Genel

Halk tarafından seçilen İskeçe Müftüsü CHP Kocaeli’yi ziyaret etti

Halk tarafından seçilen İskeçe Müftüsü CHP Kocaeli‘yi ziyaret etti Kocaeli’deki ziyaretleri kapsamında CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay ile görüşen İskeçe seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, Batı Trakya halkının İskeçe’de yaşadığı sıkıntıları aktardı. Halk tarafından seçilen İskeçe Müftüsü CHP Kocaeli‘yi ziyaret etti detaylar haberimizde…

Halk tarafından seçilen İskeçe Müftüsü CHP Kocaeli’yi ziyaret etti

İskeçe’nin seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete Dernek yöneticileriyle birlikte geldi…

Batı Trakya’nın Yunanistan sınırları içerisinde yer alan İskeçe’nin seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, Batı Trakya Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Lüftü Bodur ve dernek yönetimi (Cumhuriyet Halk Partisi) CHP Kocaeli İl Örgütü’nü ziyaret etti. CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İl Saymanı Naim Keskin, İl Bilişim Sorumlusu Metin Düzgün, İl Başkan Yardımcıları Selim Yıldız, Bilgi Dehmen ve Sabriye Şahin’in hazır bulunduğu ziyarette İskeçe’de süren seçilmiş ve atanmış müftülük tartışması masaya yatırıldı.

Ziyaret il başkanı makamında gerçekleşti…

“Müftülerin seçilerek belirlenmesi İskeçe’deki halk geleneğimizdir”

İskeçe’de müftülerin halk tarafından seçilmesinin gelenek olduğunu ancak 1980’li yıllardan bu yana Yunanistan hükümetinin atanmış müftülük için dayatmada bulunduğunu belirten İskeçe’nin seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete konuyla ilgili olarak yaşadıkları sıkıntıları aktardı.

“Türkçe vaaz yerine Yunanca vaaz vermemiz isteniyor”

Müftü Mete, “Müftülerin seçilerek belirlenmesi İskeçe’deki halk geleneğimizdir. Bunun yanı sıra Yunan hükümeti kendi atadığı müftülerden Türkçe vaaz yerine Yunanca vaaz vermesini, yine din derslerinin Yunanca okutulmasını, bunun gibi bir çok geleneğimizi yıkmaya yönelik yaptırımlarda bulunuyor” dedi.

Dernek yönetimi ve İl yönetimi birarada…

“Yunan hükümetinin bu haksız tutumuna dur denmesini istiyoruz”

Müftü Mete tüm partilere eşit mesafede olduklarını belirterek; “İskeçe’de uzun yıllardır yaşanan bu sıkıntılı duruma ve Yunan hükümetinin bu haksız tutumuna dur denmesini istiyoruz” diye konuştu.

“Farklılıklar bizim her zaman zenginliğimiz olmuştur”

CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay yaşananları takip ettiklerini söyleyerek, “Din insanlarının siyasete mesafeli olması gerekir. Siyasetin içinde asla yer almamaları gerekir. Öncelikle bu tutumunuzdan ötürü sizi kutluyorum. Farklılıklar ise bizim her zaman zenginliğimiz olmuştur. Yunan hükümetinin bu tutumunu bizlerde eleştiriyoruz ve elimizden geldiği kadar gerekli temaslarda bulunacağız” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica