz soyulmaya hazır.

Patates Püresinin hazırlanışı…

Tencere içerisine tereyağını koyup eritelim. Üzerine patatesleri ilave edelim.

Patatesleri ezme aleti veya kaşıkla ezip iyice karıştıralım.

Üzerine 1 su bardağı soğuk süt ilave edip karıştıralım. Süt ısınıp buhar olup uçmaya başladığı andan itibaren, pürenin kıvamı gelmeye başlayacak. Bu aşamada yeterli miktarda tuz ilave edelim ve pürenin tuzunu karar hale getirelim.

Tercihinize göre, pürenin kıvamını tutturmak elinizin altındaki ocağın düğmesindedir. Patates püresi’nin sıvı olmasını isterseniz, ocağı söndürürsünüz. Katı patates püresi isterseniz, püreyi ocakta fazla tutarsınız ve katı kıvamı elde edersiniz. Ardından püreniz servise hazır. İsterseniz karabiber ilave edebilirsiniz. Rulo köftenin yanına ve birçok salçalı et yemeklerinin yanına çok yakışır.

Not: Patates püresi hazırlamada deneyim kazandıktan sonra ocak ısı ayarını normalde tutabilirsiniz. Başlangıçta, püre yaparken ocak ısısını düşük ayarda tutarsanız heyecan yaşamazsınız. Bir de patates püresi’ni mikserle karıştırmaya kalkmayın, patates püresi sakız gibi olur.

Harika bir Patates Püresi için 10 ipucu

Mükemmel patates püresi için doğru patatesi seçin

“Sert patates seçtiğinizden emin olun”

Eğer yumuşak ve topaksız bir püre yapmak istiyorsanız kırmızı patates gibi sert patates seçtiğinizden emin olun. Yoksa yemeklik patates de işinizi görür.

“Patateslerinizi eşit parçalara kesmeye özen gösterin”

Farklı boyutlarda kesilmiş patatesler farklı hızda pişer, yani büyük olanların pişmesi, küçüklere oranla daha uzun sürer. Patateslerinizi eşit parçalara keserek yaptığınız püre, eşit kesmediğiniz parçalarla yapılan püreden daha kıvamlı olur. Aynı anda pişmeleri ve pürenizin kıvamlı olması için patateslerinizi küçük ve eşit parçalara bölmeye çalışın.

“Suyun hepsinin buharlaştığından emin olun”

Patatesleriniz piştikten sonra suyunu iyice almak ve ocak hala sıcakken tavaya geri koymak. Fazla suyun hepsinin buharlaştığından emin olun yoksa püreniz nemli ya da sulu olur.

“Çok ezmeyin”

Blender, mutfak robotu ya da el mikseri kullanmayın. Eğer çok güçlü ezerseniz, patatesinizin içindeki nişastayı bozabilirsiniz ve püreniz yapışkan olur.

“Çok hafif karıştırın”

Yukarıda anlatıldığı gibi, patateslerinizi elinizle ezdikten sonra krema, süt ya da yağın içinde nazikçe karıştırdığınızdan emin olun.

“…ılık olmasına dikkat edin…”

Krema ya da sütü ezilmiş patatesinize eklerken, ılık olmasına dikkat edin ki patatesler kolayca emsin, fazla uğraşmak zorunda kalmayın.

“Çok fazla sıvı eklemeyin”

Tarifinize süt, krema ya da mayonez gibi sıvı maddeleri çok fazla eklemekten kaçının ki püreniz fazla sulu olmasın.

“450 gram patatese 200 gram yağ koymayı öneriyoruz”

En iyi şefler, en iyi tereyağ-patates dengesi için, 450 gram patatese 200 gram yağ koymayı öneriyor. Bu oran size kaygan ve lezzetli bir püre sağlayacaktır.

“Biraz tuz koymak önemli…”

Patatesinizi pişirirken suya makarnada yaptığınız gibi biraz tuz koymak önemli. Bu patateslerin tuzu daha erken emmesini ve daha kolay ezilmesini sağlar. Hiçbir şey – tereyağ bile- başta kullandığınız baharat kadar lezzet katmaz.

“Tüm malzemeleri bir gün önceden hazırlamak”

Çoğu yemek gibi, patates püresi de taze taze hazırlandığında tekrar ısıtılmasına oranla daha güzeldir. En iyi taktik tüm malzemeleri bir gün önceden hazırlamak, böylelikle tek yapmanız gereken patatesleri haşlamak, ezmek ve kalan malzemelerle karıştırmak olacak.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica