Genel

Kendisine tecavüz eden kişiyi öldüren Nevin Yıldırım için karar

Kendisine tecavüz eden kişiyi öldüren Nevin Yıldırım için karar Kendisine tecavüz eden Nurettin Gider’i öldüren Nevin Yıldırım’ın temyiz duruşması Yargıtay‘da görüldü. Karar için tarih verildi. Kendisine tecavüz eden kişiyi öldüren Nevin Yıldırım için karar detaylar haberimizde…

Kendisine tecavüz eden kişiyi öldüren Nevin Yıldırım için karar

Isparta’nın Yalvaç ilçesi Koruyaka köyünde 2 çocuk annesi Nevin Yıldırım, 28 Ağustos 2012’de kendisine tecavüz eden 35 yaşındaki Nurettin Gider’i öldürmüş ve yargılama sonrası müebbet hapis cezası almıştı. Nevin Yıldırım’ın temyiz duruşması Ankara’daki Yargıtay’da bugün görüldü. 25 avukatın yer aldığı duruşmada Nevin Yıldırım’ın avukatları savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme, kararını 21 Eylül’de açıklayacağını duyurdu.

Duruşma sonrası avukatlar adına açıklama yapan Avukat Fatoş Hacıvelioğlu duruşmaya ilişkin bilgiler verdi. Hacıvelioğlu, bütün savunmayı TCK’nin 25 ve 27. maddelerine göre kurduklarını bu olmaz ise de haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulanmasını talep ettiklerini söyledi. Hacıvelioğlu, “Bu bir meşru müdafaa dosyası. Kurtulamayacağı sistematik bir tecavüze maruz kalıyor Nevin. En azından meşru müdafaa ve haksız tahrik indirimi uygulanacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

“Erkek şiddetine ve erkek adalete karşı Nevin’i yalnız bırakmadık…”

Madenci Anıtı önünde buluşan kadınlar da burada Nevin Yıldırım ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Kadınlar “Nevin’i yalnız bırakmayacağız” derken bütün kadınların hayatları için mücadeleye devam edeceklerini vurguladı. Açıklamayı okuyan Songül Yıldız “Daha ilk duruşmada Nevin’in, tecavüz sonucu olan çocuğu vermek istediğini belirten dilekçe sunması nedeniyle durumdan haberdar olup, ‘Bu çocuğu verecekmişsin, sen de bir kadınsın nasıl vereceksin, için sızlamayacak mı?’ diye soran mahkeme heyetinde zaman içinde değişiklikler oldu ama, Yalvaç Adliyesine gittiğimiz daha ilk gün yüzümüze çarpan o ‘Karar verilmiş, Nevin suçlu ilan edilmiş’ tavrı hiç değişmedi. Kadınları öldüren, tecavüz eden erkeklere en küçük bahanelerle her türlü indirim ve beraati veren erkek yargı, Nevin’e haksız tahrik ve iyi hal indirimi dahi uygulamayarak, kadınların erkek adalet karşısındaki eşitsizliğini bir kez daha yüzümüze çarptı. Erkek şiddetine ve erkek adalete karşı Nevin’i yalnız bırakmadık, bırakmayacağız” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica