Siyaset

Kılıçdaroğlu; ‘istifaya zorlanmayı ahlaki bulmuyorum’

Kılıçdaroğlu; ‘istifaya zorlanmayı ahlaki bulmuyorum’ CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’de yaşanan belediye başkanı istifalarına ilişkin “İstifaya zorlamayı demokratik de bulmuyorum, ahlaki de bulmuyorum” dedi. Kılıçdaroğlu; ‘istifaya zorlanmayı ahlaki bulmuyorum’ detaylar haberimizde…

Kılıçdaroğlu; ‘istifaya zorlanmayı ahlaki bulmuyorum’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur hakkında “ayrılmamaları halinde sonuçları ağır olur” diyerek istifalarını istemelerine tepki gösterdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarına yönelik istifa talebine ilişkin yaptığı açıklamada “İstifaya zorlamayı demokratik de bulmuyorum ahlaki de bulmuyorum” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal’ın sağlık durumuna ilişkin, “Düne göre iyiye doğru bir gidiş var. Bütün dualarımız Deniz Bey ile birlikte. İnşallah bir an önce sağlığına kavuşur ve tekrar parlamentodaki görevine dönmüş olur” dedi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 19 Ekim ‘Muhtarlar Günü’ dolayısıyla Muhtarlar Konfederasyonunu ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, ziyaret sonrası basın mensuplarına açıklamada bulundu.

“Muhtarlar demokrasinin temel taşı”

Muhtarların demokrasinin temel taşı olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanımızı ziyaret ettim. Muhtarlarımız demokrasinin temel taşıdır. Onların yetkilerimin biraz daha artırılıp güçlendirilmesi gerekir. Bu taleplerimi de dile getirdim. Onlar da kendi sorunlarını bana aktardılar. Önümüzdeki günlerde parlamento da bu sorunları ben ve milletvekili arkadaşlarım dile getirecekler.”

Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın sağlığına ilişkin bilgi veren Kılıçdaroğlu, “Deniz Bey’in sağlık konusu ile ilgili hastane tarafından bilgilendiriliyoruz. Rektör her gün bilgi aktarıyor. Düne göre iyiye doğru bir gidiş var. Bütün dualarımız Deniz Bey ile birlikte. İnşallah bir an önce sağlığına kavuşur ve tekrar parlamentodaki görevine dönmüş olur” ifadesini kullandı.

“Seçimle gelen seçimle gider”

İstifası istenen belediye başkanları ile de ilgili açıklama yapan Kılıçdaroğlu, şunları aktardı:

“Milli irade diyoruz. Milletin iradesi diyoruz. Seçim ile gelen seçim ile gitmeli diyoruz. Bunun dışındaki bütün yolları doğru bulmuyorum. Bir kişi seçim ile gelmişse on makamından edecek kişi ise, ona oy veren vatandaşlar olması lazım. Bu tür yaklaşımları doğru bulmadığımı daha öncede ifade etmiştim. Bu sadece AK Partili belediye başkanları için değil bütün belediye başkanları için geçerli bir kural. Varsa bir yolsuzluğu, usulsüzlüğü, bir yasa dışı varsa İçişleri Bakanlığı gereğini yapıyor. Onun dışında insanları zorla istifaya zorlamayı doğru bulmuyorum, demokratik de bulmuyorum, ahlaki de bulmuyorum.”

“Türkiye’nin bölgede arzu ettiği ağırlığı yok”

Türkiye’nin Irak ve Suriye operasyonunu değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Orta Doğu bataklığına Türkiye’nin girmemesi gerektiğini defalarca dile getirdim. Bugün geldiğimiz noktada Türkiye’nin bölgede arzu ettiği ağırlığı yok. Eğer bu süreç iyi değerlendirilebilirse, sağlıklı ve tutarlı bir strateji oluşturulabilirse, Irak, İran ile ortak işbirliği gerçekleştirilebilirse bölgede kan dökülmeden sorun aşılabilir diye düşünüyorum. Bir Arap, Kürt çatışması bölgeye büyük zarar verir. Bölge haklarının Kürt olsun, Arap olsun, Türkmenler olsun açlığa mahkum edilmesini asla doğru bulmayız. Oralarda yaşayan insanları özellikle siviller çok ciddi sorunlar ile karşı karşıya. Yeri ve zamanı geldiğinde Türkiye o bölgeye el atmalı o insanlara yardım yapmalıdır” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, basın mensuplarına açıklama yapmasının ardından temizlik görevlileri ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica