Ekonomi

Kamu sosyal tesislerinin asgari ücretleri yeniden belirlendi

Kamu sosyal tesislerinin asgari ücretleri yeniden belirlendi Kamuya ait sosyal tesisleri kullanmak isteyenlerin bu yıl ödeyeceği en az ücretler belli oldu. Kamu sosyal tesislerinin asgari ücretleri yeniden belirlendi detaylar haberimizde…

Kamu sosyal tesislerinin asgari ücretleri yeniden belirlendi

Hazine ve Maliye Bakanlığının “Kamu Sosyal Tesislerine İlişkin Tebliğ”i Resmi Gazete‘de yayımlandı.

Tebliğ, merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri, döner sermayeli kuruluşlar, kamu iktisadi teşebbüsleri; kamu bankalarıyla diğer kamu kurum ve kuruluşlarının tasarrufunda bulunan sosyal tesislerde alınacak yemek; konaklama ve diğer hizmet bedellerinin tespitinde ve elde edilen gelirlerin kullanımında uyulacak usul ve esasları düzenliyor.

Yemek ücreti olarak kişi başına günlük 24,40-16,30 lira olacak

Buna göre, kamu kurum ve kuruluşlarınca işletilen eğitim ve dinlenme tesislerinden yararlanacak kurum personelinden bu yıl alınacak asgari bedeller; tebliğde belirlenen özellikleri taşıyan tesislerde yemek ücreti olarak kişi başına günlük 24,40-16,30 lira; konaklama bedeli 7-12,20 lira olacak. 1 Temmuz ile 15 Ağustos döneminde konaklama ücretleri konutun türüne göre 11,10-12,20 lira olarak uygulanacak.

Konut veya bağımsız bölümde buzdolabı bulunanlarda günlük en az 4,10 lira, televizyon bulunanlarda günlük en az 4,10 lira ve klima bulunanlarda günlük en az 5,80 lira konut başına ilave bedel alınacak.

Kişi başına her gece için en az 12,20 lira tahsil edilecek

Misafirhanelerden yararlanan kurum personelinden kişi başına her gece için en az 12,20 lira tahsil edilecek. İdarelerce, verilen hizmetin özelliği, maliyeti ve standardın üzerinde olması, odadaki yatak sayısı gibi hususlar dikkate alınarak daha yüksek konaklama bedeli belirlenebilecek.

Çocuk bakım ücreti 220 lira

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait kreş ve çocuk bakım evlerine kabul edilecek devlet memurlarıyla diğer kamu personelinin her çocuğu için aylık bakım ücreti asgari 220 lira olarak tespit edildi. Belirlenen asgari aylık ücretlerin kreş ve çocuk bakım evi hizmetlerinin karşılanmasında yeterli olmadığı durumlarda kurum ve kuruluşlar, belirlenen ücretin üzerinde bedel tespit etmeye yetkili kılındı.

Hamam, sauna ve kaplıcalardan bir saatlik yararlanma karşılığı kişi başına en az 15,10 lira ödenecek.

Tebliğ, 1 Şubat’ta yürürlüğe girecek.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica