Ekonomi

Hacıbektaşlı Mahallesi halkı JES’e direndi ve kazandı

Hacıbektaşlı Mahallesi halkı JES’e direndi ve kazandı Hacıbektaşlı Mahallesi halkının jeotermal enerji santraline karşı direnişi ilk kazanımı getirdi. Şirket, arazideki araç gereçlerini sökerek taşımaya başladı. Hacıbektaşlı Mahallesi halkı JES’e direndi ve kazandı detaylar haberimizde…

Hacıbektaşlı Mahallesi halkı JES’e direndi ve kazandı

Manisa‘nın Salihli ilçesindeki Hacıbektaşlı Mahallesi halkının jeotermal enerji santraline (JES) karşı direnişi ilk kazanımı getirdi. Gerekli izinleri almadan mahallede çalışmalar yapan SANKO Enerji şirketi arazideki araç gereçlerini sökerek taşımaya başladı.

Mahalleli taziye evi olarak kullandıkları çadırı direniş çadırına çevirdi…

Hacıbektaşlılar geçtiğimiz çarşamba akşamından bu yana mahallelerinin dibine kurulmak istenen JES’e giden yolu kapatıp, direniş çadırı kurdular. Şirket çalışanlarının evlere 10 metre uzaklıkta kurulmak istenen JES tesislerinin olduğu bölgeye gitmelerine izin vermeyen mahalleli eskiden taziye evi olarak kullandıkları çadırı direniş çadırına çevirerek gece gündüz nöbet tutmaya başladılar. Cumartesi sabaha karşı saat 03.00 sularında yaklaşık 300 kişiyi bulan sivil ve resmi olarak çadıra gelen jandarma, çadırda nöbet bekleyen yaklaşık 10 kadar gencin cep telefonlarını kapattırıp çadırı sökerek götürmüşlerdi.

“Jandarma kimsenin özel güvenliği yapılamaz. Terbiyesizliğin lüzumu yok!”

Bu olayın olduğu gün öğleyin Salihli Ticaret Odasında muhtarlar, demokratik kitle örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinin katılımı ile yapılan toplantıya CHP Grup Başkan Vekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel de katılmış, jandarmanın yasa dışı hareket ettiğini belirterek halkın yanında olduklarını dile getirmişti. Bu toplantıda direnişe devam kararı çıkmasının ardından JES tesislerinin kurulduğu şantiyeye giden Özel, jandarmanın tesislerde nöbet beklemesine “Jandarma kimsenin özel güvenliği yapılamaz. Terbiyesizliğin lüzumu yok!” diye tepki göstermişti. Manisa Valisi ve Özel arasında geçen telefon konuşmasının ardından şirketin arazideki malzemelerini taşıyacağı, başka herhangi bir çalışma yapmayacağı sözü verilmesi üzerine, belediye deposundan alınan direniş çadırı tekrar mahalleye getirildi.

Şirket sondaj kulesini söktü

Mahalleli valinin sözü üzerine şirketin herhangi bir çalışma yapması durumunda çadırı yeniden direniş çadırı haline getireceklerini belirterek çadırı kurmadı. Çadırı kurmamakla birlikte Hacıbektaşlılar nöbeti bırakmadılar. Dün gece yaktıkları ateşle sabaha kadar JES‘e giden yol üzerinde nöbete devam eden Hacıbektaşlılar, sabahleyin şirketin sondaj kulesini sökmesi ve diğer malzemeleri taşımak için hazırlık yapmasını sevinçle karşıladılar.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica