Ekonomi

Kamu bankalarına neşter vuruldu

Kamu bankalarına neşter vuruldu. Kredi musluklarını tıkayan ve reel sektörün önünü kesen banka müdürleri değiştirildi. Halkbank Genel Müdürlüğüne Osman Arslan, Vakıfbank’ın başına da M. Emin Özcan getiriliyor. Kamu bankalarına neşter vuruldu.

Kamu bankalarına neşter vuruldu

Bir süredir yüksek seyreden faizler ve yüksek kârlılık sebebiyle eleştiri oklarının hedefi olan kamu bankalarına neşter atıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli başta olmak üzere ekonomi yönetimi, özellikle “mevduat yarışı” konusunda uyarılarda bulunmuş, “reel sektörün yeterince desteklenmediği ve bu konuda gereğinin yapılması” hususunda açıklamalar yapmıştı. Bu kapsamda daha icracı ve piyasa dostu banka yönetimleri oluşturmak amacıyla düğmeye basıldı. İlk etepta Halkbank ve Vakıfbank’ın genel müdürlerinin değiştirileceği, Halkbank Genel Müdürlüğüne Osman Arslan’ın, Vakıfbank Genel Müdürlüğüne de Mehmet Emin Özcan’ın getirileceği belirtildi. Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve Halil Aydoğan’ın ise görevlerine son verilecek.

Osman Arslan, 1995 yılında Ziraat Bankası’nda göreve başladı. 1998-2004 yılları arasında çeşitli özel sektör bankalarında yöneticilik yaptı. 2004-2012 yılları arasında Halk Bankası’nda, sırasıyla Bölüm Müdürü, Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı ve Arap Türk Bankası’nda Genel Müdürlük görevlerinde bulundu. 2012 tarihinden itibaren de Genel Müdür Yardımcısı olarak Ziraat Bankası’nda görev yapmaya başladı. 18 Şubat 2015 tarihinde Ziraat Katılım Genel Müdürü olarak atanmıştı. Albaraka Türk kökenli olan Mehmet Emin Özcan ise; uzun yıllar Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası’nda yönetim kurulu üyeliği görevlerini sürdürdü. Özcan, bu yılın mart ayında KKTC Merkez Bankası Başkanlığına atanmıştı.

BİST’e yeni genel müdür

Borsa İstanbul’un dün yapılan Olağan Genel Kurulunda Genel Müdür Osman Saraç ayrılırken, yerine Halk Yatırım Genel Müdürü Murat Çetinkaya atandı. Çetinkaya 1970 yılında Ankara’da doğdu. TED Ankara Kolejini bitirdi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi nin ardından Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsünde yüksek lisans yaptı. Ziraat Bankası Fon Yönetimi Müdürlüğünde başladığı meslek hayatını, Tekstilbank Hazine Müdür Yardımcısı ve Diler Yatırım Bankası Hazine Müdürü olarak devam ettirdi.

KARADAĞ İLE DEVAM

Ağustos 2010’dan itibaren Halk Yatırım’da Genel Müdürlük görevini yürütüyordu. Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ görevine devam edecek.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica