Siyaset

HDP Kocaeli mitinginde Öcalan sloganları ve gözaltılar var

HDP Kocaeli mitinginde Öcalan sloganları ve gözaltılar var Gergerlioğlu; “Bu sene Nevruz sadece 21 Mart günü değil 31 Mart’a kadar sürecek. 31 Mart akşamı gerçek Nevruzumuzu kutlayacağız” dedi. detaylar haberimizde…

HDP Kocaeli mitinginde Öcalan sloganları ve gözaltılar var

Selda İlgöz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli İl Örgütü, yerel seçimlere bir hafta kala Perşembe pazarı alanında, diğer partiler gibi bir miting gerçekleştirdi. Mitinge Genel Merkez’den herhangi bir yetkilinin katılımı olmadı. Gerçekleşen mitinge, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, HDP Kocaeli İl Eş Başkanı Şahabettin Işık, HDP İlçe başkanları, HDP Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Züleyha Gülüm, mitinge, HDP Körfez Belediyesi Eş Başkan adayları Selda İlgöz ve İbrahim Elgin’in yanı sıra partililer katıldı.

Miting öncesinde Öcalan sloganları ve gözaltılar…

Miting öncesi Nevruz kutlaması yapan HDP’lilerin anons edilen “Özgürlük yolunda şehit olanlar için” saygı duruşu sırasında Abdullah Öcalan marşı dedikleri bir marş okununca polis ve HDP’liler arasında kısa süreli bir gerilim yaşandı. Yaklaşık 2 bin civarında HDP’linin yer aldığı mitingin öncesi ve sonrasında 5 gözaltı olayı yaşandı.

Züleyha Gülüm

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, gözaltına alınan partilileriyle ilgili polisle konuştu.

“Barışın önündeki engeller dünyada mahkum edildi”

Mitingin ilk konuşmasını HDP İl Eş Başkanı Şahabettin Işık, gözaltına alınan HDP’lilere selam göndererek başladı. Işık konuşmasında; “Barışın önündeki engeller dünya halkları tarafından nasıl mahkum edildiyse, bugün de yine mahkum edilecek. Milletvekilimiz Leyla Güven’in açlık grevine destek vermek için 3 kişi yaşamını yitirdi. Adalet ve Kalkınma Partisi’ne bir çağrımız var. İnsan yaşamı her şeyden değerlidir. Anti demokratik uygulamalarınıza bir an önce son verin. Toplumu kutuplaştırmanın kimseye bir faydası yok. Sizin yönetiminizde sokak çatışmalarının yaşandığı bir dönem yaşıyoruz. Partimize yönelik düzenlenen eylemlerin ardı arkası kesilmiyor. Biz mücadelemizi barışa ve huzura vesile olmak amacıyla yükselteceğiz. Benim il başkanı olarak sizlerden isteğim, sakın motivasyonunuzu düşürmeyin” ifadelerini kullandı.

“Boşaltın yapıştığınız koltukları biz yönetmeye geliyoruz”

Işık’ın konuşmasının ardından HDP Körfez Belediyesi Eş Başkan adayı Selda İlgöz; “Bu baskıya rağmen sizler buraya geldiniz… Biz bunların aksine, dostluğu örgütlemek için buraya geldik. Biz duruşumuzla, mücadelemizle tek adam rejimine kaybettireceğiz. Boşaltın yapıştığınız koltukları biz yönetmeye geliyoruz. Bu memleket bizim biz buradayız. Hem seviyoruz hem terk etmiyoruz” dedi.

“Ben ve Selda İlgöz Körfez adayıyız”

İlgöz’ün konuşmasının tamamlayıcısı HDP Körfez Belediyesi Eş Başkan adayı İbrahim Elgin; “Mitingimizi şenlendiren güzel insanlar, hepimizin nevroz bayramını en içten dileklerimle kutluyorum. Kaybettikleri için bizlere saldırıyorlar. Her alana kamu görevlilerini yerleştiriyorlar. Bu ülkede kanun var adalet hepinize lazım olacak. Ve o adalet er yada geç doğru tecelli edecek. Halklara adaletli davranmazsanız sizi de diğerleri gibi tarihin çöplüğüne göndereceklerdir. Yaşasın bu ülkede yaşayan halkların kardeşliği. Biz barıştan başka bir şey demiyoruz. Bizler barış yolunda bu örgütlenmeyi daha güçlü yapacağız. Size tavsiyem korkmayın. Ben ve Selda İlgöz Körfez adayıyız. 2014’te Körfez’i AKP kazandı. Ama bir konfeksiyonu yönetemeyen kişiye Körfez’i teslim ettiniz. Körfez konumu, stratejik durumu ile önemli bir ilçe, ama ülkenin en borçlu ilçe belediyesi yaptılar Körfez’imizi… 31 Mart akşamının zaferini bu sahada bizler görüyoruz. Onlar da görüyorlar. Bu yüzden bize saldırıyorlar” diyerek konuşmasını tamamladı.

“Nevruz sadece 21 Mart günü değil 31 Mart’a kadar sürecek”

Mitingde HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu; “Nevruz, baharın ve özgürlüğün habercisidir. Nevruzunuz kutlu olsun. Bize dayatılan tekçiliğe rağmen bu alanda hem Türkçe hem Kürtçe konuşmak ne güzel. Bu sene Nevruz sadece 21 Mart günü değil 31 Mart’a kadar sürecek. 31 Mart akşamı gerçek Nevruz’umuzu kutlayacağız. Kars’a gittik geçtiğimiz gün orası işi bitirmiş. Ayhan Bilgen 31 Mart akşamı Kars Belediyesi Başkanı oluyor. Leyla Güven 137 gündür açlık grevinde. Binlerce insan açlık grevinde… Bu topraklarda barış ve kardeşlik için tecritin ortadan kalkması lazım” dedi.

“Siz sadece kendi yandaş zenginlerinizemi çalışırsınız?”

Mitingin son konuşmacısı HDP Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Züleyha Gülüm konuşmasında; “Biz ortak, birlikte, kardeşçe, dayanışma içinde adil yaşamı savunuyoruz. AKP iktidarı tutturmuş bir beka sorunu… Gerçek beka sorunu, bu ülkenin beka sorunu AKP ve MHP’nin yarattığıdır. Onlar olmasa bu ülkenin beka sorunu olmayacak. AKP ve MHP’yi yerle bir ettiğimizde, bu ülkeye demokrasi ve barış gelecek. Bizler, belediyeler artık bu iktidarın ve zenginlerin belediyesi olmasın. Bu belediyeler artık emekçiler için çalışsın. Zengini zengin eden iktidara yeter artık demenin zamanı geldi. Belediyeler, halka, yoksula, gençlere çalışmalı. Bu kadar yediniz doymadınız mı? Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ülkenin en borçlu belediyesi… Bu kadar parayı nasıl yediniz? Halkı hiç mi düşünmediniz? Siz sadece kendi yandaş zenginlerinizemi çalışırsınız?” ifadelerine yer verdi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica