Genel

Fatih Portakal’a ‘suç işlemeye alenen tahrik’ suçundan soruşturma

Fatih Portakal’a ‘suç işlemeye alenen tahrik’ suçundan soruşturma FOX Tv anahaber spikeri Fatih Portakal‘ın, Fransa’daki sarı yelekliler eylemiyle ilgili haberi sunarken sarf ettiği sözlere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tepki göstermiş; bu ifadelerin vatandaşı sokağa çağırmak olduğunu söylemişti. Fatih Portakal’a ‘suç işlemeye alenen tahrik’ suçundan soruşturma detaylar haberimizde…

Fatih Portakal’a ‘suç işlemeye alenen tahrik’ suçundan soruşturma

Fatih Portakal‘ın, haberi sunarken sarf ettiği sözlere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tepki göstermiş; bu ifadelerin vatandaşı sokağa çağırmak olduğunu söylemişti. Cumhurbaşkanının uygun görmediği sözleri doğal olarak hiçbir savcı görmezden gelemezdi ve o da öyle yaptı ve talimatı yerine getirdi. Kamuoyu ise; hergün birilerinin kendisi gibi düşünmeyenlere sarf ettiği ağza alınmayacak kadar çirkin sözleri de uygun görmeyen ve bir yerden talimat almayan savcı görmek istiyor.

Radyo Televizyon Üst Kurulu da Fox Ana Haber bültenine 3 kez durdurma, Fox TV’ye de Kasım ayı reklam gelirlerinin yüzde 3’ü oranında para cezası uygulamıştı.

Gazeteci Fatih Portakal ile ilgili yeni bir gelişme daha yaşandı…

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Portakal’ın, sözleriyle ilgili olarak “Suç işlemeye alenen tahrik” suçundan soruşturma başlattı.

Bu kapsamda haber bülteninin CD’sinin celbi için RTÜK‘e müzekkere yazıldığı, o tarihten itibaren çeşitli yerlerden gönderilen 16 şikayetin de birleştirildiği duyuruldu.

Öte yandan; Sanatçı Müjdat Gezen de, Halk TV‘de yayınlanan; Halk Arenası isimli programındaki sözleri nedeniyle başlatılan soruşturma kapsamında hakkında verilen adli kontrol kararına itiraz etti.

Müjdat Gezen‘in avukatı Celal Ülgen tarafından Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliğine sunulan dilekçede, verilen kararın usul ve yasaya aykırı olduğu belirtildi.

Dilekçede, Gezen‘in söz konusu programdaki konuşmayı, mizah ve güldürü amacıyla yaptığı ve herhangi bir şekilde Cumhurbaşkanına hakaret etme kastıyla davranmadığı ifade edildi.

“manevi işkence çektirecek yöntem olmuştur”

Yurt dışına çıkışının yasaklanmasına karar verilmesinin Gezen için bu suç kapsamında öngörülen cezadan daha ağır bir yaptırım kararı olduğu savunulan dilekçede; “müvekkilimizin kızı yurt dışında Hollanda’da yaşamakta ve müvekkilimiz kanser tedavisi gören kızı için sürekli Hollanda’ya gitmektedir. Yurt dışına çıkış yasağı; müvekkilimizin kızı ile olan iletişimini keseceği için gereksiz ve manevi işkence çektirecek yöntem olmuştur” denildi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica