Sağlık

Kan şekeri ‘yüksek-düşük’ belirtileri

Kan şekeri ‘yüksek-düşük’ belirtileri.
İşte dikkat edilmesi gereken belirtiler…

Kan şekeri ‘yüksek-düşük’ belirtileri

Birçok insan, yüksek kan şekerinin sadece şeker hastalarında olduğunu düşünüyor ama bu doğru değil. Herhangi bir kişi de yüksek kan şekerinden etkilenebilir. Sinirler, kan damarları ve organlar bu durumdan zarar görebilir. Komplikasyonları önlemek için endişe verici belirtileri haberci sorumluluğuyla sizler için derledik.

Sürekli açlık

Yüksek kan şekeri, hücrelere giren glukozu engeller. Bunun sonucunda vücut enerji alamaz ve tekrar acıkırsınız. Bu bir kısır döngüdür.

Artan yorgunluk

Vücut glukozu absorbe etmez ve enerji verimsiz kullanılır. Vücut, ihtiyaç duyduğu yakıtı alamaz bu da kendinizi yorgun hissetmenize neden olur.

Sık sık idrara çıkma

Eğer kan şekeriniz yüksekse böbreğiniz sıvıyı ememez. Böylece vücut, kandaki ve hücrelerdeki glukoz konsantrasyonunu dengelemeye çalışır. Bunun sonucunda da idrara sık çıkarsınız.

Ağız kuruluğu, aşırı susuzluk

Ağız kuruluğu ve susuzluk sorunlarınız varsa bunun sebebi şiddetli sıvı kaybıdır. Su içmelisiniz, şekersiz çay da tüketebilirsiniz.

Kilo kaybı

Yüksek kan şekeriniz varsa kısa süre içerisinde kilo kaybedebilirsiniz. Sık sık yemek yemek ve yüksek kalorili yiyecekler tüketseniz bile kilo kaybı gerçekleşebilir. Bunun sebebi ise şu şekilde açıklanıyor:
* Sık idrara çıkma nedeniyle sıvı kaybı tüm vücutta düşük sıvı seviyesine yol açar ve bu da kilo kaybına neden olur.
* Eğer insülin düzeyi glukoz metabolizması için yeterli değilse, vücut yağ yakma moduna geçer.

Bulaşıcı hastalıklar

Hem erkeklerde hem de kadınlarda idrar yolu enfeksiyonları ve mantar enfeksiyonları oluşabilir.

Kuru cilt

Yüksek kan şekeri cildin kurumasına neden olabilen faktörleri tetikleyebilir. Örneğin, aşırı idrara çıkma vücudu büyük ölçüde kurutur.

Kan dolaşımına bağlı olarak, bacaklarda cilt sorunları meydana gelebilir. Hasarlı sinirler, ter bezlerinin normal çalışmasını bozabilir ve cildin su dengesini etkiler.

Bulanık görme

Bulanık görme de yüksek kan şekerine bağlı olarak dehidrasyonun bir sonucudur. Göz hücreleri de bu durumdan olumsuz etkilenir ve sonuç olarak göz düzgün bir şekilde odaklanamaz.

İktidarsızlık

Sinirler ve kan dolaşımındaki sorunlara bağlı olarak cinsel sorun yaşanabilir.

Konsantrede zorluk

Yüksek şeker düzeyleri, glikozun beyin hücrelerine girmesini önler, böylece beyin enerji elde etmede zorluk çeker. Bu olumsuz etkiler hızlı düşünme ve karar verme yetilerini olumsuz etkiler.

Sinirlilik

Yapılan araştırmalara göre; kan şekeri yüksek olan kişiler daha endişeli, sinirli ve depresyona eğilimli oluyor. Şeker ayrıca ruh halini etkilemede sorumlu olan besinlerin de emilimini gerçekleştirir.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica