Bilim-Teknoloji

Görme engelliler için titreşimli uyarı cihaz tasarladı

Kürşat Çakır, Görme engelliler için titreşimli uyarı cihaz tasarladı. Tokat’ta görev yapan bilgisayar öğretmeni Kürşat Çakır, önüne nesne çıktığında görme engelliyi ses ve titreşimle uyaran cihaz geliştirdi. Bilgisayar öğretmeni Kürşat Çakır, Görme engelliler için titreşimli uyarı cihaz tasarladı.

Görme engelliler için titreşimli uyarı cihaz tasarladı

Mehmet Akif Görme Engelli İlk ve Ortaokulu bilgisayar öğretmeni olan Kürşat Çakır; görme engellilerin dışarıya çıktıklarında baston kullandıklarını ama bunun yeterli olmayabileceğini söyledi.

Engellilerin, önlerinde engel olup olmadığını anlamak için bastonlarından yararlanıyorlar. Bastondan yararlandığını vurgulayan Çakır, bunun kişinin başını veya bedenini bir yere çarpmasını engelleyemeyeceğine işaret etti.

“Görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak”

Bu kişilerin her ortamda başka bir tehlike ile karşılaşılabileceğini dile getiren Çakır, şöyle devam etti:

“baston kullanmak yerine bu cihazı kullanırsa engellere çarpmaları önlenecek”

“Kaldırımlar, lambalar, bunlar görme engelliler için birer engel. ‘Engelleri algılayan baston’ adını verdiğimiz cihazımız görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak. Görme engelli, baston kullanmak yerine bu cihazı kullanırsa engellere çarpmaları önlenecek.

“önlerindeki ve yanlarındaki engelleri fark edebilecekler”

Cihazı sağa sola çevirdiğinde görme engelli vatandaşlarımız önlerindeki ve yanlarındaki engelleri fark edebilecekler. Engellinin elinde tuttuğu cihaz, engelle karşılaşıldığında ses ve titreşimle uyarı veriyor. Cihazın engelin ne olduğunu algılayıp söyleyebilmesi için de çalışmalarımı sürdürüyorum. Örneğin önünde bir direk olduğunu gördüğünde cihaz ‘direk var’ diye uyarıda bulunabilecek.”

“bir yere çarpmadan rahatça ilerleyebiliyor”

Cihazı bir ayda geliştirdiğini aktaran Çakır, “Görme engelli, bir yere çarpmadan rahatça ilerleyebiliyor. Elinde baston taşımak zorunda kalmıyor. Geliştirdiğim cihaz şimdilik elektrikle şarj olabiliyor. Pille çalışan şeklini de yapacağım.” dedi.

“okulumuzun imkanları ile yaptık”

Çakır, teknolojiyi günlük hayata uyarlamaya çalıştığını kaydederek, “Görme engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak istedik. Cihazı yaptıktan sonra olumlu tepkiler aldım. Bunu okulumuzun imkanları ile yaptık. Talep gelirse seri üretim de yapmak isteriz. Cihazı bütün görme engellilerin kullanmasını istiyoruz” ifadesini kullandı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica