Ekonomi

Hazine Kasımda 22 buçuk milyar lira iç borçlanmaya gidecek

Hazine Kasımda 22 buçuk milyar lira iç borçlanmaya gidecek Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kasım 2018-Ocak 2019 dönemine ilişkin iç borçlanma stratejisini açıkladı. Hazine Kasımda 22 buçuk milyar lira iç borçlanmaya gidecek detaylar haberimizde…

Hazine Kasımda 22 buçuk milyar lira iç borçlanmaya gidecek

Hazinenin, Kasımda 21,8 milyar liralık iç borç servisine karşılık 22,4 milyar liralık, aralıkta 2,8 milyar liralık iç borç servisine karşılık 3,4 milyar liralık, 2019 Ocak’ta da 6,3 milyar liralık iç borç servisine karşılık 6,1 milyar liralık iç borçlanma yapılması öngörülüyor.

Kasımdaki iç borçlanmanın 15,3 milyar lirası piyasadan, 5,8 milyar lirası kamuya satışlardan, 1,3 milyar lirası da kira sertifikasından, aralıktaki iç borçlanmanın 1,9 milyar lirası piyasadan, 1,5 milyar lirası kamuya satışlardan, ocak iç borçlanmasının da 3 milyar lirası piyasadan, 3,1 milyar lirası kamuya satışlarından oluşması bekleniyor.

Hazine, söz konusu dönemde dış borçlanmaya gitmeyecek. Bu dönemde 11 tahvil ihalesi düzenlenecek ve 1 kira sertifikasının doğrudan satışı gerçekleştirilecek.

Kasımda 24,7 milyar lira, aralıkta 5 milyar lira, ocakta da 8,4 milyar lira olmak üzere; söz konusu dönemde toplam 38,1 milyar liralık ödeme yapılacak. Bu ödemenin 7,1 milyar lirası dış borç servisinden oluşacak.

Öte yandan, nakit bazlı faiz dışı denge, özelleştirme gelirleri, 2B satış gelirleri, TMSF’den sağlanan gelirler; devirli-garantili borç geri dönüşleri, kasa banka değişimi ve kur farkı kalemlerini içeren; borçlanma dışı kaynakların da kasımda 2,3 milyar, aralıkta 1,6 milyar lira, ocakta ise 2,3 milyar lira olması öngörülüyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica