Sağlık

Kemik Suyunun saymakla bitmeyen harika faydaları ve tarifi

Kemik Suyunun saymakla bitmeyen harika faydaları ve tarifi Genelde yemeklere lezzet katmak için kullandığımız, faydalı olduğunu bilsek de ne işlere yaradığını, vücudumuzda nasıl etkiler yarattığını tam olarak bilemediğimiz kemik suları… Kemik Suyunun saymakla bitmeyen harika faydaları ve tarifi detaylar haberimizde…

Kemik Suyunun saymakla bitmeyen harika faydaları ve tarifi

Bu aralar sizin de karşınıza daha sık çıkmaya başlamadığını tahmin ettiğimiz kemik suyu, şu sıralar o kadar popüler oldu ki yeniden, yurt dışında adına kafeler bile açılmaya başlandı.

Gün içinde kendini bitkin, yorgun hissedenler adeta bir fincan kahve, bir bardak bitki çayı gibi kemik suyu içmeye başladı. Peki ama bu popülerlik nereden geldi? Yıllardır bildiğimiz, yemeklere eklediğimiz bu kemik suyu ne işe yarıyor?

Buyurunuz, birlikte öğreniyoruz.

Kemik suyu sunan kafeler, evlere teslim eden işletmeler

Evet, yanlış okumadınız. Şu sıralar tüm dünyada bir trend haline gelen kemik sularına özel olarak açılmış kafelerin, işletmelerin olduğundan söz ediyoruz. Amerika’da başlayan bu akım pek yakında ülkemizde de kendine yer edinebilir, her köşebaşında tıpkı kahve dükkanları, taze sıkılmış meyve suyu satan noktalar gibi karşımıza çıkmaya başlayabilir.

Kemik Suyunun saymakla bitmeyen harika faydaları ve tarifi

Bu kemik suyu satan noktaların bir trend olmasını sağlayanlar arasındaysa Amerika’daki Brodo ve Springbone ve Broth Bar gibi kafeler gösteriliyor. Elbette bu akım sadece bu iki kafeyle de sınırlı kalmıyor. Müşterilerine doğrudan kemik suyu içme imkanı sunan, üstelik tavuk ya da büyük ve küçükbaş kemiklerinden elde ettiği sularla kemik suyunu çeşitlendiren mekanlar bunlar. İçine farklı baharatlar ve sebzeler atılarak zenginleştirilenler, bizdeki tavuk suyu çorba benzeri içecekler hazırlayanlar da yok değil.

Umuyoruz ki bu akım, içine hilelerin, kimyasalların karışmadığı bir şekilde devam edebilir, kemik suyundan faydalanmak isteyen insanların gerçekten işine yarayabilir. Peki, kemik suyunun ne gibi faydaları var? Buyurunuz asıl önemli konuya geçelim…

Kemik suyunun faydaları

Kemik suyu uzun uzun pişirilirken kemiğin içinde yer alan ve adı bize çok uzak olsa da faydalarına hayran kaldığımız kolajen, glutamin, prolin gibi birçok yararlı madde açığa çıkıyor. İçinde kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller olduğunu da bildiğimizden kemik suyu, başlı başına bir şifa kaynağı oluveriyor. Faydalarıysa vücudumuzu neredeyse tepeden tırnağa etkiliyor. Kemik suyu ne işlere yarıyor, buyurun bir bir öğrenelim:

*Özellikle gelişim çağındaki çocuklar ve gençler olmak üzere hepimizin bağışıklık sistemini güçlendiriyor, bu sayede soğuk algınlığı gibi birçok hastalığa karşı vücudun yanında yer alıyor.

Kemik Suyunun saymakla bitmeyen harika faydaları ve tarifi

*Yine özellikle gelişim çağındaki çocuklar ve gençler için büyük önem taşıyan büyüme hormonunun düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor.

*İlerleyen yaşlarda görülen kemik erimesi, eklem hastalıkları gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltıyor.

*Hafızayı güçlendirmede ve beynin sağlıkla işlemeye devam etmesinde önemli etkileri olduğu biliniyor.

*Antioksidan özelliği sayesinde uykusuzluk ve sinire bağlı stresin azalmasına destek oluyor.

*Sindirim sisteminin, özellikle midenin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor.

*Kasların güçlenmesine de yardımcı olduğundan özellikle sporcular tarafından çokça tercih ediliyor.

*Kemik suyu, ameliyat ve ciddi kazalar sonucu oluşan yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine destek oluyor.

*Geçirgen bağırsak sendromu gibi ciddi bağırsak rahatsızlıklarının iyileşme sürecine de katkıda bulunuyor. (Elbette böyle ciddi bir durum için faydalanmadan önce konunun uzmanı doktorunuza danışmanız gerekiyor)

*İçindeki mineraller ve aminoasitler sayesinde cilt sağlığında da etkilerini konuşturuyor, erken yaşlanma etkilerini, kırışıklıkları, lekelenmeleri en aza indiriyor.

*Kemik suyunun kolajen yapısı selülitlerin oluşumunu engellemede ve var olan selülitlerinin görünümünü iyileştirmede oldukça etkili oluyor.

Ev yapımı kemik suyu tarifi

Malzemeler:

1-1,5 kilogram ilikli kemik (Kasaplardan bu şekilde temin edebilir, miktarını artırıp azaltabilirsiniz)
Su
Tuz – karabiber
Baharat (İsteğe göre içine defne yaprağı, biberiye, kekik gibi baharatlar ekleyebilirsiniz)

Nasıl Yapılır?

Evde kemik suyu hazırlamaya başlamadan önce onu yaparken çok vakit ayırmanız gerektiğini bilmeli, buna göre uygun olduğunuz bir günü tercih etmelisiniz. Güvendiğiniz bir kasaptan kemik suyu hazırlamak istediğinizi söylerseniz kemik suyu yapabileceğiniz en uygun kemikleri verecektir. Diğer malzemeleri de hazırladıktan sonra kolları sıvayıp kemik suyu yapımına geçebilirsiniz.

Kemik suyu yapımına geçtiğinizde ilk aşamada sizi 2 farklı yöntem bekliyor. En çok kullanılanlardan biri kemikleri önce temiz bir suda bekletip ardından da yıkamak. Aldığınız kemiklerin durumuna göre suda bekleteceğiniz süre 2 ila 12 saat arasında değişiklik gösterebilir. Dilerseniz kemik suyu yapmaya karar verdiğiniz günün bir gün öncesi, akşamdan suya koyup sabah kemiği kullanacak şekilde suda bekletebilirsiniz, bu uygulama kemiğin üzerindeki kan ve kirlerden arınmasını sağlayacaktır.

Kemik Suyunun saymakla bitmeyen harika faydaları ve tarifi

İkinci yöntemse kemikleri doğrudan bir tencereye alıp üzerini 2 parmak kadar geçecek suyla kaynatmak ve kaynatılan bu ilk suyu dökmek. Ama söylediğimiz gibi birinci yöntem daha çok tercih edilenlerden.

Kemikleri üzerindeki kir ve kandan ayıracağınız yöntemi seçip uyguladıktan sonra kemikleri derin ve geniş bir tencereye alın. Kemiklerin üzerini yaklaşık 3-4 parmak geçecek kadar su ilave edin ve ocağın altını açıp kaynamaya bırakın.

Tenceredeki karışım kaynamaya başlayınca altını kısıp bu şekilde kaynatmaya devam edin. Kaynarken suyun yüzeyine çıkacak köpükleri bir kaşık yardımıyla güzelce temizleyin ve karışımdan uzaklaştırın.

Hiç köpük çıkmamaya, kemik suyunuz sakin sakin kaynamaya devam etmeye başladığında dilerseniz içine defne yaprağı, biberiye ya da kekik gibi sevdiğiniz baharatları ekleyebilir, dilerseniz sadece tuz ve karabiber ekleyerek de lezzetli bir kemik suyu elde edebilirsiniz.

Kemik Suyunun saymakla bitmeyen harika faydaları ve tarifi

Bu şekilde tenceredeki karışımı en az 10-12 saat kısık ateşte kaynatmanız en lezzetli sonucu almanızı sağlayacaktır. Bu kadar vaktiniz yoksa en az 6 saat kaynattığınızdan emin olmalısınız. Dilerseniz düdüklü tencere kullanarak bu süreyi 2 saate kadar da indirebilirsiniz, aklınızda bulunsun.

Suyun içinde yeteri kadar kaynayan kemikleri, bu süre sonunda suyun içinden çıkarın. Tencerede kalan kemik suyunu oda sıcaklığında bir süre soğumaya bırakın. Ardından cam kavanozlara ya da kapaklı kaselere kemik sularını bölüştürüp buzdolabına kaldırın. İhtiyaç anında yemekleri lezzetlendirmek için, çorba yapmak için kullanabilirsiniz. Afiyetler olsun.

Kemik suyunun bir zararı var mı?

Herhangi bir alerjik reaksiyon ya da et ve et ürünlerini tüketememe/tüketmeme gibi bir durum söz konusu değilse kemik suyunun bilinen ciddi bir zararı bulunmuyor.

Ancak her şeyde olduğu gibi onu tüketirken de ölçülü davranmayı elden bırakmamak, kemik suyundan elde edeceğimiz faydaları zarara dönüştürmemek bize düşüyor. Kemik suyu gereğinden fazla tüketildiğinde kolesterol üzerinde olumsuz etkiler yaratabiliyor ve kalorisi nedeniyle üzebiliyor. Bu yüzden özellikle kolesterolü olanların, kalori hesabı yapması gerekenlerin ya da yapanların, özel diyetler uygulayanların bu konuda mutlaka beslenme uzmanlarına ya da doktorlarına başvurmaları gerekiyor.

Son olarak, kemik suyu tükettikten sonra ciddi rahatsızlıklar duyarsanız ya da kronik, ciddi bir hastalığınız varsa doktorunuza danışmayı da ihmal etmeyin diyor ve afiyetler diliyoruz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica